Категорія
Новини
Дата

НБУ критикує підвищення податку на прибуток банків до 50% і готує пакет пропозицій

2 хв читання

Національний банк України (НБУ) вважає занадто ризикованим чергове підвищення податку на прибуток банків до 50%, повідомив очільник НБУ Андрій Пишний, пише «Інтерфакс-Україна». НБУ до кінця тижня оголосить пакет рішень, який забезпечить розширення покриття банками дефіциту бюджету через купівлю облігацій внутрішньої держпозики, уникаючи емісії.

Раніше із законопроєкту про податки прибрали підвищення ставки для банків до 50%, але згодом повернули.

Форум «Енергія бізнесу» у Києві вже 9 жовтня

Бізнес будує нову енергореальність, забезпечуючи незалежність в умовах блекаутів. 9 жовтня на форумі «Енергія бізнесу» обговоримо технології та інвестиції, що змінюють правила гри на енергоринку. Дізнайтеся, як адаптувати бізнес до майбутніх енергетичних викликів, за посиланням. 

Ключові факти

  • За словами Пишного, ризики від підвищення податку на прибуток банків до 50% для розвʼязання завдання фінансування дефіциту та стабільного зростання кредитування «будуть більшими, ніж користь». «Баланс досить крихкий і його треба підтримати», – сказав він.
  • Голова НБУ додав, що такої ж позиції дотримується і Міністерство фінансів, хоча напередодні перший заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк повідомив за підсумками засідання комітету, що Мінфін підтримав підвищення податку.
  • Пишний також заявив, що Нацбанк бачить можливості розширити канал покриття дефіциту банками, не використовуючи емісію, за рахунок купівлі ОВДП.
  • «До кінця тижня будемо оголошувати цілий пакет відповідних рішень», – анонсував він.
  • Крім того, він зазначив, що загалом Нацбанк розуміє необхідність збільшення фіскального каналу фінансування бюджету в умовах затягування війни, збереження високої її інтенсивності та скорочення зовнішнього фінансування.
  • Пишний уточнив, що НБУ підтримав постійне підвищення податку на прибуток фінансових компаній із 18% до 25%, зокрема щоб уникнути податкового арбітражу з банками, для яких цей податок було підвищено з 18% до 25% від початку 2024 року.

Контекст

18 липня у Верховній Раді зареєстрували урядовий законопроєкт №11416, який пропонував на час воєнного стану збільшити військовий збір для всіх громадян і додатково встановити збори для окремих галузей

Наприкінці серпня податковий комітет Ради відмовився від підвищення податків для банківського сектору до 50% у 2024 році, бо проти виступили Міністерство фінансів, Нацбанк і Міжнародний валютний фонд (МВФ). Зокрема, Мінфін не підтримав цю ідею, адже має занепокоєння щодо можливостей банків інвестувати в ОВДП. Натомість міністерство розраховує додатково залучити завдяки ОВДП понад 200 млрд грн до кінця року, заявив заступник міністра Денис Улютін.

НБУ не підтримав ідею додатково оподаткувати банки, заявила перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова. Для низки банків це може призвести до того, що вони не відповідатимуть вимогам НБУ щодо достатності капіталу, пояснила вона. Зокрема, це загрожує двом держбанкам.

17 вересня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №11416-д про підвищення податків у першому читанні. Напередодні до тексту законопроєкту повернули норму про підвищення податку на банки. Також документ містить норму про встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25%.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд