Адміністрація президента США Дональда Трампа закликає європейські країни купувати більше американського озброєння та військової техніки, щоб зберегти НАТО. Про це 13 лютого пише Bloomberg із посиланням на джерела.
Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та головними новинами від Forbes Ukraine
Деталі
- Останнім часом американська сторона неодноразово зверталася до своїх європейських партнерів із проханням збільшити закупівлю зброї та боєприпасів у США. Команда Трампа припускала, що хоче, щоб Європа купувала більше американських енергоносіїв у розмовах про відносини у сфері безпеки.
- Це означало, що президент міг би помʼякшити свою вимогу до членів НАТО витрачати 5% економічного виробництва на оборону, якщо Європа покращить інтеграцію з американськими військовими та збільшить інвестиції в американські компанії, пише видання.
Контекст
У 2006 році міністри оборони НАТО домовились виділяти не менше 2% ВВП на оборону. Спочатку це зобовʼязання виконували лише три країни: США, Велика Британія та Греція. З часом інші держави також пообіцяли досягти цієї мети, хоча не всім це вдавалося через фінансові труднощі.
До 2023-го кількість країн, що витрачають 2% ВВП або більше, значно зросла. Серед них Польща, Греція, Естонія, Латвія та Фінляндія. Польща виділяє майже 4% ВВП на оборону, тоді як Франція – лише 1,9%. Однак у абсолютних цифрах Франція витратила $46,2 млрд, а Польща – $22 млрд.
У 2018 році Дональд Трамп погрожував вивести США з НАТО через невиконання союзниками зобовʼязань. У 2020-му він оголосив про плани вивести 12 000 військових із Німеччини, частина з яких повернеться до США, а решта буде розподілена по Європі. Під час своєї передвиборчої кампанії 2024 року він неодноразово повторював ці погрози, якщо союзники не виконають свої фінансові зобовʼязання.
У грудні цього року ЄС обговорив створення Європейської програми інвестицій в оборону, включаючи фонд €500 млрд для фінансування оборонних проєктів.
Згодом стало відомо, що НАТО планує збільшити оборонні витрати до 3% ВВП та визначити нові цілі для виробництва зброї. Одним з основних пріоритетів стане зміцнення протиповітряної оборони, розвиток наступальних озброєнь та ядерного стримування.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.