Найбагатша людина Росії – олігарх Володимир Лісін – постачав сталь російським компаніям, які виробляють ядерну зброю та балістичні ракети, йдеться у розслідуванні The Times. Зараз, крім України, санкції проти нього запровадила лише Австралія.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Ключові факти
- НЛМК з 2014 року, коли РФ вторглася в Україну, постачав сталь для електротехнічної промисловості мінімум восьми компаніям російського військово-промислового комплексу, свідчать дані на сайті державних закупівель РФ.
- Компанія Лісіна поставляла для ВПК сталевий листовий прокат, конструкційну нержавіючу сталь, слабомагнітні сплави, електротехнічну стрічку, сталь Armco і холоднокатану плаковану сталь.
- Компанія в коментарі виданню повідомила, що ці продажі були «незначними» і що вони стосувалися лише комерційної електротехнічної сталі. «Підприємства НЛМК не здатні виробляти сталь, призначену для військового застосування», – заявили в компанії.
- Штрипсовий прокат навіть у невеликій кількості може бути важливою складовою частиною ракети, зазначив Сідхарт Каушал, науковий співробітник з військових наук Королівського інституту обʼєднаних служб (RUSI).
- За його словами, електротехнічна сталь і слабомагнітні сталеві сплави можуть використовуватися у двигунах ракет, «особливо у твердопаливних», додав експерт RUSI.
Контекст
Як зазначає The Times, Володимир Лісін, статки якого Forbes оцінює приблизно в £21 млрд, і його сімʼя володіють лондонським таунхаусом вартістю £11 млн, шотландським замком вартістю £7 млн і двома розкішними віллами на Французькій Ривʼєрі.
Шотландський маєток Лісіна отримав £700 000 з грошей платників податків Великої Британії у вигляді сільськогосподарських субсидій. До минулого року Лісін був президентом Європейської конфедерації стрільби. Австралія – єдина країна, яка запровадила проти нього санкції.
Група НЛМК з обігом у понад $16 млрд – це металургійна імперія Лісіна. Новолипецький металургійний комбінат – ключове підприємство групи. НЛМК займається як видобутком сировини, так і виробництвом продукції зі сталі.
Головною компанією групи в Росії є ПАО «НЛМК». У ній Лісін – голова ради директорів. 79% акцій НЛМК належать кіпрській Fletcher Group Holdings Limited, у якій Володимир Лісін є директором.
У вересні журналісти-розслідувачі програми «Схеми» заявили, що сталь корпорації Лісіна систематично постачалася на державні підприємства РФ, які безпосередньо займаються виготовленням ядерної зброї. Йдеться про Російський федеральний ядерний центр – всеросійський науково-дослідний інститут технічної фізики імені академіка Забабахіна. «Схеми» знайшли контракти на постачання електротехнічної сталі у 2017 році. Інститут Забабахіна розробляє та випробовує ядерні й термоядерні боєприпаси.
Також мала місце співпраця НЛМК із Федеральним держпідприємством «Виробниче обʼєднання «Север». Журналісти відшукали контракти 2014, 2015, 2016, 2017 і 2019 років. Після 2019 року дані про закупівлі «ВО «Север» публічно не оприлюднювались. Основна діяльність «Севера» – виробництво компонентів ядерних боєприпасів. Тобто це саме та зброя, якою тепер, у 2022 році, Володимир Путін погрожує світу.
Шість із десятки російських олігархів поки не під санкціями США, пʼятеро не перебувають під санкціями ЄС і двоє – Великої Британії, повідомляла у серпні група аналітиків Trap Aggressor, які здійснюють моніторинг запроваджених санкцій проти Росії. Йдеться про Володимира Лісіна, Володимира Потаніна, Павла Дурова, Леоніда Міхельсона, Андрія Мельниченка та Вагіта Алекперова.


