Категорія
Новини
Дата

Китай має намір викупити акції місцевих підрозділів Alibaba та Tencent – FT

Уряд Китаю планує отримати «золоті акції» у місцевих підрозділах онлайн-ритейлера Alibaba та телекомунікаційної компанії Tencent, пише Financial Times. Таким чином Пекін хоче офіційно закріпити за собою велику роль у нагляді за потужними технологічними групами.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • У Китаї частки відомі як «спеціальні частки управління» і з 2015 року стали звичайним інструментом, який використовується державою для впливу на приватні новинні та контент-компанії.
  • Це було метою китайського інтернет-регулятора, коли минулого тижня він придбав частку в підрозділі Alibaba, за словами двох джерел. Згідно з китайськими діловими документами, 4 січня організація в рамках державного інвестиційного фонду, створеного Управлінням кіберпростору Китаю (CAC), придбала 1% акцій дочірньої компанії Alibaba, Guangzhou Lujiao Information Technology.
  • CAC таким чином хоче посилити контроль над контентом у підрозділі потокового відео Youku гіганта електронної комерції та веб-браузері UCWeb, кажуть джерела. У рамках угоди підрозділ також призначив нового члена правління Чжоу Мо. CAC має чиновника середньої ланки з таким самим імʼям.
  • Деталі плану уряду з придбання золотих акцій Tencent все ще обговорюються, але він включатиме частку в одній з основних операційних дочірніх компаній групи в Китаї, повідомили три джерела, поінформовані з цього питання. Інше джерело, близьке до Tencent, сказало, що група наполягала на тому, щоб державна організація з Шеньчженя придбала акції замість залучення пекінського державного інвестиційного фонду, який придбав частки в підрозділах Alibaba, ByteDance та Weibo. 

Контекст

Китайський уряд відреагував на застій в економіці, відмовившись від жорстких штрафів і санкцій, які були характерною рисою його кампанії з приборкання найбільших технологічних груп країни, але також відлякували іноземних інвесторів.

У той час, як жорстке переслідування пішло на спад, уряд все частіше скуповує невеликі частки в місцевих операціях великих технологічних компаній, як це нещодавно сталося з власником TikTok ByteDance. Це забезпечує Комуністичній партії механізм, що дає змогу брати активну участь у їхньому бізнесі, особливо в контенті, який вони транслюють мільйонам китайців. Ставки, які зазвичай включають 1% акцій ключових компаній інтернет-груп, аналогічні «золотим акціям», оскільки вони дають особливі права на певні ділові рішення. Китайські офіційні особи використовували різні державні групи для захоплення активів. Регулятор ЗМІ Китаю у 2016 році порадив державним групам, які володіють спеціальними пакетами управління, вимагати щонайменше 1% акцій, місце у раді директорів та право переглядати контент.

Нещодавно стало відомо, що Фондовий регулятор Китаю має намір заборонити місцевим компаніям у певних секторах розміщувати лістинг на основних фондових біржах країни, оскільки Пекін працює над напрямом фінансування у стратегічні галузі.

Регулятор повідомив деяким банкірам, що він надав кільком галузям, у тому числі мережам продуктів харчування та компаніям, які займаються тестуванням на COVID-19, статус «червоного світла», що забороняє їм фінансування акціонерним капіталом на основних майданчиках у Шанхаї та Шеньчжені.

Інвестиційний банкір із Шеньчженя, який регулярно взаємодіє з регулюючим органом, сказав, що Пекін хотів направити доходи від IPO у галузі, що становлять національний інтерес, такі як інформаційні технології та передове виробництво, незалежно від фінансових показників.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні