В Україні запрацювала нова програма дешевшого кредитування на відновлення підприємств, які постраждали від російських обстрілів. Про це повідомила 1 липня премʼєрка Юлія Свириденко.
Заощаджуйте, отримуючи 6 журналів за ціною 4
Купуйте річну передплату на шість журналів Forbes Ukraine за 1 799 грн замість 2 400 грн. Читайте головні історії українського бізнесу, ексклюзивні рейтинги та глибоку аналітику в кожному номері.
Деталі
- Малий і середній бізнес може отримати до 150 млн грн у межах програми «Доступні кредити 5–7–9%» на відновлення зруйнованого або пошкодженого майна. Упродовж перших двох років ставка за такими кредитами становить 0,1% річних. Починаючи з третього року – на умовах програми 5–7–9.
- Максимальний строк кредитування – до 10 років.
- Подати заявку можна через один із уповноважених банків протягом двох років після зафіксованого факту пошкодження або руйнування підприємства.
- Такі кредити не враховуватимуться під час визначення максимальної суми позик по 5–7–9. Це дозволить підприємствам одночасно з відновленням користуватись і іншими кредитами за цією програмою, уточнила Свириденко.
- Крім нової кредитної програми, підприємствам доступні гранти на відновлення виробничого обладнання, механізми компенсації зарплат працівникам під час вимушеного простою внаслідок російських обстрілів та страхування воєнних ризиків, наголосила премʼєрка.
Контекст
За роки повномасштабної війни в Україні сформувалася розгалужена система підтримки бізнесу, що зазнав руйнувань чи працює в зоні високого ризику. Окремі інструменти діють вже кілька років: державні гранти «єРобота» стартували влітку 2022 року, а пільгова програма «5–7–9%» адаптувалася під воєнні потреби та відбудову навесні 2023-го.
Зʼявляються й нові механізми: з січня 2026 року запрацювала держпрограма страхування від воєнних ризиків, а навесні – «Точка опори» для компенсації зарплат працівників. Крім того, з 2026-го для бізнесу повноцінно відкрилося подання заяв до Міжнародного Реєстру збитків через портал «Дія».
У 2025 році гранти на відновлення отримали 19 підприємств на 222,5 млн грн, йдеться у відповіді пресслужби Мінекономіки на запит Forbes Ukraine. Ще 112 компаній із прифронтових регіонів погодили страхове покриття майна на загальну суму 2,1 млрд грн, а компенсацію страхових премій отримали перші чотири учасники – на 6,8 млн грн.
Forbes Ukraine зібрав ключові програми для бізнесу, який постраждав від обстрілів.