2025 рік став знаковим для жіночого лідерства: частка жінок-CEO у компаніях зі списку Fortune 500 досягла рекордних 11,6%. В Україні, попри війну, частка жінок на керівних позиціях у технокомпаніях становить 34%, зростає і їхня роль у бізнесі та стартапах. CEO екосистемної організації Techosystem Катерина Гречко розповіла про зміни гендерних ролей у продуктовому IT та які переваги це дає бізнесу.
Подарунок для справжніх лідерок та лідерів
Сертифікат Forbes — 365 днів доступу до якісної аналітики, інсайтів та історій успіху, що змінюють мислення. Купуйте зараз
2025 рік почався із надзвичайної віхи. Частка жінок, які керують компаніями зі списку Fortune 500, вперше досягла рекордних 11,6%. Це найвищий показник за всю історію існування списку. Протягом останніх років ця частка коливалася на рівні 10% і не могла «пробити стелю».
А як змінилося жіноче лідерство в tech-індустрії України майже за три роки повномасштабної війни Росії проти України?
Гендерний баланс в українському IT
Жінок в українському бізнесі за час великої війни побільшало. Причини очевидні й давно відомі. Це і загальний кадровий голод, що спонукає роботодавців залучати жінок до історично «чоловічих» професій, і обмеження на пересування й виїзд чоловіків за кордон, що критично необхідно на різних етапах зрілості бізнесу.
На початок 2025-го, згідно з даними Єдиного державного реєстру, 61% усіх новостворених ФОПів в Україні відкрили жінки. У 2023-му цей показник був на рівні 57%, а до повномасштабного вторгнення не перевищував 51%. Частка жінок-директорів компаній наприкінці 2024-го зросла до 34% порівняно з двома попередніми роками (33% та 27% відповідно).
В IT-секторі гендерний дисбаланс вирівнюється протягом останніх 15 років. Наприкінці 2011 року, як свідчить дослідження DOU, в українському IT було лише 7% жінок, наприкінці 2023-го – вже 24%. На серпень 2024-го частка фахівчинь у технологічних компаніях досягла 40% з понад 302 000 спеціалістів, згідно з даними дослідження Львівського IT Кластера. На третій рік великої війни жінки обіймали кожну четверту технічну посаду і, що не менш важливо, 34% С-level позицій.
Схожу динаміку я понад два роки роботи Techosystem спостерігаю й у продуктових стартапах. Більш ніж половина стартапів мають від 21% до 50% жінок серед своїх працівників, згідно з даними каталогу Top 100 Rising Ukrainian Startups.
41% учасників цього списку мають щонайменше одну співзасновницю, загалом жінки-фаундерки є у 43% стартапів.
Жіноче лідерство у продуктових вертикалях
Щоб залучити більше жінок на керівні посади в технологічній сфері, потрібно давати шанс людям зі здібностями й дозволяти їм розкриватися, казала очільниця виробника мікросхем AMD Ліза Су в інтерв’ю Time, який визнав її CEO року. Українська напівпровідникова індустрія поки що перебуває у зародковому стані, але низці вертикалей є чим пишатися.
Жінки дедалі активніше стають засновницями, співзасновницями, СЕО або виконують ключові ролі у стартапах, що належать до критично важливих доменів для економіки України. Зокрема й defense tech. 38% штату підприємств «Укроборонпрому», згідно з даними Politico, складають жінки. Частка залучених у приватному оборонному секторі ще вища.
Відкриттям також став український HR Tech. На кінець 2023 року 52% компаній, що розробляють технологічні рішення для управління персоналом, мали жінок-співзасновниць. Частка – від 25% до 100% лідерської команди, виявило дослідження Techosystem State of Ukrainian HR Tech.
17% українських фінтех-компаній мають жінок-фаундерок та на керівних посадах, свідчить дані Українського фінтех-каталогу 2023 року. Для порівняння: на західних ринках лише 7,7% підприємців у фінтех-сфері – жінки. Серед генеральних директорів їхня частка не перевищує 4%, у радах директорів – лише 18%, підрахували дослідники The Conversation навесні 2024 року.
Окрема історія – екосистемні громадські та бізнесові організації. Жінки очолюють IT Ukraine та Kharkiv IT Cluster – одні з найбільш зрілих IT-асоціацій в Україні. Очільниць мають створені за останні півтора року спілки, що популяризують режим «Дія.City», – Diia City Union та Diia City United.
Приклади з державного сектора – це оборонний кластер Brave1 та Український фонд стартапів, якими керує Наталія Кушнерська. В «оборонці» – заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко, очільниця Агенції оборонних закупівель Марина Безрукова.
Користь від балансу гендеру
Жінки перевершують чоловіків у лідерстві в технологічній індустрії з показником ефективності 52,1% проти 42%, виявили дослідження Zenger Folkman. У 2023-му жінки обіймали лише 22% усіх технічних посад у європейських технологічних компаніях, свідчать розрахунки McKinsey. Якщо європейській tech-індустрії вдасться наростити цю частку до бодай 45% до 2027 року, її ВВП може зрости більш ніж удвічі – до €600 млрд.
Інше дослідження McKinsey доводить, що існує тісний взаємозв’язок між гендерною різноманітністю лідерських команд і фінансовою ефективністю компаній. Бізнеси з кращим гендерним балансом мають на 48% більше шансів перевершити менш збалансованих конкурентів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.