Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на корпоративні права 72 компаній, повʼязаних з активами бізнесмена Вадима Новинського, йдеться в ухвалі суду від 4 травня, яка набула чинності 10 травня. У «Смарт-Холдинг» заявили, що захищатимуть свої права в судах різних юрисдикцій.
Ключові факти
- Зазначається, що досудове розслідування встановило, що у період з 2022–2023 років Новинський, стосовно якого указом президента застосовано санкції, «здійснив дії направлені на зміну власника (кінцевого бенефіціара) корпоративних прав належних йому підприємств як в Україні, так і за кордоном». Йдеться у тому числі про «Укргазвидобуток», «Смарт-Холдинг» та «Метінвест Холдинг».
- «Таким чином здійснив передачу громадянам іноземної держави, в тому числі особам, які мають безпосередній зв`язок з державою-агресором, корпоративних прав та активів своїх підприємств, чим здійснив умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) шляхом підготовки та передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора», – сказано в рішенні суду.
- Накласти арешт на корпоративні права компаній, де бенефіціарним власником часток у статутному капіталі являється Новинський або афілійовані йому особи, суд вирішив з метою збереження речових доказів.
- Загалом суд задовольнив клопотання і наклав арешт на корпоративні права Новинського в 72 компаніях і підприємствах. «Постанова підлягає негайному виконанню», – сказано в документі.
- Оновлено. У компанії «Смарт-Холдинг» повідомили, що захищатимуть свої права в судах різних юрисдикцій.
- «Ця чергова хвиля арештів є продовженням рейдерських дій та гонки за активами в інтересах окремих груп в повній співпраці з корупційною державою. При цьому, жодних слідчих дій так і не проведено СБУ, жодних доказів та свідків в справі, в якій бізнес є об’єктом звинувачень», – повідомили у компанії.
Контекст
У грудні минулого року президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо санкцій проти священнослужителів УПЦ МП та колишнього народного депутата, власника «Смарт-Холдингу» і співвласника металургійного холдингу «Метінвест» Вадима Новинського.
У січні цього року група Smart Holding заявила про завершення чергового раунду поточної реструктуризації, у результаті її засновник Новинський вирішив передати активи в траст. Відповідні угоди Smart Trust і Step Trust були укладені в листопаді 2022 року та зареєстровані Комісією з цінних паперів і бірж Кіпру. Довіреними особами є висококваліфіковані фідуціарні адміністратори, призначені відповідно до ліцензійних умов законодавства Кіпру.
10 квітня Мінʼюст скасував реєстраційні дії в Єдиному держреєстрі щодо змін кінцевих бенефіціарних власників українських компаній ТОВ «Смарт-Холдинг», ТОВ «Укргазвидобуток», ТОВ «Регал Петролеум Корпорейшн (Юкрейн) Лімітед», які перейшли у власність Smart Trust і Step Trust.
Власники трастів були виключені з реєстру, а Новинського відновлено як кінцевого бенефіціарного власника цих компаній.
13 квітня СБУ повідомила про арешт майна підсанкційного бізнесмена Новинського на суму понад 3,5 млрд грн. До списку заблокованих активів входять корпоративні права на 40 українських підприємств і 30 газових свердловин.
Нещодавно суд за матеріалами Служби безпеки арештував низку активів підсанкційного бізнесмена Вадима Новинського. Forbes порахував, скільки вони можуть коштувати. Зокрема, київський готель Park Inn by Radisson Troyitska: актуальна оцінка – $20 млн, порт «Очаків» у Миколаївській області – $10 млн.
Новинський має два аграрних активи: 25% у агрохолдингу HarvEast (довоєнна й актуальна оцінка частки – $8 млн, решта холдингу належить Ринату Ахметову) і компанію «Верес» (актуальна оцінка – $6 млн). Новинський мав ТЦ у Маріуполі, Сєвєродонецьку, Бердянську, Мелітополі, Краматорську та два у Запоріжжі. Станом на липень 2022 року працювали тільки запорізькі. Довоєнна оцінка всіх ТЦ – $24 млн, актуальна – $5 млн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.