Європейці скорочують витрати. Роздрібні продажі в єврозоні впали через інфляцію /Shutterstock
Категорія
Новини
Дата

Європейці скорочують витрати. Роздрібні продажі в єврозоні впали через інфляцію

Shutterstock

Європейці різко скоротили свої витрати на товари у жовтні. Це ознака того, що високі ціни на початку періоду збільшення споживання енергії підштовхують економіку регіону до рецесії, пише The Wall Street Journal.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Споживчі ціни зросли після вторгнення Росії в Україну та рішення Кремля використати енергоресурси як зброю, щоб підірвати європейську підтримку Києва. Раніше цього року додаткові заощадження, накопичені під час пандемії, та зниження безробіття допомогли домогосподарствам компенсувати ці вищі витрати, підтримавши економічне зростання.
  • Ситуація змінилася у жовтні, зазвичай, першого місяця року, коли багато європейських домогосподарств починають опалювати свої будинки. Цього року вартість опалення була значно вищою: ціни на енергію для домашніх господарств зросли на 41,5% проти минулого року, попри зусилля урядів щодо захисту споживачів. У відповідь домогосподарства скоротили свої витрати на інші товари. Водночас статистичне агентство Європейського Союзу в понеділок зафіксувало падіння роздрібного продажу на 1,8% проти вересня, що є найбільшим падінням з липня 2021 року.
  • На відміну від цього, роздрібні продажі в США зросли на 1,3% у жовтні, оскільки покупці стали більше розщедрюватися на такі товари, як автомобілі, меблі та харчування в ресторанах. Ціни на енергоносії в США у жовтні були на 17,6% вищими, ніж роком раніше, що становить менш ніж половину масштабу зростання в Європі.
  • За інформацією Financial Times, роздрібні продажі в зоні євро зазнали найбільшого місячного падіння за рік, оскільки висока інфляція вплинула на купівельну активність, і це додало ознак того, що блок набув рецесії в четвертому кварталі.
  • У країнах найбільше падіння роздрібного товарообігу в жовтні було на 4,6% в Австрії, але також відбулося значне зниження на 2,8% у Німеччині та 2,7% у Франції. Іспанія була однією з небагатьох країн, де роздрібні продажі зросли на 0,4%. Роздрібні продажі знизилися на 2,7% проти жовтня 2021 року, але залишилися вищими за рівень, що існував до початку пандемії коронавірусу в березні 2020 року.

Контекст

Інфляція в єврозоні у листопаді нарешті сповільнилася і склала 10%, пише Bloomberg. Нові дані дають проблиск надії Європейському центральному банку в його боротьбі за придушення найсильнішого шоку споживчих цін за останнє покоління. Падіння з 10,6% у жовтні стало найбільшим від 2020 року і відбулося завдяки повільнішому зростанню цін на енергію та послуги, навіть попри швидке зростання цін на харчові продукти.

Чиновники ЄЦБ наголосили, що ці дані мають вирішальне значення для ухвалення ними рішення про те, чи варто підвищувати відсоткові ставки на 75 базисних пунктів утретє поспіль – результат, який тепер може бути менш імовірним. Посадовці, найпевніше, вивчать звіт на запланованому засіданні в середу, їхніх останніх зборах перед ухваленням рішення 15 грудня.

На єврозону очікує сувора зима, оскільки рецесія вдарить по регіону так само, як двозначна інфляція, свідчать дані Європейської комісії, яка погіршила економічний прогноз на наступний рік. Економіка Великої Британії та єврозони, ймовірно, наступного року стикнеться з рецесією, прогнозує Morgan Stanley, але Сполучені Штати можуть урятуватися від неї завдяки сталому ринку праці.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні