Категорія
Новини
Дата

Світові ціни на продовольство у листопаді продовжили знижуватися завдяки «зерновій угоді» – ФАО

Індекс світових цін продовольчої агенції ООН трохи знизився в листопаді, що свідчить про падіння вже восьмий місяць поспіль з рекордно високого рівня в березні після вторгнення Росії в Україну, пише Reuters.

У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.

Ключові факти

  • Індекс цін Продовольчої та сільськогосподарської організації (ФАО), який відстежує продовольчі товари, що найбільше продаються у світі, минулого місяця склав у середньому 135,7 пункта порівняно зі 135,9 у жовтні. Зниження цін на крупи, мʼясо та молочні продукти у листопаді компенсувало зростання цін на рослинні олії та цукор.
  • Укладена минулого місяця угода про продовження експорту зерна з України ще на 120 днів, що підтримується ООН, зменшила побоювання щодо того, що війна може перешкодити масштабній торгівлі в Чорному морі.
  • Невелике зниження в листопаді означає, що продовольчий індекс ФАО зараз лише на 0,3% вище за свій рівень роком раніше. Однак цей показник залишається на історично високому рівні після досягнення 10-річного піку у 2021 році через зниження врожаю та високий попит.
  • В окремих оцінках попиту та пропозиції зернових ФАО знизила свій прогноз світового виробництва зернових у 2022 році до 2,756 млрд т із 2,764 млрд т, оцінених минулого місяця. Перегляд у бік зниження глобального прогнозу врожаю зернових здебільшого відбиває слабкі перспективи врожаю кукурудзи в Україні, оскільки війна робить післязбиральні операції непомірно дорогими.
  • Прогнозовані світові запаси зернових до кінця сезону 2022–2023 року були переглянуті у бік зниження на 1,1 млн т до 839 млн т, що на 2,2% нижче за рівень попереднього сезону і є найнижчим рівнем за три роки.

Контекст

22 липня в Туреччині підписано угоду про вивезення зерна та іншого продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, що здійснюватиме моніторинг роботи «зернових коридорів» відповідно до угоди про експорт продовольства.

1 серпня вперше від початку повномасштабної війни вийшло судно з Одеського порту з українським продовольством. 

29 жовтня Росія заявила, що зупиняє участь у реалізації «зернової угоди» через так званий теракт у Севастопольській бухті. Згодом Росія відновила свою участь в угоді щодо експорту зерна з чорноморських портів. Тож рух «зерновим коридором» поновлено

В МЗС заявили, що Україна не брала жодних нових зобов’язань щодо угоди, як про це сказали в РФ. Росія повернулася до її виконання завдяки дипломатії генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша та президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні