Українська економіка стабілізувалася після торішнього падіння на 29%, і цьогоріч очікується ледь помітне економічне відновлення на 2% завдяки покращенню безпекової ситуації та логістики, йдеться в макропрогнозі інвесткомпанії ICU.
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Ключові факти
- Згідно із прогнозом, споживча інфляція різко уповільниться цього року через слабкий приватний попит, стабільні тарифи та фіксований обмінний курс. В ICU очікують, що інфляція становитиме 15,4%, сповільнившись із 26,6% минулого року.
- Нижча інфляція в поєднанні зі зниженням тиску на валютному ринку спонукала НБУ відмовитися від жорсткої риторики в частині монетарної політики, і ICU очікує, що облікову ставку вперше буде знижено у квітні або червні.
- У частині зовнішнього сектору ключовим ризиком буде зростання дефіциту торгівлі товарами та продовження відпливу приватного капіталу з України. Проте, як і минулого року, ці ризики будуть нівелюватися кредитами та грантами від міжнародних партнерів України.
- НБУ матиме змогу утримувати курс гривні до долара на поточному рівні в найближчі кілька кварталів, але може незначно послабити його наприкінці року, щоб знизити зовнішні дисбаланси економіки. Зазначається, що курс долара за підсумками року сягне 40 грн/$.
- Дефіцит бюджету, ймовірно, залишиться на рівні близько 28% ВВП. Зовнішнє фінансування буде єдиним джерелом для його покриття. Міжнародні резерви, за оцінкою ICU, зростуть з $28,5 млрд минулого року до $30,6 млрд.
- Значні зовнішні запозичення призведуть до зростання співвідношення державного боргу до ВВП до рівня понад 90%.
Контекст
Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України в четвертому кварталі 2022 року впав на 31,4% порівняно з четвертим кварталом 2021 року, повідомляє Державна служба статистики. Реальний ВВП у четвертому кварталі 2022 року зменшився порівняно з попереднім кварталом на 4,7% (з урахуванням сезонного фактора).
Водночас порівняно з четвертим кварталом попереднього року економіка України впала на 31,4%. Відповідно до даних Держстату, падіння ВВП у першому кварталі 2022 року становило 15,1%, у другому – 37,2%, у третьому – 30,8%.
ЄБРР погіршив прогноз зростання економіки України до 1% у 2023 році. Інвестиційна компанія Dragon Capital покращила прогноз реального ВВП України на 2023 рік на 4,5 відсоткових пункти – до -0,5%.
Наприкінці січня 2023 року НБУ оновив прогнози на цей рік. Згідно із ними, ВВП практично не зростатиме, інфляція буде нижчою за 20%.
Падіння ВВП у лютому 2023 року становить 26% (±2%), що є кращим за показник січня – 32% (±2%). Про це свідчать оперативні оцінки Міністерства економіки. У лютому порівняно із січнем дещо покращилася ситуація у промисловому виробництві та в інших галузях, зазначають у міністерстві.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.