Категорія
Новини
Дата

Ціни на газ у Європі падають після того, як «Газпром» передумав скорочувати обсяг транзиту через Україну

2 хв читання

Ціни на природний газ у Європі знизилися у понеділок після рішення Росії не скорочувати потоки газу через Україну, пише Bloomberg. Минулого тижня «Газпром» погрожував скоротити постачання через те, що російський газ, призначений для молдавських споживачів, начебто «осідає в Україні». 

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Ключові факти

  • Базові фʼючерси впали на 6,8% після початкового зростання. Російський «Газпром» вирішив не обмежувати поставки газу до Молдови через Україну, послабивши побоювання, що він може зрештою повністю припинити поставки на своєму останньому маршруті до Європи, що залишився.
  • Континент вступає в зимовий сезон із майже повними сховищами після величезних зусиль з закупівлі газу з усього світу для заміни російських поставок. Але трейдери уважно стежать за можливістю того, що раптове похолодання у поєднанні з подальшим скороченням пропозиції може призвести до скорочення ринку і до швидкого виснаження запасів у найближчі місяці.
  • Раніше «Газпром» попередив, що з цього тижня він може обмежити потоки газу через Україну на тлі сварки через паливо для Молдови. Але нещодавню проблему з платежами було вирішено, кажуть у «Газпромі». «Газпром» залишає за собою право на скорочення або повне припинення постачання газу у разі порушення оплати», – заявили у компанії
  • Тим часом запаси газу служитимуть буфером для найхолодніших днів. За даними Gas Infrastructure Europe, європейські сховища природного газу заповнені на 93,9%, а у деяких країн, наприклад, Німеччини, заповнені майже повністю.
  • Голландські фʼючерси на найближчі місяці знизилися на 5,2% до €117,94 за МВт·год. 
  • Контракти на добу вперед у Великій Британії зросли у понеділок на 76% – більше, ніж за два тижні – через скорочення потоків з Норвегії та слабку вітроенергетику, яка збільшує потребу в газі для виробництва електроенергії.

 Контекст

14 червня «Газпром» повідомив, що прокачування газу «Північним потоком» скоротиться приблизно на 40% – до 100 млн кубометрів на добу через технічні проблеми на станції «Портова». Компанія зупинила один із газоперекачувальних агрегатів. На КС може бути використано тільки три агрегати, пояснили в компанії. Згодом «Газпром» зупинив другий агрегат на «Північному потоці». Прокачування газу впало на 60%. Причиною компанія називала закінчення терміну міжремонтного напрацювання до капітального ремонту. 

19 серпня «Газпром» заявив, що єдиний робочий газоперекачувальний агрегат Trent 60 буде зупинено на три доби для проведення технічного обслуговування та планово-запобіжних робіт 31 серпня, після ремонту прокачування так і не поновилося. Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що проблеми із постачанням газу газогоном «Північний потік» зникнуть після того, як буде знято санкції, що перешкоджають обслуговуванню трубопроводу.

У ніч на 26 вересня стався витік на одній із ниток магістралі «Північний потік – 2» у данській винятковій економічній зоні на південний схід від острова Борнхольм. Також витік газу зафіксовано з обох ниток першого «Північного потоку».

22 листопада «Газпром» погрожував скоротити обсяг транзит газу до Європи через Україну. Згідно із повідомленням компанії, це повʼязано із тим, що російський газ, призначений для молдавських споживачів, начебто «осідає в Україні». Оператор ГТС України повідомив, що газ, придбаний Молдовою у «Газпрома», було транспортовано в повному обсязі.

Оператор ГТС впевнений, що погрожуючи зменшити обсяги транспортування в Молдову, «Газпром» намагається позбавити цю країну можливості використовувати українські ГТС та підземні сховища газу (ПСГ) і заблокувати інструмент віртуального реверсу, тим самим посиливши залежність від російського природного газу на початку опалювального сезону.

Нині «Газпром» постачає до Європи близько 43 млн куб. м газу на день через Україну — останній маршрут, що залишився, на західноєвропейські ринки.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд