Категорія
Війна
Дата

Перевага кількості над якістю. Чи вистачить армії РФ потенціалу захопити Харків та південь України? Розбір FT

Росія, наступ, обстріли /Shutterstock

Завдяки суттєвому збільшенню військового бюджету цього року, до $118,5 млрд, Росії вдалося сильно збільшити продуктивність ВПК. Фото Shutterstock

Через довготривалий процес ухвалення нової допомоги США для України, як і завдяки перевазі у людській силі та озброєнні, Росія отримує тактичну перевагу на Донбасі. Все частіше звучить інформація про те, що найближчими місяцями армія РФ піде в активний наступ. Financial Times оцінила шанси. Forbes переказує головне з матеріалу.

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Financial Times із посиланням на наближену до президента Росії особу пише, що Володимир Путін останні місяці «дуже самовпевнений і щасливий». Ще б пак, брак зброї від союзників і виснажені війська України дали можливість Росії скористатися своєю перевагою і трохи просунутися на захід України. 

Крім того, постійні обстріли Харкова й інших українських міст – це спосіб ослабити поле бою перед більшим наступом, сказали виданню два українські високопоставлені чиновники розвідки. Вони ж очікують, що Росія розпочне новий повномасштабний наступ наприкінці травня або на початку червня. 

Але з допомогою від США Україна зможе підсвітити сьогоднішні проблеми російської армії, а саме: погано підготовлені солдати й низькоякісне озброєння, вважають західні експерти й аналітики. Попри певні тактичні прориви, саме це є причиною, чому Росія не спроможна «захопити» Україну, додають експерти. На початку повномасштабного вторгнення в Україну в Росії була значно краще оснащена і більш підготовлена армія, каже один із західних чиновників. Після двох років бойових дій він не вважає, що вона може бути ще кращою. 

ВПК Росії

Тактика Росії заснована на перевазі кількості над якістю. На кожні пʼять запущених російських снарядів припадає один український, а в деяких точках зіткнення ситуація ще гірша, каже Дара Массікот, старший співробітник Carnegie Endowment for International Peace, який вивчає армію РФ. Він не вважає, що завдяки американській допомозі ЗСУ зможуть знівелювати перевагу Росії на полі бою цього року. Але це хоча б загальмує чи зупинить її просування.

Цьогоріч РФ збільшила військовий бюджет до $118,5 млрд та наростила продуктивність ВПК. Наприклад голова «Ростех» Сєргєй Чемезов повідомив про збільшення у 2,5 раза виробництва артилерійських та пускових установок, а деяких видів боєприпасів — у понад 60 разів.

Але за цими приголомшливими витратами приховується неспроможність Москви перетворити вогневу перевагу в значний прорив на полі бою, зазначає FT. Усе через брак передових технологій внаслідок західних санкцій, кажуть деякі російські експерти.

Втім, навіть нинішні карколомні результати роботи ВПК не дають змогу Росії підтримувати ту інтенсивність обстрілів України, яка була в перші шість місяців повномасштабної війни, зауважує Павел Лузін з Аналітичного центру європейської політики, що у Вашингтоні.

Російські обстріли, Харків, руйнування /Getty Images

Знищений російськими ракетами торговий центр у Харкові. Фото Getty Images

До осені 2022-го Росія могла випускати до 60 000 снарядів щодня, сьогодні – близько 10 000. Та й то за підтримки Північної Кореї та Ірану

Росії треба виробляти 3,6 млн боєприпасів, щоб підтримувати поточний рівень обстрілів, порахував Центр стратегічних та міжнародних досліджень. Але російське Міноборони визнало, що може виробляти лише половину з 4 млн боєприпасів 152-го калібру і з 1,6 млн 122-го калібру, які потрібні для прориву, за підрахунками росіян.

Та й інтенсивні обстріли сприяють швидшому зношенню дул (вихідних отворів стволів вогнепальної зброї), ніж Росія здатна виробляти. Отже, змушена замінювати їх на радянські дула.

Російські військові

Найбільша проблема України – це те, що вона не може мобілізувати таку ж кількість солдатів, яку й Росія, зазначає FT із посиланням на українських і західних чиновників.

Головнокомандувач Обʼєднаних збройних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі у квітні доповідав американському Сенату, що Росія щомісяця залучає до армії 30 000 солдатів. Завдяки цьому збільшила кількість військових на передовій з 360 000 рік тому до 470 000. 

Це вдається зробити завдяки щедрим фінансовим винагородам. Зарплати військовослужбовців РФ починаються від 200 000 рублів, а бонуси можуть бути від 300 000 до 1 млн рублів, повідомляється у звіті зовнішньої розвідки Естонії. Лузін з Аналітичного центру європейської політики називає цей підхід «купівлею крові російського нижчого класу». 

Але для масштабнішого наступу Росії буде недостатньо такої кількості військових, вважає Массікот. Тому Москві потрібно буде оголошувати загальну мобілізацію. Коли ж останнього разу її оголошували в Росії, це призвело до масового виїзду російських чоловіків за кордон, нагадує FT.

«Якщо у Кремля є ціль захопити Харків або складніші амбіції, типу півдня України, треба наростити дуже великі сили – ймовірно, понад 100 000 для кожного напрямку плюс зброя, – каже Массікот FT. Але навіть цього буде недостатньо для успішного прориву, додає він. «Ми говоримо про мобілізацію, але де командири, сержанти та лейтенанти, які будуть командувати мобілізованими солдатами?» – підсумовує аналітик.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні