Категорія
Новини
Дата

Через війну покинули постійне місце проживання та не повернулись 7% українців – опитування EBA

2 хв читання

Через повномасштабну війну покинули своє постійне місце проживання та досі не повернулись 7% українців, 18% – переїжджали, але повернулися і 73% – не полишали свої домівки. Про це свідчать результати опитування «Барометр якості життя», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією у партнерстві з Kernel та Gradus Research.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • Серед бізнес-аудиторії 48% лишились на своєму постійному місці проживання, 40% – переїжджали, але вже повернулись, і 10% – виїхали та поки не повернулися.  
  • Водночас 11% бізнес-аудиторії, що виїхали, мають наміри повернутись протягом року, 39% планують повернутись, але не раніше, ніж через рік, інші 39% ще не визначились. 
  • Кількість тих, хто вважає, що найімовірніше поїхав назавжди, скоротилась вдвічі за останній рік – з 22% у 2023 році до поточних 11%. Найбільше співробітників членських компаній Асоціації наразі перебуває у Польщі, Німеччині, Іспанії, Чехії.
  • Усі опитані нами співробітники компаній-членів Асоціації, що виїхали, зберегли своє місце роботи. При цьому 79% працюють повністю або переважно віддалено. Варто зазначити, що 50% працюють в міжнародній компанії, що працює в Україні, 36% – в міжнародній або українській компанії, що має представництва за межами України, і 14% – в українській компанії, що веде діяльність в Україні.
  • Серед учасників опитування, що виїхали за кордон через війну, 70% отримували статус тимчасового захисту. З проблемою оподаткування за кордоном доходів, отриманих в Україні, стикнулись 30% респондентів.
  • Поверненню додому, на думку учасників опитування, в першу чергу сприятимуть безпекові та економічні фактори. Зокрема, 79% готові повернутися після остаточного завершення війни, 57% – у разі відсутності бойових дій та загрози обстрілів, 29% – за умови достойно оплачуваної роботи в Україні, і 21% – у разі підвищення рівня життя в Україні. Закінчення дії тимчасового прихистку може спонукати повернутись 21% тимчасових мігрантів, а заборона працювати дистанційно – 7%.

Контекст

На підконтрольній Україні території, за оцінками Інституту демографії, мешкає 31 млн людей. Ще 4,1 млн – на тимчасово окупованих РФ територіях, близько 4,9 млн – у країнах ЄС, Північної Америки, а також депортовані до РФ та Білорусі.

Війна стала каталізатором погіршення демографії України та посилила негативні тренди, що спостерігались і до війни.

Українців народжується критично мало. Нормою для відновлення чисельності населення є показник 2,2 дитини на одну жінку. В ЄС цей показник становить 1,5. В Україні до війни ми мали 1,2, а у 2023 році вже 0,9 – це третій знизу показник у світі. 

Українці активно виїжджають за кордон. Найбільша хвиля, звичайно, була спровокована війною. Але останні 10 років Україна була донором мігрантів та лідирувала за кількістю вперше виданих посвідок на проживання в ЄС. 

У 2021 році такий документ отримали 873 700 громадян України, це 30% усіх виданих посвідок. Крім того, за різними оцінками, у світі проживає від 11 до 13 млн етнічних українців. Більше про це читайте в колонці заступниці міністра соцполітики Дарини Марчак.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні