Категорія
Новини
Дата

ЄС погодився надати частину фінансування Угорщині, щоб розблокувати €18 млрд для України – Politico

У понеділок увечері Угорщина добилася від країн ЄС зниження суми пропонованого заморожування фінансування в обмін на зняття Будапештом свого вето з ключових питань, включаючи пакет макрофінансової допомоги для України на €18 млрд, пише Politico.

У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.

Ключові факти

  • Угорщина могла втратити €7,5 млрд у вигляді виплат ЄС через побоювання, що гроші можуть сприяти хабарництву в країні. На знак протесту Будапешт заблокував як пакет допомоги ЄС для України €18 млрд, так і мінімальну глобальну ставку корпоративного податку.
  • Але в понеділок країни ЄС погодилися знизити заморожену суму до €6,3 млрд.
  • Вони також схвалили план витрат Угорщини на її фонди відновлення після пандемії – €5,8 млрд у вигляді ґрантів, які аналогічно утримувалися протягом півтора року через побоювання відступу від демократії. Однак країни заявили, що Будапешт має завершити 27 реформ боротьби з корупцією та незалежності судової системи, перш ніж отримає свої гроші.
  • В останні дні офіційні особи щосили намагалися розробити план Б щодо виділення коштів Україні без схвалення Угорщини, розробивши пропозицію, яка вимагала, щоб 26 країн запропонували індивідуальні гарантії замість гарантії, що підтримується ЄС. Такий крок виявив би небажані тріщини у підході ЄС до війни з Росією.
  • Тепер, після схвалення Європарламентом у вівторок, ЄС може розпочати виплати Україні у січні.

Контекст

21 жовтня лідери країн ЄС погодили виділення Україні наступного року регулярної щомісячної допомоги в обсязі €1,5 млрд та доручили міністрам фінансів розробити механізм для виплати цих коштів.

Єврокомісія представила програму фінансової допомоги Україні на 2023 рік, загальна сума якої становить до €18 млрд. Програма передбачає фінансування українського бюджету у розмірі до €1,5 млрд на місяць, що в загальному становить до €18 млрд. 

Міністр фінансів Угорщини Міхай Варга від імені країни висловився проти ухвалення Європейською радою рішення про виділення Україні у 2023 році €18 млрд макрофінансової допомоги. Тож ЄС шукатиме рішення, яке підтримали б усі держави-члени.

Згодом премʼєр-міністр Віктор Орбан заперечив блокування Угорщиною допомоги ЄС Україні на €18 млрд. За його словами, Будапешт готовий надати фінансову допомогу Україні «на двосторонній основі».

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні