Категорія
Новини
Дата

Через блокування портів Україна не може вивезти близько 90 млн тонн агропродукції – Шмигаль

Україна не може вивезти близько 90 млн тонн виробленої аграрної продукції, через те що Росія заблокувала українські порти. Про це в інтерв’ю для РБК-Україна розповів прем’єрміністр України Денис Шмигаль.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • «Україна виявилася надзвичайно потужним виробником і постачальником їжі для світу. Тепер світ готується до потужної продуктової кризи, спричиненої не санкціями проти Росії, а, власне, її діями з блокування наших морських портів. Ми не можемо вивезти близько 90 млн тонн аграрної продукції, яку ми виробили», – сказав премʼєрміністр.
  • Він уточнив, що вперше за останні сто років зафіксовано ситуацію, коли одна держава блокує порти іншої, щоб створити продуктову кризу в світі.
  • «Морські порти заблоковані, а через них йшло 70% цього експорту. Фактично більшість кордону знаходиться в зоні ведення бойових дій або з недружніми до нас країнами. У нас лишилось таке собі «пляшкове горло» для експорту, дуже надійне, але з дуже меншою, у порівнянні з портами, пропускною спроможністю. Мова про наш західний кордон із Європою», – додав Шмигаль.
  • «Україна – №1 експортер соняшникової олії, ми експортуємо 47% всієї соняшникової олії. Порти заблоковані, і десятки мільйонів тонн нашої продукції, зокрема олії, не можуть бути доставлені тим країнам, які їх очікують», – прокоментував він дефіцит олії в Німеччині.

Контекст

Майже 70 суден заблоковані в морських портах України, шість суден під іноземним прапором заблоковані в Маріупольському морському порту. Україна не контролює чотири порти: Маріупольський, Бердянський, Скадовський та Херсонський. Ці порти сумарно забезпечували 7,5% усієї перевалки.

Маріупольський морський торговельний порт до 2014 року входив до трійки найбільших – перевалював близько 15 млн тонн вантажів на рік. Після початку війни на Донбасі в 2014-му показники порту впали втричі. До повномасштабної війни порт підійшов з оборотом близько 7 млн тонн.

2 травня повідомлялося, що в портах України заблоковано 4,5 млн тонн зерна. ООН попереджає про глобальну продовольчу кризу.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні