Категорія
Картина дня
Дата

В Україні хочуть на 50% збільшити податки для компаній, пов'язаних із Росією. Як це буде працювати

3 хв читання

Рада готує законопроєкт №7232, відповідно до якого українські компанії, пов'язані з Росією, будуть сплачувати на 50% більше податків — інакше відчутні штрафи. Документ прийнято за основу та активно доопрацьовується

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Як визначаються звʼязки з Росією

Планується два критерії – юридичний та економічний. Критерії будуть максимально широкими, щоб важче було їх уникнути. Якщо українська компанія відповідатиме хоча б одному з них, її включать до спеціального реєстру.

Ймовірно, реєстр буде публічним, проте поки що прямого підтвердження цього в законопроєкті немає.

Юридичний критерій – володіння резидентами Росії українськими компаніями (станом на 23 лютого 2022 року).

Кого буде стосуватися:

  • До резидентів Росії належать як фізичні особи, так і російські компанії. Із компаніями все зрозуміло. Щодо фізичних осіб, то до них можуть належати також ті, хто не має громадянства Росії, але фактично проживає там і сплачує податки;
  • Враховується не тільки пряме, а й опосередковане володіння (через ланцюжок інших компаній), до того ж незалежно від частки володіння. Тобто володіння українською компанією з боку резидента Росії на 1%, навіть через ланцюжок повʼязаних компаній вважатиметься звʼязками з РФ;
  • Привʼязка до 23 лютого зроблена для розуміння точки відліку, з якої володіння призводитиме до санкцій;
  • Враховуються лише звʼязки з Росією, але не Білоруссю.

Під критерії буде підходити не лише юридичне володіння, а й фактичний контроль над українськими компаніями кінцевим бенефіціарним власником (ultimate beneficiary owner або UBO) — резидентом Росії.

UBO — це завжди конкретна фізична особа, яка має ключовий вплив на діяльність компанії. Він може бути акціонером/учасником, а може і не оформлятися юридично, але водночас однаково впливати на прийняття ключових управлінських рішень.

Критерій UBO введено у законопроєкт на той випадок, якщо юридично російські учасники вийдуть з української компанії (наприклад, продадуть її), але збережуть над нею фактичний контроль.

Конкретні UBO зазвичай розкриваються в державних реєстрах, у тому числі, в Україні. Також UBO компаній ефективно відслідковуються та ідентифікуються українськими/іноземними банками під час відкриття рахунків.

Економічний критерій включається, коли українська компанія отримує будь-який дохід із держави-агресора. Цей критерій також виписаний широко і включає, наприклад, як отримання доходу безпосередньо від продажу товарів (робіт, послуг), так і отримання доходів з Росії через компанії-прошарки.

Економічними звʼязками з Росією також вважатиметься отримання доходів через міжнародну групу компаній. Просто кажучи — якщо іноземний холдинг, до якого входить українська компанія, отримує доходи в Росії (безпосередньо або, наприклад, через дочірню компанію), то українська компанія має звʼязки з РФ і до неї застосовуватиметься додаткове оподаткування.

Санкції за економічні звʼязки із Росією

Якщо українська компанія має економічні звʼязки з РФ, їй буде заборонено сплачувати єдиний податок.

Також їй доведеться заплатити на 50% більше податків. Це стосується:

  • податку на прибуток,
  • екологічного податку,
  • рентної плати,
  • податку на майно (зокрема, податку на нерухомість).

Для цього застосують підвищуючий коефіцієнт 1,5 до суми відповідного податку.

Виняток із правила лише один — якщо діяльність української компанії має соціальне, гуманітарне чи економічне значення для України. Зокрема, якщо компанія постачає в Україну обладнання, яке не виробляється і яке в Україні не має аналогів. Перелік критеріїв, які дозволять потрапити у виняток, затверджуватиме Кабмін.

Якщо українська компанія проігнорує вимоги закону та не повідомить про звʼязки з Росією, надасть недостовірну інформацію або не застосує підвищуючий коефіцієнт, то її оштрафують на 1,5% від суми виторгу (саме виторгу, а не прибутку) за всі періоди, коли компанія повинна була застосовувати підвищуючий коефіцієнт. Сума штрафу буде суттєвою.

Що робити українській компанії, якщо є економічні звʼязки з Росією

Якщо українська компанія підпадає під юридичний та/або економічний критерій, вона зобовʼязана подати до податкової спеціальне повідомлення протягом 60 днів з дати набуття чинності законом. Також їй потрібно буде перерахувати податки із застосуванням підвищуючого коефіцієнта — починаючи з 1 березня 2022 року.

Якщо компанія має інформацію про початок юридичних дій, внаслідок яких економічні звʼязки з Росією зникнуть, у повідомленні потрібно вказати дату, коли це відбудеться. До того ж можна посилатися на публічні заяви керівництва міжнародної групи компаній, рішення засновників/учасників щодо припинення діяльності у державі-агресорі. У цьому випадку українській компанії дозволяється не застосовувати підвищуючий коефіцієнт, але терміном до 18 календарних місяців з дати набрання чинності законом.

З погляду практики швидко вийти з російського ринку досить проблемно. Процедура ліквідації компанії в Росії не швидка за замовчуванням, їй також передує податкова перевірка.

Масовий вихід компаній з російського ринку лише затягуватиме процес. Можливою альтернативою буде продаж компанії у Росії сторонній особі, що допоможе позбутися її швидше.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні