У 2018 році підсумкові збори в компанії Netpeak пройшли в стилі виступів TED. Співробітники говорили не про графіки, а про людей, мотивації і зони зростання. Засновник Netpeak Group Артем Бородатюк прочитав лекцію на тему: «Як роботою горіти, але не згоріти». Бородатюк дав три основних поради. Одна з них – завести хобі.
Пошук хобі, яке відновлювало б енергію, відволікало від роботи і перешкоджало вигорянню, зайняло в Бородатюка кілька років. Підприємець зупинився на футболі і його різновиді футзалі, якими захоплювався в дитинстві.
З 2017-го у Netpeak Group є корпоративна команда з футзалу, з якою займається професійний тренер. На її рахунку понад 50 перемог в офіційних матчах і 300 забитих голів. Місія команди – бути прикладом ефективного поєднання спорту та роботи в IT-галузі.
Артем Бородатюк розповів Forbes, як знайшов своє хобі і чому футзал став важливою частиною культури Netpeak Group. Пряму мову скорочено й відкориговано для зрозумілості.
- Я запустив власну справу в 21 рік. Спочатку навіть не розумів, що будую бізнес. Клієнти давали завдання, я просто не встигав виконувати їх сам і наймав ще людей. Так промайнуло кілька років. Перші ознаки вигоряння відчув через чотири роки в цьому режимі.
Клієнтський бізнес – не найприємніший, у ньому є багато проблем. Коли я відчув, що втомився, почав шукати відповідь на питання: «Навіщо я роблю те, що роблю?». Так зʼявилася місія Netpeak «З третього світу в перший». Ця ідея мене мотивувала. Я продовжив роботу, розвиток бізнесу і зрозумів, що звідкись на все це треба брати сили й енергію. Я почав шукати хобі.
Захоплення обирав десь три роки. Купив човен, намагався на ньому плавати – не пішло. Пішов на сквош – теж покинув. І тут згадав, як у дитинстві захоплювався футболом. Грав на канікулах із хлопцями в дворі. Спробував знову – і мені дуже сподобалося.
Хобі необхідно, щоб перемикати увагу й енергію. Ідеально, коли хобі – це спорт, який сам по собі корисний для здоровʼя. Своїх нових партнерів я завжди питаю, чи працюють вони з психотерапевтом і займаються спортом. Байдуже яким. Ідеально, щоб колеги працювали над своїм фізичним і ментальним здоровʼям. Це важливо для бізнесу і життя.
Зараз футзал і біг – два види спорту, якими я займаюся із задоволенням. Задоволення – важлива умова для того, щоб хобі допомагало не перегоріти. Продовжую розвивати себе і в інших областях, наприклад, грі в шахи. Захоплення – це важливо, і круто, коли вони різні.
Раніше в Netpeak були дві корпоративні команди з футболу. Зараз їх обʼєднали – тепер у різних лігах грають різні гравці, але команда FC Netpeak одна. Це важлива складова корпоративної культури. Кілька людей, які спочатку познайомилися з Netpeak як із командою з футзалу, ми найняли на роботу завдяки спорту. Крім того, звичайно, це тімбілдинг. Усі учасники команди дуже дружні. У нас класна атмосфера й колектив. До пандемії на наші матчі приходили вболівальники – на одній грі було близько 30 осіб із барабанами та іншою атмосферною атрибутикою. Чекаємо, коли ця можливість повернеться.
У суботу й неділю FC Netpeak виступає на двох різних чемпіонатах. З осені будемо грати по четвергах ще в одній лізі. Крім цього в нас два тренування на тиждень. Одна командна, з тренером, де ти безпосередньо граєш у футзал хвилин 10, а решту 80 хвилин відробляєш якісь інші навички, наприклад удари по воротах, комбінації, паси. Ще одне тренування відкрите для всіх, туди можна приходити і команді, і будь-якій людині з Netpeak.
FC Netpeak грає в трьох лігах в Одесі. Команда аматорська, але ми достойні на своєму рівні. У нашому першому чемпіонаті ми програли майже кожен матч. Першу гру поступилися з рахунком 17:0. Але не зламалися і почали розвиватися. Зараз у нас кілька чемпіонств, і ми боремося за призові місця в будь-який лізі, де беремо участь.
З 2010 року ми з колегами весь час грали в футбол. Аж до 2017-го це було на абсолютно аматорському рівні – просто ганяли мʼяч. Потім у команду прийшов новий гравець, який сказав: «Хлопці, це треба робити по-іншому». Ми зіграли на IT-чемпіонаті і грандіозно програли. Це мотивувало нас запросити тренера. Вже на наступному чемпіонаті зайняли друге місце, добре підготувавшись.
Наш тренер – Максим Коптєв, відомий гравець у футзал. Цей вид спорту відрізняється від футболу тим, що в ньому два тайми по 20 хвилин. Він більш динамічний і видовищний. Думаю, футбол в принципі має змінитися – у часи Tik Tok матч не може тривати 90 хвилин.
У футзалі все відбувається дуже швидко. Мене на полі вистачає на три хвилини – якщо ти правильно граєш, бігаєш на максимальних швидкостях. Глядачам цікавіше спостерігати за такою динамікою. За хвилину можна забити чотири голи. Одного разу ми програвали по ходу матчу 3:0, але виграли 4:3 за 60 секунд. Не можна розслаблятися ні на секунду. Розслабляєшся – одразу програєш.
Я не зразу почав грати з командою, але активно вболівав за неї. Коли ми найняли першого тренера Євгена Армера, він запросив мене до команди, хоча грав я посередньо. У 2018 році почав займатися з Коптєвим персонально – бачив, що поступаюся іншим хлопцям і мені потрібно підтягнути рівень. Зараз у команді я граю на позиції стовпа. Це центральний нападник, який стоїть попереду і має прийняти мʼяч, потім передати пас або йти в атаку самостійно. Стовп повинен вміти вистояти і вчепитися за мʼяч.
До появи тренера в нас взагалі не було підготовки. По суті, до нього ми взагалі нічого не вміли. Як слід не розуміли, чим футбол відрізняється від футзалу. Хоча, по суті, завжди грали саме в футзал. Це гра в пас, чому нас і навчив тренер. Кілька разів до цього ми програвали, тому що носилися полем, як дикі, доки інша команда спокійно пасувала мʼяч один одному. Тренер навчив нас комбінаціям і показав, наскільки є важливою психологічна підготовка.
Був момент, коли мені здавалося: як людина грає в футзал, так вона і працює. Хтось кидає, коли не виходить, а хтось бореться до кінця. У нас є хлопці, які дуже хочуть перемогти, а є ті, хто спокійно ставиться до поразок. Думаю, за поведінкою в будь-якій грі можна визначити певні особисті якості. Існує методологія оцінки типу особистості DISC. Там розглядаються два стани: який ти, коли контролюєш себе, і який ти на емоціях. Футзал показує, як поводиться емоційна людина, якою є вона справжня.
Між бізнесом і футзалом можна провести багато паралелей. Керівники нашої команди —керівники також і бізнес-юнітів. Капітан FC Netpeak Алекс Вайс — CEO одного з наших бізнесів, а адміністратор — тімлід SEO-команди агентства Netpeak Анатолій Бондаренко. Коли ми грали в лігах для початківців, я завжди шукав у команді противника найслабшого гравця. У нього простіше забрати мʼяч, через нього легше перемогти. У нас в команді точно так само: спочатку були хлопці, які не могли й по мʼячу потрапити. І було зрозуміло: якщо з пʼяти гравців один не може вдарити, ми програємо матч. Я не можу атакувати, коли знаю, що воротар або захист слабкі. Я йду назад, і в нападі нікого не залишається. Все це легко можна перенести на реалії бізнесу. Перемагає команда, а не гравець. Цим мені і подобається футзал, цим він схожий на бізнес.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.