Категорія
Новини
Дата

Рада ЄС схвалила використання доходів від заморожених російських активів на користь України

2 хв читання

Рада Європейського союзу затвердила план про використання доходів від заморожених активів Центрального банку РФ на користь України, повідомило постійне представництво Чехії в ЄС. Йдеться про €2,5-€3 млрд на рік. Більша частина коштів буде спрямована на військові потреби України.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Очільник МЗС Чехії Ян Ліпавський заявив, що країни ЄС схвалили план використання доходів від заморожених активів ЦБ РФ для допомоги Україні.
  • Очікується, що у 2024 році Україна може розраховувати на €2,5-€3 млрд. 90% очікуваних надходжень буде спрямовано на військові потреби для підтримки оборони України.
  • План ЄС передбачає передачу Україні доходів, отриманих після 15 лютого. Кошти, отримані до цієї дати, будуть збережені в бельгійському депозитарії Euroclear для покриття будь-яких ризиків, повʼязаних, наприклад, із судовими позовами в Росії, пише Bloomberg.
  • Очікується, що активи будуть щорічно приносити близько €5 млрд, при цьому Україна отримуватиме допомогу двічі на рік.
  • Доповнено. Прибутки від використання заморожених російських активів використовуватимуть для подальшої військової підтримки України, у тому числі із залученням підприємств українського ОПК, а також програм відновлення, йдеться у пресрелізі на сайті Ради ЄС.
  • Схвалений механізм передбачає, що центральні депозитарії у країнах ЄС, які утримують російські суверенні активи та резерви на суму понад €1 млн, спрямують на ці цілі частину чистого прибутку від використання таких активів, накопиченого з 15 лютого 2024 року.
  • Ці суми будуть виплачуватись Центральними депозитарними банками ЄС раз на два роки та використовуватимуться для подальшої військової підтримки України через Європейський фонд миру, а також для підтримки потужностей оборонної промисловості України та її потреб у відбудові за програмами ЄС. Кошти розподілятимуть таким чином: у Європейський фонд миру – 90%; програми ЄС, що фінансуються з бюджету ЄС, – 10%.
  • Цей розподіл буде переглядатися щороку, вперше – до 1 січня 2025 року. Водночас центральним депозитаріям у країнах ЄС дозволять тимчасово зберігати частку отриманого від заморожених російських активів прибутку в розмірі близько 10% для підтримання статутного капіталу та вимог щодо управління ризиками з огляду на вплив війни в Україні.

Контекст

ЄС, США, Японія та Канада заморозили активи російського центрального банку на суму близько $300 млрд у 2022 році, коли Росія вторглася в Україну. Лише близько $5–6 млрд перебувають у Сполучених Штатах, більша частина зберігається в Європі, зокрема в центральному депозитарії цінних паперів Бельгії Euroclear. З початку війни вони принесли прибуток у розмірі €3,85 млрд, і країни ЄС обговорювали використання цього прибутку для допомоги Україні.

США та Велика Британія підштовхували ЄС до конфіскації всіх заморожених активів. Проте, зусилля щодо конфіскації активів наштовхнулися на масовий опір з боку Франції, Німеччини та Європейського центрального банку, які стурбовані тим, що євро може постраждати.

У Вашингтоні висунули нову ініціативу, яка полягає у тому, щоб залучити позикові кошти під майбутні доходи.

Напередодні стало відомо, що Німеччина підтримала план США використати доходи від заморожених російських активів для фінансування України, зокрема, для надання кредиту до $50 млрд. «Велика сімка» обговорить питання цього тижня, саме рішення планується ухвалити в червні.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні