Категорія
Війна
Дата

Повернення генераторів, мобільні аптеки і щоденні обстріли. Як Харків живе без світла

5 хв читання

Харків, 2024 /Getty Images

Харків, 4 квітня 2024 Фото Getty Images

Майже щодня Харків потерпає від обстрілів росіян. Нові пошкодження енергомереж змушують енергетиків відключати окремі лінії, щоб провести аварійно-відновлювальні роботи. На цей час харківʼяни залишаються без електрики. Як місцевий бізнес працює в таких умовах

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ранок 9 квітня частина харківʼян зустріла без світла. Причина – погодинні відключення електроенергії, спричинені обстрілами російських окупантів.

Після масованої атаки на Харків 22 березня місто чи не щодня потерпає від агресора. Тільки за 8 квітня під обстріл РФ потрапили Індустріальний і Шевченківський райони Харкова. 

Зруйновані місцева ТЕЦ-5 та Зміївська ТЕС – найбільша станція у Харківській області. «Знищені всі блоки, пошкоджено допоміжне обладнання», – йшлося в повідомленні Центренерго.

За графіком, харківʼяни мали б залишатися без світла до чотирьох годин на добу, однак відключення тривають довше. Укренерго ввело додаткові обмеження, пояснюють у Харківобленерго. 

Як це вплинуло на можливість пересуватися містом, роботу банків і крамниць? Спойлер: все непросто, але більшість підприємців пристосувались до нових умов.

«Трішки» скорегували рух

Харків без світла /Getty Images

На лінії виходить частина тролейбусів, деякі – скорочують маршрут Фото Getty Images

Через нестачу напруги громадський транспорт Харкова змінює рух. На лінії виходить частина тролейбусів, деякі – скорочують маршрут. «Брак електроенергії», – пояснюють у пресслужбі мерії.

Метро періодично припиняє роботу. Останнього разу, 5 квітня, зупинка тривала півтори години. 

«Щоб не було перевантаження на енергосистему, ми трішки скорегували інтервали, щоб зменшити потужність, яку споживає метрополітен», – говорить прессекретар Харківського метрополітену Олексій Бітнер.

Інтервали між поїздами метро збільшили до 10-12 хвилин, у годину пік і у вечірній час – до 20-ти. 

«Метрополітен працює в якості засобу для перевезення пасажирів та як укриття, однак графік роботи не змінився – працюємо з 5:30 до 21:30 для перевезення пасажирів і цілодобово як укриття», – зазначає Бітнер.

Getty Images

Вечірній Харків Фото Getty Images

Залізний ритейл 

У середньому магазини працюють від генераторів 7-10 годин на добу, – розповідають у пресслужбі мережі магазинів АТБ. «При відключенні електроенергії точково виникають проблеми зі зв’язком, для їхнього вирішення на базових магазинах встановлені Starlink», – кажуть в АТБ. 

Всього у Харкові працюють 62 магазини АТБ. У зв’язку з останніми обстрілами жоден не зачинився, однак у компанії відчувають відтік персоналу, хоча й не критичний.

Продовжують працювати в Харкові й усі магазини Fozzy Group – другого найбільшого ритейлера країни. «Усі магазини «Сільпо» забезпечені генераторами й системами Starlink», – запевнили у пресслужбі компанії.

Всього у Харкові десять «Сільпо», чотири маркети «Thrash! Траш!» та один гіпермаркет Fozzy.

Торговельний центр на околицях Харкова після влучання, квітень 2024. /Getty Images

Торговельний центр на околицях Харкова після влучання, квітень 2024. Фото Getty Images

«Супермаркети великої місцевої мережі «Класс» працюють, незважаючи на труднощі з електроенергією, водопостачанням та іншими комунікаціями», – повідомив у соцмережах ритейлер, який об’єднує 14 магазинів.

Найбільша аптечна мережа Харкова «Аптека 9-1-1» відновила вже близько 200 точок по області та Харкову, й продовжує відновлювати ті, що постраждали від обстрілів. 

«Працюємо у районах, які знаходяться близько до лінії розмежування: Ізюм, Ківшарівка, Вовчанськ, Великий Бурлук, Золочів, Липці, Циркуни, Балаклія», – говорить Олена Казека, директорка департаменту роздрібних продажів «Аптека 9-1-1». 

Ще у січні компанія запустила перший мобільний аптечний пункт, що курсує поруч із зоною бойових дій. Авто обладнане Starlink та генератором, завдяки чому є змога відпускати товар за е-рецептами, у т.ч. за державною програмою «Доступні ліки». У квітні, після хвилі обстрілів, у регіоні розпочала роботу друга мобільна аптека.

«Аптека 9-1-1» запустила у прифронтові райони Харківщини мобільні аптечні пункти /пресслужба мережі «Аптека 9-1-1»

«Аптека 9-1-1» запустила у прифронтові райони Харківщини мобільні аптечні пункти Фото пресслужба мережі «Аптека 9-1-1»

Генератори – всюди

«У нас є досвід минулого року – команда вже розуміє, як жити і працювати у прифронтовому місті», – розповідає співвласник мережі ресторанів Mafia Тарас Середюк. У Mafia – чотири ресторани у Харкові. Інколи там вмикають генератори на дві години, інколи – на вісім. «Якщо є генератор і ресторан працює, то для людей ми стаємо центром цивілізації», – зазначає Середюк. 

Харківське видавництво «Ранок» тепер друкує книжки по всій країні. «Диверсифікуємо ризики», – каже CEO «Ранку» Віктор Круглов. Але більша частина накладів – все одно у Харкові, запевняє він. Де саме – не каже. 23 березня під російський обстріл потрапила одна з друкарень, в якій видавались книжки «Ранку», Vivat та інших видавництв. Пожежа сталася на площі 10 000 кв. м, йшлося в повідомленні ДСНС Харківської області

Харків знову на генераторах /Getty Images

Харків знову на генераторах Фото Getty Images

Вартість палива, яке йде на живлення генераторів, збільшує вартість друку на 20-30%, в окремих випадках – на 50%, пояснює Круглов. Стрибок цін він обґрунтовує збільшеними витратами: генератор споживає від 70 до 120 л пального на годину, сам генератор коштує $60 000-80 000. «Тільки дві друкарні у Харкові мають великий генератор», – додає Круглов.

Так само – інший бізнес. Коли немає світла, працюємо на генераторах, каже Віталій Марченко, інженер з якості товарів великого виробника молочних товарів Агромол. «Переключення відбувається недовго – за 5-10 хвилин, тож на обсягах виробництва це ніяк не відображається», – запевняє Марченко. 

Чи всім вистачає палива?

Коли немає світла, Харків працює на генераторах /Getty Images

Коли немає світла, Харків працює на генераторах Фото Getty Images

Прибрали скло і заправляють далі

«Ми спостерігали підвищений попит на пальне у перші два дні після обстрілів 22 березня, – визнає операційний директор «БРСМ-Нафта» Анатолій Курик. – Тоді клієнти заправляли повні баки автомобілів і каністри, заряджали гаджети. Потім динаміка вирівнялася». 

Наразі пальне є у наявності в достатній кількості, перебоїв у доставці немає, запевняє Курик. «В умовах війни ми навчилися діяти на випередження, – каже топменеджер. – Тож наші АЗК укомплектовані усім необхідним на різні випадки життя».

23 березня продажі пального по Харкову зросли на 8,5%, якщо порівнювати з днем напередодні, – розповідає прессекретарка ОККО Ярослава Полякова. Але надалі все вирівнялося. «Якщо брати реалізацію за два тижні до 22 березня і за два тижні після, то зростання становить лише 1,3%», – порівнює Полякова.

Серед проблем, з якими стикається OKKO, називає відсутність води у моменти, коли під час обстрілу не працює трубопровід. Для кави використовують бутильовану воду. Також на АЗС стоять очисні системи, але на час відсутності води закривають туалети.

Глобально проблем з логістикою до Харкова в компанії не бачать. «Машини спокійно доїжджають як з пальним, так і з продуктами харчування», – додає Полякова. 

WOG /Getty Images

АЗК у Харкові, пошкоджена в ніч із 5 на 6 квітня 2024 року Фото Getty Images

Ворожі атаки не пройшли повз АЗС WOG. У ніч із 5 на 6 квітня 2024 року вибухова хвиля пошкодила АЗК на околиці міста. Ніхто зі співробітників не постраждав – вони вчасно перейшли в укриття. Менш ніж за дві доби на заправці прибрали скло та уламки, а вражені місця обшили панелями. 

«Ближче до обіду 8 квітня АЗК відновив відпуск пального, а трохи згодом запрацює маркет та WOG Cafe», – розповіла Владлена Русіна, операційна директорка мережі АЗК WOG. 

У Харкові та області знаходяться 12 АЗК WOG. «Коли росіяни здійснили масовану ракетну атаку на Харків й у місті почалися вимикати світло, харківʼяни заповнили наші заправки, – розповідає Русіна. – Вони працювали, заряджали мобільні пристрої й гаджети, снідали, обідали та вечеряли». 

Екстрені маршрути для банків

Головною складністю роботи у Харкові є безпосередня близькість лінії фронту, розповідає член правління ПриватБанку Дмитро Мусієнко

У банку розробили додаткові екстрені маршрути та зміни в інкасації коштів. Банк несе додаткові витрати з укріплення відділень, у разі пошкоджень інфраструктури і систем забезпечення відділень відновлює все у короткий термін. «Ми забезпечуємо роботу 95% мережі: це 77 відділень, а клієнти отримують 100% банківських послуг», – запевняє Місієнко.

В Ошадбанку на ранок 8 квітня з 62 відділень у регіоні працювали 53 (85% мережі). Зокрема, 34 з 41 відділення у Харкові. 

Бізнес підтримує бізнес

Попри ризики, компанії з інших регіонів не лише не припиняють співпрацю з харківськими виробниками, а й посилюють її. 

«Аврора» на постійній основі співпрацює більш ніж з 70-ма виробниками з Харківської області, написав у facebook CEO мережі «Аврора» Тарас Панасенко. За останні 12 місяців обіг із ними становив 1,15 млрд грн, за планом на 2024 рік – понад 1,5 млрд грн, розповідає він. 

«Мова тут йде саме про виробничі підприємства з Харківської області та міста, будемо їх підтримувати», – зазначає Панасенко. 

Починаючи з 9 квітня «Аврора» запровадила для харківських партнерів гнучкі правила оплати й авансу за товар. Також обіцяють бути більш терплячими щодо термінів виконання замовлень.

«Правильна ініціатива, теж беремо в роботу», – підтримав ідею очільник «Укрнафти» Сергій Корецький. «Укрнафта» виділила 20 млн грн та 50 000 літрів пального для підтримки Харкова та області, а також знизила ціни на автозаправних комплексах у регіоні, повідомила компанія 10 квітня.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні