Категорія
Життя
Дата

ШІ, соціальна ізоляція, алкоголізм. Як використання штучного інтелекту в роботі впливає на працівників та способи здолати негативні наслідки? Дослідження Harvard Business Review  

3 хв читання

Штучний інтелект ШІ-інструменти робота /Getty Images

Світовий ШІ-ринок може сягнути $1,85 трлн до 2030 року. Фото Getty Images

Коли адепти ШІ-інструментів говорять, якими корисними ті є для оптимізації продуктивності, блискавичного аналізування даних і зменшення кількості рутинних завдань, не всі беруть до уваги негативний бік процесу. Три дослідження виявили суттєві неприємні наслідки для працівників, які інтегрували ШІ у свою роботу. Harvard Business Review описує ці дослідження і пропонує рішення виявлених проблем. Forbes переказує головне з матеріалу.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Перспективи штучного інтелекту захопили світ. ШІ вже довів, що може зрівнятися з людиною чи навіть перевершити її в різних завданнях: від аналізу юридичних документів і прогнозування продажів до тестування кандидатів на роботу. Компанії все частіше кажуть, що їхній найбільший ризик — це не взяти на озброєння ШІ. Дослідження показують, що 35% міжнародних компаній вже використовують ШІ, а світовий ринок цієї технології може сягнути $1,85 трлн до 2030 року, повідомляє Harvard Business Review.

Втім існує ризик, що надмірна автоматизація завдань працівника і першочергова увага компанії до технологій призведе до негативних наслідків для найголовнішого ресурсу – людини. Дослідники задалися питанням: чи впливає ШІ на соціальний звʼязок працівника з роботою і задоволеність своєю щоденною працею. Виявлені результати змушують занепокоїтися поспішним запровадженням ШІ, вважає HBR.

Як ШІ сприяє ізоляції

Дослідники HBR встановили дві мети своїх досліджень.

  1. Перевірити, як робота з ШІ впливає на звʼязок (а радше його відсутність) із колегами.
  2. Зафіксувати справжні й шкідливі наслідки браку звʼязку.

Дослідження №1

Було вивчено різні сфери та їх учасників, які використовують ШІ в роботі. 

Перше дослідження включало 166 учасників-інженерів тайванської біомедичної компанії, які в середньому працювали там три роки, а ШІ використовували близько двох. Вивчення впливу ШІ тривало три тижні. Дослідники питали учасників про частоту їхнього користування ШІ, розпитували колег про звʼязок із піддослідними, а їхніх рідних – про споживання піддослідними алкоголю після роботи й наявність безсоння. 

Дослідники побачили, що інженери, які на повну застосовували ШІ в роботі, виявляли більше бажання спілкуватися з колегами і заради цього проявляли емпатію та допомагали. Але ці ж інженери акцентували на загостренні відчуття самотності, яке призводило до більшого споживання алкоголю й безсоння.

Дослідження №2 і 3

Щоб перевірити результати попереднього дослідження, HBR провело ще два.

  1. 120 консультантів із нерухомості в індонезійській компанії управління власністю (середня тривалість роботи – три роки, а користування ШІ – два)
  2. 294 співробітники відділів операцій, бухгалтерії, маркетингу і фінансів малайзійської технологічної компанії (середня тривалість роботи – понад три роки, робота з ШІ – понад півтора роки).

У цих компанія працівники використовували ШІ-інструменти для щоденної діяльності, як-от: пошук інформації, створення нового контенту і генерація ідей. Дослідники випадковим чином обирали тих, хто протягом трьох днів не користувався ШІ, і порівняли їх із тими, хто користувався, за визначеними критеріями.

Вивилося, що ті, хто продовжив працювати з ШІ, знову-таки прагнули більшого спілкування і звʼязку з колегами і були більш самотніми, а це призводило до тих же результатів, що й у попередньому дослідженні: використання допомоги колегам як спосіб зближення і більше споживання алкоголю (в одному дослідженні) та безсоння у тих, хто почувався самотнішим.

Загалом ці дослідження демонструють: що більше працівники використовують ШІ, то більш соціально ізольованими вони почуваються. З одного боку, це підштовхує людей до зближення з колегами, а з іншого, відчуття самотності провокує безсоння і більше споживання алкоголю.

Як захистити людей

«Подумаєш, відсутність звʼязку з колегами. Невелика втрата», – може сказати хтось. Але низка досліджень доводять, що люди, які відчувають емоційний і соціальний звʼязок на роботі, більше включені в роботу, продуктивніші і більш віддані своїй організації. Вони більше схильні до співпраці, інновацій і виявлення ініціатив, що виходять за межі їхніх обовʼязків. А от працівники, що відчувають себе ізольованими й далекими від колег, частіше й швидше вигорають, не виходять на роботу і швидше звільняються. Ці дані теж взято зі статті HBR.

Видання пропонує подальші кроки для того, щоб не втратити надійних працівників через надмірну увагу до технологій.

  1. Слідкуйте за благополуччям. Як вже встановив журнал, самотні, відсторонені люди менш продуктивні, тому варто перевіряти не лише продуктивність працівників, а й їхнє благополуччя, соціальну залученість в організації, задоволення від роботи і сприйняття підтримки від колег. Так можна уникнути загострення ментальних і фізичних проблем від засилля ШІ в робочому житті
  2. Переробити робочі процеси. Ментальне здоровʼя ваших працівників може покращитися, якщо вони будуть знати, що організація враховує потреби людини при запровадженні ШІ. Компанії варто не просто зобовʼязати всіх користуватися ШІ-інструментами, а й організувати робочі процеси так, щоб застосувати сильні сторони як людини, так і машин. Дайте вашим співробітникам відчуття контролю й автономії в застосуванні ШІ.
  3. Зрозуміти, що ШІ – це перш за все інструмент. Компаніям варто усвідомити, що ШІ – не засіб автоматизації та оптимізації, а інструмент для допомоги людині. Якщо цей інструмент працює добре, у працівника зʼявляється час краще познайомитися з колегами, що сприятиме співпраці й обміну ідеями. Роботодавцю варто заохочувати соціальну взаємодію серед працівників, а не сприймати її як відволікання від «справжньої роботи»
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд