Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати
Категорія
Життя
Дата

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати

На знімальному майданчику працювала команда з більш як 50 людей. Усі фото в публікації надано пресслужбою фільму

Український оскарівський комітет висунув стрічку «Клондайк» на премію «Оскар» у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм». Що потрібно про неї знати?

Реліз соціальної драми «Клондайк» відбувся 2022 року на найбільшому фестивалі незалежного кіно у США «Санденс». Стрічка стала першим ігровим кіно від України, що потрапило у програму. Тоді ж вона отримала нагороду за найкращу режисуру. 

«Клондайк» – четверта повнометражна стрічка режисерки Марини Ер Горбач. Фільм виготовлено у копродукції України та Туреччини. Він розповідає історію родини, яка живе на російсько-українському кордоні та опиняється в епіцентрі катастрофи – збиття російськими військовими пасажирського літака МН17.

Після 24 лютого відчуття змінилися: тепер фільм дає можливість застрибнути в життя родин, які прокидаються посеред війни.  

У листопаді «Клондайк» вийде в український прокат. «Для евакуйованих українців, які приходять на покази, фільм став емоційною розрядкою, – каже режисерка. – Так мистецтво має допомагати долати стрес». 

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Кадри з фільму «Клондайк»

Попередній слайд
Наступний слайд

Бюджет фільму – менше $1 000 000. 80% профінансувало Держкіно (20,8 млн грн), 20% – Туреччина. На зйомки витратили гроші України, постпродакшн, включно з графічним дизайном, анімацією та музикою, робили коштом Туреччини. 

Зйомки розпочались у 2020-му, коли в держбюджеті з’явилася нова стаття витрат – Фонд боротьби з COVID-19. «Ми не знали, чи Держкіно нас зможе профінансувати, але почали будувати декорації своїм коштом, – пригадує режисерка. – Це був емоційний імпульс: ми маємо знімати цього року». 

Команда фільму – люди з країн, що пережили війну. Грузини працювали над синхронними шумами в озвучці, звукорежисер та перекладачка – боснійці. Коли почалося вторгнення, команда написала Ер Горбач: «Марино, нам дуже шкода, ми знаємо, як ти почуваєшся». 

На написання сценарію пішло менше року. «Я не пишу сценарії фізично, натомість багато думаю, – каже Ер Горбач. – Коли знаходжу свою «гусячу шкіру» та відчуваю, що «мурашки» триматимуть мене довго, починаю писати». 

Малайзійський «Боїнг» збили 17 липня. На цю ж дату припадає день народження режисерки. У 2015-му Ер Горбач відчула: її не відпускає безкарність винних у трагедії. В 2016 році драфт сценарію був готовий.

Епізоди знято одним кадром. У сценарії першого епізоду фільму написано приблизно таке: герої прокидаються вранці, мріють про майбутнє, починається війна, їхній будинок знищують і встає сонце. Це зняли одним кадром, який триває п’ять хвилин. 

«Коли щось відбувається, у людини з’являється емоція, – каже Ер Горбач. – У момент проживання її не можна обрізати та змонтувати. Вона йде потоком». Ритм фільму режисерка порівнює з диханням. 

Головні нагороди «Клондайку»

Натисніть «Читати більше»

Кінофестиваль «Санденс»

«Найкраща режисерська робота»

Берлінський міжнародний кінофестиваль 2022 (Берлінале)

 • Приз екуменічного журі (присуджується за мистецьку цінність і гуманістичну проблематику) 
 • Приз глядацьких симпатій

Міжнародний кінофестиваль у Фрібурзі

 • «Вибір критиків»
 • Гран-прі 
 • Приз молодіжного журі 

Стамбульський міжнародний кінофестиваль

 • Найкраща операторська робота
 • Найкращий турецький фільм року
 • Золотий тюльпан національного конкурсу

Міжнародний кінофестиваль у Сантьяго

Гран-прі журі

Сараєвський кінофестиваль 

Нагорода «Серце Сараєва» за найкращу режисуру

Міжнародний кінофестиваль в Сіетлі

Гран-прі журі

«Клондайк» – висловлювання проти війни. У сучасному кінематографі насилля та війна стали частиною розваги, критикує Ер Горбач. «Серіал «Гра в кальмара» вразив мене тим, що рівень насильства й розваг у ньому зійшлися в одній точці, – каже режисерка. – Його рівень популярності був маркером того, що світ готовий до споглядання війни». 

Режисерка вирішила створити анти-war – висловлювання проти війни, яке не перетворило б естетику війни на частину розваги. «Наші глядачі кажуть, що кіно можна показувати дітям старших класів. Тобто ми досягли своєї мети». 

Ігрове кіно про реальні події. Частину з МН17 відтворено майже документально. «Ми були дуже точними в деталях, – каже режисерка. – Постановники спрацювали настільки чудово, що у нас часто запитують, де ми дістали ці кадри». Історія головних героїв передає відчуття Ер Горбач подій 2014-го. 

Україна відправить на «Оскар» фільм «Клондайк». Дев'ять фактів, які потрібно про нього знати /Фото 1

На фото (зліва направо) продюсер Мехмет Баґадир Ер, режисерка Марина Ер Горбач, оператор-постановник і продюсер Святослав Булаковський та помічник режисера Микита Козлов

Ідея стрічки. Одне із важливих питань – перетин кордонів. «Якщо одна країна порушує кордон іншої або ракети порушують кордон будинку, це не локальний конфлікт, як пишуть міжнародні ЗМІ. Це війна», – каже режисерка.  

Ще одне питання – протистояння руйнування і створення. Головні герої – родина, яка чекає на дитину та будує життя. Відбувається конфлікт із силою, яка руйнує ці цінності. «Кіно про те, хто сильніший у глобальному сенсі, – пояснює режисерка. – І це питання набагато глибше, ніж політичне формулювання конфлікту: хто має рацію і чия земля».  

Благодійні покази. Після «Санденсу» команду «Клондайку» накрило хвилею повідомлень: «Де подивитися кіно?» У перші місяці війни відбувалися покази для збору коштів. Найбільше зібрали у Фінляндії – €14 000 за два дні. Часто команда займалася разовою допомогою. «У всіх членів були родини, яким вони хотіли допомогти, – каже Горбач. –Охочим подивитися фільм ми давали номери карток родин, і за надану допомогу ділилися лінками для перегляду».  

Останнє слово за «Оскаром». Тур «Клондайку» світовими кінофестивалями триває з березня. Його вже показують у кінозалах Бразилії. У планах – європейський кінотеатральний прокат. «Для них важливий статус фільму, – констатує Ер Горбач. – Польща, Італія, Іспанія, Велика Британія, Тайвань і багато інших країн чекають осені, аби дізнатися про вибір України в оскарівських перегонах».

Кого Україна висувала на «Оскар»

Натисніть «Читати більше»

 • 2021 – «Погані дороги» Наталки Ворожбит 
 • 2020 – «Атлантида» Валентина Васяновича
 • 2019 – «Додому» Нарімана Алієва 
 • 2018 – «Донбас» Сергія Лозниці  
 • 2017 – «Рівень чорного» Валентина Васяновича
 • 2016 – «Українські шерифи» Романа Бондарчука
 • 2014 – «Поводир» Олеся Саніна
 • 2013 – «Параджанов» Олени Фетісової та Сержа Аведікяна
 • 2012 – «Той, хто пройшов крізь вогонь» Михайла Іллєнка
 • 2008 – «Ілюзія страху» Олександра Кірієнка
 • 2006 – «Аврора» Оксани Байрак
 • 2004 – «Водій для Віри» Павла Чухрая
 • 2003 – «Мамай» Олеся Саніна
Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Спеціальний воєнний випуск Forbes до Дня Незалежності

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні