Категорія
Гроші
Дата

«Розворот на 180 градусів». Рада скасувала незалежність НАБУ та САП. Що це значить для роботи антикорупційних органів та стосунків з партнерами

5 хв читання

САП, НАБУ, Верховна Рада /Ілюстрація Олександра Карасьова

Рада проголосувала за законопроєкт, який знищує незалежність НАБУ та САП Фото Ілюстрація Олександра Карасьова

Прослухати матеріал

Прослухати матеріал

07:05 хвилин

x1
  • 1
  • 1.25
  • 1.5
  • 1.75
  • 2
00:00 / 07:05

Депутати підтримали законопроєкт, який фактично робить розслідування НАБУ та САП залежними від рішень Офісу генерального прокурора. Законопроєкт дозволяє генпрокурору втручатися у будь-яку справу, яку розслідують антикорупційні органи, та передавати справи НАБУ і САП до інших правоохоронних органів. Як готувався законопроєкт та які його наслідки?

Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн.

Вранці, 22 липня, правоохоронний комітет Верховної Ради зібрався на позачергове засідання. Мета – внести зміни до законопроєкту №12414, який початково стосувався змін до Кримінального процесуального кодексу (КПК), що пов’язані зі зникненням осіб безвісти в умовах воєнного стану. Документ вже був ухвалений у першому читанні та готувався до другого.

Саме у цей законопроєкт нардепи зрештою включили правки про роботу Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП). Зміни передбачали фактичне підпорядкування їхньої роботи Офісу генерального прокурора. НАБУ та САП – частина антикорупційної інфраструктури, створеної в Україні після Революції гідності. Досі вони були незалежними від інших владних і правоохоронних структур в країні.

«Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ генпрокуратури», – йшлось у релізі бюро перед голосуванням. Попри застереження, 263 депутати підтримали документ. 

«Закликаю президента не підписувати законопроєкт і ветувати документ», – зазначив під час брифінгу 22 липня директор НАБУ Семен Кривонос. 

Рішення може мати наслідки також і для подальшої підтримки України з боку міжнародних партнерів. 

«Уряд одночасно [з заявами про нову програму Міжнародного валютного фонду] демонтує інституції, які створювалися за підтримки міжнародних партнерів, зокрема МВФ», – прокоментував Forbes Ukraine співрозмовник у МФО сподівання премʼєрки Юлії Свириденко отримати нову програму від Міжнародного валютного фонду (МФВ).  

Які зміни ухвалили депутати і чи є шанс повернути незалежність НАБУ та САП? 

Як депутати змінили роботу НАБУ та САП

Ще вчора, 21 липня, більшість депутатів не знали, що вже вранці їм доведеться голосувати за цей законопроєкт, кажуть троє нардепів із фракції «Слуга народу» та один від «Голосу».  

Про засідання з настільки контраверсійними планами не знали навіть члени правоохоронного комітету. «Встиг підʼєднатися онлайн на останніх секундах, коли воно завершувалося», – каже один із депутатів комітету на правах анонімності через сенситивність теми.

«Я став співавтором іншого законопроєкту, – додає його колега. – Внесені правки не мають нічого спільного з документом, ухваленим у першому читанні».

Правки до законопроєкту вносили чотири депутати правоохоронного комітету від партії «Слуга народу»: Максим Бужанський, Владислав Бородін, Володимир Захарченко і Владлен Неклюдов. 

Один із головних мотивів – виключення з переліку підстав для проведення обшуків без санкції суду ризику знищення речових доказів, стверджує один з ініціаторів, який спілкувався на правах анонімності через політичну чутливість теми. За словами депутата, на цій підставі відбувається 90% обшуків без рішення суду. «Цим користуються НАБУ, САП, СБУ, ДБР, Нацпол», – каже він.

Депутат не очікує, що генпрокурор користуватиметься правом на зміну підслідності в гучних справах. «Бо, безумовно, суспільство сприйме це як сигнал, що справу закривають і когось «відмазують», – вважає він.

Як Рада змінила законодавство для НАБУ та САП

Ключові параметри законопроєкту: 

  • Генеральний прокурор отримує повний доступ до матеріалів проваджень НАБУ та може надавати його іншим прокурорам.
  • Має право видавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ. Якщо вони їх не виконують – справу передають до іншого органу.
  • Має повноваження закривати кримінальне провадження на клопотання сторони захисту.
  • Самостійно визначає, який орган має розслідувати справу в разі спору про підслідність.
  • Особисто підписує підозри високопосадовцям.
  • Лише він вирішує, хто входитиме до групи прокурорів – керівник САП це право втрачає.

Мотивацією внесення цих правок стало інше, вважає один із депутатів правоохоронного комітету, який спілкувався на умовах анонімності: бажання отримати тотальний контроль влади над правоохоронною системою.

Фактично підготовка до ухвалення законопроєкту почалася ще 21 липня, коли Державне бюро розслідувань (ДБР), Служба безпеки України (СБУ) за підтримки Офісу генерального прокурора провели понад 70 обшуків у детективів НАБУ

Ухвалений Радою законопроєкт має більші наслідки для інституції, ніж обшуки, вважає директор НАБУ Кривонос. 

«У нас були два основні елементи незалежності – відсутність політичного впливу, тобто генпрокурор не мав права втручатися у розслідування НАБУ та САП, і виключна підслідність справ», – додав на брифінгу голова САП Олександр Клименко. «Обидва елементи через цей закон втрачені», – сказав він.   

Незалежність САП та НАБУ /Getty Images

Голова САП Олександр Клименко та директор НАБУ Семен Кривонос Фото Getty Images

«Фактично це розворот на 180 градусів, бо розслідування топкорупції у ручному режимі є неможливим», – каже депутат з економічного блоку Ради, який спілкувався на умовах анонімності.   

САП отримала повноцінну незалежність від Офісу генерального прокурора у грудні 2023-го. Тоді депутати підтримали законопроєкт, який дає право САП самостійно адмініструвати свій документообіг, розпоряджатися бюджетними коштами, набирати колектив тощо. Фактично це унеможливлювало доступ генерального прокурора до будь-якої інформації про розслідування САП. 

На цей період припадають і одні з найбільш гучних розслідувань НАБУ та САП – операція «Чисте місто» про розслідування земельної корупції у Київській міській раді, справа проти вже ексміністра єдності Олексія Чернишова та низка розслідувань в оборонному секторі. «У нас ще багато напрацювань», – сказав під час брифінгу 22 липня Кривонос. 

Ще один потенційний удар по антикорупційних органах – перевірка дотримання правил доступу до державної таємниці, яку 21 липня розпочала СБУ в САП і НАБУ. Перевірка досі триває, сказав голова САП Клименко.   

За її результатами СБУ може обмежити доступ до державної таємниці для детективів НАБУ чи для інституції загалом. «Фактично це означає, що бюро втрачає можливість працювати», – казав 21 липня в коментарі Forbes Ukraine співрозмовник із Ради громадського контролю НАБУ.

Чи є шанс повернути незалежність антикорупційних органів  

Незалежна робота НАБУ та САП – одна з ключових умов для подальшої європейської інтеграції. «Влада, очевидно, вибрала інший шлях і поставила під сумнів важливість цих переговорів», – каже заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine з юридичних питань Катерина Риженко.

Перша реакція міжнародних партнерів зʼявилася увечері 21 липня. «Ці інституції мають вирішальне значення для порядку денного реформ в Україні й повинні працювати незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості», – йдеться у повідомленні Європейської комісії. 

Зараз як ніколи важливо зберегти досягнення реформ, щоб зберегти підтримку, необхідну для перемоги над ворогом, написала того самого вечора в Х посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова. 

Незалежність САП та НАБУ /Facebook

Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова Фото Facebook

«Спільнота міжнародних фінансових організацій (МФО) занепокоєна, це правда, – ділиться високопосадовець однієї з МФО на умовах анонімності. – Бачу десятки дзвінків і повідомлень». 

Він зазначив, що ідея премʼєрки Юлії Свириденко про нову програму з МВФ після руйнування антикорупційних органів є «нелогічною». 

На обшуки у співробітників НАБУ звернули увагу і посли країн «Великої сімки». «Маємо намір обговорити ці події з керівництвом уряду», – сказано в дописі представників G7, опублікованому в Х увечері 21 липня.

«Продовжуємо комунікувати з міжнародними партнерами, бо ця битва ще не програна, вона триває, – каже директор НАБУ Кривонос. – Будемо працювати над поверненням незалежності НАБУ і САП».

Він додав, що планує обговорити тиск на інституцію з американськими та європейськими партнерами, а також з МВФ.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Третій випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні