Категорія
Інновації
Дата

США почали полювання за звітністю стартапів. Під загрозою єдинороги накшталт Grammarly

США почали полювання за звітністю стартапів. Під загрозою єдинороги накшталт Grammarly /ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна

Американська комісія з цінних паперів та бірж (SEC) має намір ускладнити життя великим стартапам. Приватні компанії з великим штатом та мільярдною капіталізацією можуть зобов'язати звітувати про фінансові результати. У чому задум регулятора і звідки взялася ідея

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • Завдання комісії – зробити так, щоб більше бізнесів звітували про свої результати. SEC розпочала розробку плану, за яким великі приватні компанії розкриватимуть інформацію про операційні та фінансові результати двічі на рік. Поки що ідея перебуває на ранній стадії, її планують обговорювати на найближчих нарадах регулятора.
  • Під тиском опиниться інноваційний сектор із його стартапами-єдинорогами і, наприклад, бізнеси зі сфери видобутку копалин, пише WSJ.
  • Ініціатором змін стала спеціальна уповноважена від Демократичної партії Аліссон Лі. «Великі компанії можуть впливати на життя тисяч людей і не мати жодної прозорості перед інвесторами, співробітниками та їхніми профспілками, регуляторами та громадськістю», – розповіла Лі у коментарі WSJ.
  • SEC не планує нічого міняти для малого та середнього бізнесу, запевнила Лі. Яким саме буде поріг відсікання для решти, не повідомляється.

Контекст – звідки ідеї та за що їх критикують

Зараз приватні компанії в США можуть не звітувати про результати, якщо вони мають менше 2000 акціонерів. Усе завдяки ухваленому в 2012 році закону JOBS Act. Після цього бізнес можуть змусити вийти на біржу. Зазвичай до перевищення цього ліміту в стартапах не доходить завдяки вмілому структуруванню венчурних угод – у них вкладають фонди, а не окремі особи.

Самі стартапи все менше квапляться на біржу. Наприклад, Amazon провела IPO після одного раунду фінансування та двох років існування. Капіталізація компанії становила $438 млн. Фінтех-гігант Stripe, у свою чергу, залишається приватним бізнесом через 11 років після заснування та $2,2 млрд інвестицій. Компанію оцінюють у $95 млрд.

Також SEC вирішила діяти, озирнувшись на тренд завищення фінансових показників, пише Forbes. У вересні 2021 року видання підрахувало, що серед 50 найбільших останніх IPO кожна четверта спотворювала свої фінансові показники до публікації звітності. Непоодинокі випадки, коли засновники кажуть про прибутковість стартапу з першого дня, а документи показують збитки.

Один із варіантів – враховувати серед інвесторів усіх учасників фонду, чи то фінансові, чи керуючі партнери, пише видання Protocol. Недолік цього підходу може скоротити активність на ринку.

Представники Республіканської партії у SEC виступають проти будь-якого регулювання, яке примушуватиме компанії до виходу на біржу. Глава Американської асоціації венчурного капіталу також розкритикував ініціативу – він побоюється, що зміни торкнуться і малих стартапів.

Кого це торкнеться

«Я не здивований, – розповів Forbes партнер фонду Wing VC Петер Вагнер. – Обговорення цього було просто питанням часу. У світі сьогодні налічується 959 стартапів з оцінкою понад $1 млрд, за останній рік їхня кількість майже подвоїлася, підраховує аналітична платформа CB Insight. США – основна батьківщина «однорогів», тут за рік зʼявилося 340 таких компаній. У них інвестували понад $71 млрд.

Серед компаній з українським корінням зміни можуть зачепити, наприклад, Grammarly. Стартап з оцінкою $13 млрд має штаб-квартиру в Каліфорнії, він не розкриває фінансових показників або повної структури акціонерів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні