Після низки скандалів із закупівлями за бюджетні кошти Верховна Рада (ВР) вирішила обмежити витрати бюджетів на час дії воєнного стану. Драфт закону вже підготували в економічному комітеті. Про це Forbes повідомив голова комітету Дмитро Наталуха, йдеться у редакційному матеріалі.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Ключові факти
- Активна дискусія щодо пошуку розвʼязання проблеми почалася після низки публічних кейсів, на кшталт закупівлі барабанів або овочерізок для бомбосховищ, каже Наталуха.
- Згідно з документом, який є у розпорядженні Forbes народні депутати пропонують обмежити проведення публічних закупівель, якщо вони не стосуються критично необхідних товарів, наприклад, для оборони, відновлення енергетики та інфраструктури тощо. Далі Кабмін у тридцятиденний термін повинен сформувати КВЕДи товарів, які будуть обмежені для закупівлі, додає Наталуха.
- Головна полеміка зараз навколо суми закупівель, які підпадатимуть під обмеження – лунають цифри від 100 000 до 1 млн грн, каже Наталуха. Дискусія щодо закону наразі триває, фіналізувати документ мають до кінця липня – початку серпня.
- У ВР пропонують і більш радикальні обмеження. Одна з опцій, яка активно обговорюється – забрати військовий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів і направити його до державного бюджету, кажуть два нардепи з фракції «Слуга народу». У фінансовому комітеті ВР таке рішення заперечують. «Забирати не плануємо», – каже заступник голови профільного комітету Ярослав Железняк. Це рішення може прийматися і без змін до податкового кодексу, додає спірозмовниик, дотичний до обговрення процесу.
- Інший варіант розвʼязання проблеми – зобовʼязати місцеві органи самоуправління спрямовувати до 50% доходів на потреби оборони, пропонує нардеп з економічного комітету Олексій Мовчан. «Решту коштів місцеві та регіональні органи можуть спрямувати на розвиток громади», – додає він.
Контекст
17 липня у Telegram голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зазначив, що це «останнє попередження» для влади на місцях щодо необхідності переглянути свої закупівлі.
Це сталося на тлі низки скандалів з закупівлями. Так, у Дніпровському районі столиці для бомбосховищ закупили барабани на майже 900 000 грн та овочерізки й сковорідки на 3,5 млн грн.
Регіони теж не відставали – влада Житомира вирішила виділити 70 млн грн на реконструкцію стадіону, а у Львові – 1 млн грн на озеленення одного з районів.


26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.