2022 рік виявився неабияким складним для всієї планети. Тільки-но світ почав виходити з карантину, як його охопили геополітичні кризи. Це не могло не вплинути на світову економіку. The Economist проаналізував стан ринків. Forbes обрав головне.
Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал
Після шаленого розпродажу акцій у першій половині року інвестори трохи розслабилися. Приміром, індекс S&P 500 повернувся приблизно на рівень початку червня.
Проте за ті пʼять місяців, що залишилися у 2022-му, знадобиться крутий поворот, щоб сказати: у фінансових ринків був спокійний рік. Уже можна назвати головну характеристику цього періоду: спадання було незвично глибоким і зачепило багатьох.
Якби рік закінчився зараз, інвестор в індекс MSCI All Country World втратив би 15% – це найнижча рентабельність із 2008-го. Додало болю і те, що занепад спіткав різні класи активів. З очевидних можна назвати акції та облігації (бонди). Хороша новина в тому, що така невдача сконцентрована в кількох типах активів і фірм.
Чи спалахне промінь надії до кінця року, сказати важко. Рідко буває так, що занепад припадає і на акції, і на облігації. Коли ціни на акції падають через ослаблення економіки, ціни на облігації зазвичай зростають завдяки тому, що очікується зниження відсоткових ставок. Це дає змогу врівноважити диверсифікований портфель.
Так само й навпаки: ціни на акції ростуть в умовах сильної економіки, а на облігації падають. Подвійне падіння цього року спричинене зростанням інфляції, підвищенням відсоткових ставок і вірою в те, що економічна ситуація ще погіршиться.
Індекс світових державних облігацій FTSE наразі втратив 13% у 2022-му, і це вперше з 1986-го (рік заснування індексу), коли у світі зафіксували двозначне падіння і акцій, і облігацій.
Ба більше, фондові ринки постраждали майже всюди. Акції у Європі, Японії та на молодих ринках – усі пішли на спад. Як наслідок, маємо небагато переможців.
Подвійне падіння цього року спричинене зростанням інфляції, підвищенням відсоткових ставок і вірою в те, що економічна ситуація стане ще гіршою.
Індекс біржових товарів від Bloomberg, який охоплює енергетичні, сільськогосподарські та промислові біржові товари, із січня виріс на 18%. Нафтові та газові компанії виграли від вторгнення Росії в Україну й подальших порушень у постачанні чорного золота і блакитного палива.
Індекси акцій MSCI для експортерів нафти, як-то ОАЕ, Саудівська Аравія та Кувейт, виросли, як і для Бразилії й Індонезії, які постачають інші біржові товари. Індекс MSCI для Чилі виріс на понад 20%, але у країні ринкова капіталізація становить менш як $40 млрд, тому для інвесторів це невелика втіха.
Якби така черга невдач трапилася 20 років тому, то можна було б очікувати шкутильгання якоїсь мейнстримної фінансової фірми. Найбільш незвично те, що всі ці невдачі переважно спіткають дві групи, і вони обидві не є частиною мейнстримних західних фінустанов.
Перша група – це китайські забудовники. Їхні продажі цього року обвалилися через занепокоєння фінансовим здоровʼям компаній та тим, як продовження карантину в Китаї вплине на економіку.
Візьмімо, приміром, компанію Country Garden, у якої донедавна був хороший кредитний рейтинг. Виплати за її облігаціями мають бути виконані в січні 2024-го, а вже зараз її дохідність до погашення перевищує 100%, що на 5% вище, ніж у цей період минулого року. Проте жорсткий контроль Китаю над капіталом означає, що проблеми поки що не вийшли за межі країни.
Друга група – світ криптовалюти й децентралізованих фінансів. З бізнесу вийшли Celsius, криптокредитор, Terra, гедж-фонд, що займається стейблкоїном, і Three Arrows Capital, гедж-фонд, що спеціалізується на крипто.
На які ринки може чекати нестабільність?
Велике питання в тому, нестабільність пошириться чи буде обмежена тими двома групами. Вже помітна напруга на ринках із молодою ринковою економікою, які зіткнулися із підвищенням відсоткових ставок у світі, а також зі зростанням цін на продовольство й енергію.
Станом на кінець липня близько 36% емітентів, що входять до індексу облігацій ринків із молодою ринковою економікою від JPMorgan Chase, мають рентабельність понад 10%. Під час паніки на ринку в березні 2020-го таких емітентів було лише 20%.
На щастя для Заходу, його мейнстримні фінустанови не так сильно світяться на ринках із молодою ринковою економікою.
Якщо енергетична криза поглибиться взимку, то проблеми можуть бути в єврозоні. Європейський центральний банк у липні намагався цьому запобігти, створюючи нові механізми для приборкання ринку облігацій.
Через те що стає дедалі складніше й дорожче випускати корпоративні облігації, фірми-боржники можуть зіткнутися з проблемою пошуку інвестицій.
Ще не закінчився один із найбільш незвичайних років для світу фінансів за минулі кілька десятиліть.