Анатомія ринкового хаосу. Чому одночасно падають ціни на акції та облігації. Лаконічний гід від The Economist /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Анатомія ринкового хаосу. Чому одночасно падають ціни на акції та облігації. Лаконічний гід від The Economist

3 хв читання

Getty Images

2022 рік виявився неабияким складним для всієї планети. Тільки-но світ почав виходити з карантину, як його охопили геополітичні кризи. Це не могло не вплинути на світову економіку. The Economist проаналізував стан ринків. Forbes обрав головне.

Після шаленого розпродажу акцій у першій половині року інвестори трохи розслабилися. Приміром, індекс S&P 500 повернувся приблизно на рівень початку червня.

Проте за ті пʼять місяців, що залишилися у 2022-му, знадобиться крутий поворот, щоб сказати: у фінансових ринків був спокійний рік. Уже можна назвати головну характеристику цього періоду: спадання було незвично глибоким і зачепило багатьох.

Якби рік закінчився зараз, інвестор в індекс MSCI All Country World втратив би 15% – це найнижча рентабельність із 2008-го. Додало болю і те, що занепад спіткав різні класи активів. З очевидних можна назвати акції та облігації (бонди). Хороша новина в тому, що така невдача сконцентрована в кількох типах активів і фірм.

Чи спалахне промінь надії до кінця року, сказати важко. Рідко буває так, що занепад припадає і на акції, і на облігації. Коли ціни на акції падають через ослаблення економіки, ціни на облігації зазвичай зростають завдяки тому, що очікується зниження відсоткових ставок. Це дає змогу врівноважити диверсифікований портфель.

Так само й навпаки: ціни на акції ростуть в умовах сильної економіки, а на облігації падають. Подвійне падіння цього року спричинене зростанням інфляції, підвищенням відсоткових ставок і вірою в те, що економічна ситуація ще погіршиться.

Індекс світових державних облігацій FTSE наразі втратив 13% у 2022-му, і це вперше з 1986-го (рік заснування індексу), коли у світі зафіксували двозначне падіння і акцій, і облігацій.

Ба більше, фондові ринки постраждали майже всюди. Акції у Європі, Японії та на молодих ринках – усі пішли на спад. Як наслідок, маємо небагато переможців.

Подвійне падіння цього року спричинене зростанням інфляції, підвищенням відсоткових ставок і вірою в те, що економічна ситуація стане ще гіршою.

Індекс біржових товарів від Bloomberg, який охоплює енергетичні, сільськогосподарські та промислові біржові товари, із січня виріс на 18%. Нафтові та газові компанії виграли від вторгнення Росії в Україну й подальших порушень у постачанні чорного золота і блакитного палива.

Індекси акцій MSCI для експортерів нафти, як-то ОАЕ, Саудівська Аравія та Кувейт, виросли, як і для Бразилії й Індонезії, які постачають інші біржові товари. Індекс MSCI для Чилі виріс на понад 20%, але у країні ринкова капіталізація становить менш як $40 млрд, тому для інвесторів це невелика втіха.

Якби така черга невдач трапилася 20 років тому, то можна було б очікувати шкутильгання якоїсь мейнстримної фінансової фірми. Найбільш незвично те, що всі ці невдачі переважно спіткають дві групи, і вони обидві не є частиною мейнстримних західних фінустанов.

Перша група – це китайські забудовники. Їхні продажі цього року обвалилися через занепокоєння фінансовим здоровʼям компаній та тим, як продовження карантину в Китаї вплине на економіку.

Візьмімо, приміром, компанію Country Garden, у якої донедавна був хороший кредитний рейтинг. Виплати за її облігаціями мають бути виконані в січні 2024-го, а вже зараз її дохідність до погашення перевищує 100%, що на 5% вище, ніж у цей період минулого року. Проте жорсткий контроль Китаю над капіталом означає, що проблеми поки що не вийшли за межі країни.

Друга група – світ криптовалюти й децентралізованих фінансів. З бізнесу вийшли Celsius, криптокредитор, Terra, гедж-фонд, що займається стейблкоїном, і Three Arrows Capital, гедж-фонд, що спеціалізується на крипто.

На які ринки може чекати нестабільність?

Велике питання в тому, нестабільність пошириться чи буде обмежена тими двома групами. Вже помітна напруга на ринках із молодою ринковою економікою, які зіткнулися із підвищенням відсоткових ставок у світі, а також зі зростанням цін на продовольство й енергію.

Станом на кінець липня близько 36% емітентів, що входять до індексу облігацій ринків із молодою ринковою економікою від JPMorgan Chase, мають рентабельність понад 10%. Під час паніки на ринку в березні 2020-го таких емітентів було лише 20%.

На щастя для Заходу, його мейнстримні фінустанови не так сильно світяться на ринках із молодою ринковою економікою.

Якщо енергетична криза поглибиться взимку, то проблеми можуть бути в єврозоні. Європейський центральний банк у липні намагався цьому запобігти, створюючи нові механізми для приборкання ринку облігацій.

Через те що стає дедалі складніше й дорожче випускати корпоративні облігації, фірми-боржники можуть зіткнутися з проблемою пошуку інвестицій.

Ще не закінчився один із найбільш незвичайних років для світу фінансів за минулі кілька десятиліть. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд