Категорія
Новини
Дата

НАБУ відкрило провадження після скарги Smart Holding на корупцію в «Харківобленерго» – ЕП

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) 22 травня зареєструвало кримінальне провадження щодо можливого заволодіння коштами в особливо великих розмірах представниками «Харківобленерго» при закупівлях за завищеними цінами, пише ЕП. Підставою для відкриття справи став лист представника «Смарт Холдингу» на адресу НАБУ, в якому описані можливі приклади корупції. 

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Ключові факти

  • У листі, зокрема, йдеться про «завищення ціни закупки товарно-матеріальних цінностей або послуг на суму від 50% до понад 350% від реальної ціни та завдання збитків «Харківобленерго».
  • Загалом описано 14 епізодів, які можуть містити ознаки корупції. «Таким чином, по описаних 14 епізодах корупційної діяльності службових осіб «Харківобленерго», підприємству, державі та іншим акціонером завдано збитки на загальну суму 86,91 млн грн», – йдеться в листі.

Контекст

Державі належить 65% від статутного капіталу «Харківобленерго». Ще 30% акцій оператора системи розподілу у лютому 2021 року придбали структури Вадима Новинського. Однак вже у вересні 2022 року Верховний Суд визнав цю купівлю недійсною.

У грудні минулого року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо санкцій проти священнослужителів УПЦ МП та колишнього народного депутата, власника «Смарт-Холдингу» і співвласника металургійного холдингу «Метінвест» Вадима Новинського.

У січні цього року група Smart Holding заявила про завершення чергового раунду поточної реструктуризації, у результаті її засновник Новинський вирішив передати активи в траст. Відповідні угоди Smart Trust і Step Trust були укладені в листопаді 2022 року та зареєстровані Комісією з цінних паперів і бірж Кіпру. Довіреними особами є висококваліфіковані фідуціарні адміністратори, призначені відповідно до ліцензійних умов законодавства Кіпру. 

10 квітня Мінʼюст скасував реєстраційні дії в Єдиному держреєстрі щодо змін кінцевих бенефіціарних власників українських компаній ТОВ «Смарт-Холдинг», ТОВ «Укргазвидобуток», ТОВ «Регал Петролеум Корпорейшн (Юкрейн) Лімітед», які перейшли у власність Smart Trust і Step Trust.

Власники трастів були виключені з реєстру, а Новинського відновлено як кінцевого бенефіціарного власника цих компаній. 

13 квітня СБУ повідомила про арешт майна Новинського на суму понад 3,5 млрд грн. До списку заблокованих активів входять корпоративні права на 40 українських підприємств і 30 газових свердловин.

Пізніше суд арештував ще низку активів Новинського. Forbes порахував, скільки вони можуть коштувати.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні