Кабінет міністрів дозволив Міністерству фінансів стати власником 100% акцій Сенс Банку (раніше Альфа-Банк), який належав підсанкційним російським бізнесменам Михайлу Фрідману, Петру Авену і партнерам. Про ухвалення відповідної постанови повідомив народний депутат Ярослав Железняк, опублікувавши копію проєкту документа. Пізніше постанову опублікували на урядовому порталі.
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- Згідно з постановою, держава в особі Мінфіну придбає у Фонду гарантування фізичних осіб Сенс Банк за 1 грн.
- Мінфін буде органом управління корпоративними правами та акціями Сенс Банку, йдеться у тексті документу.
- Уряд визначив держаний Укрексімбанк депозитарною установою, в якій відкрито рахунок у цінних паперах на ім’я держави, на який будуть зараховані права на акції Сенс Банку.
- Sense Bank – один із 15 системно-важливих банків України. Його клієнтами є понад 3 млн фізичних осіб, 82 000 ФОП та 55 000 компаній. У банку працюють близько 4000 співробітників, він має 138 відділень (10-те місце серед усіх банків). За даними НБУ, у 2022 році чистий збиток Сенс Банку перевищив 6,9 млрд грн.
Контекст
Михайло Фрідман, який народився та виріс у Львові, але заробив мільярдні статки в Росії, та його партнери по «Альфа‑Груп» Петро Авен, Олексій Кузмичов і Герман Хан знаходяться під санкціями Євросоюзу за ймовірні зв’язки з адміністрацією Путіна ще з 28 лютого 2022 року. Бізнесмени оскаржують твердження про ці звʼязки в Європейському суді. Україна наклала санкції на акціонерів «Альфи» восени 2022-го.
16 червня президент Володимир Зеленський підписав та відтак ввів у дію оновлене законодавство про виведення з ринку системно важливих банків. Закон дозволяє державі націоналізувати таку установу, якщо проти неї та/або його власників застосовані українські чи міжнародні санкції. «Сенс» підпадає під обидва критерії.
20 липня НБУ ухвалив рішення про виведення з ринку системно важливого Сенс Банку, що належить підсанкційним росіянам Михайлу Фрідману, Петру Авену та партнерам.
З 21 липня в банку запрацює тимчасова адміністрація Фонду гарантування вкладів фізосіб. Напередодні Нацбанк направив до Кабміну пропозицію націоналізувати банк.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.