Категорія
Новини
Дата

Час купувати. Ринок M&A зріс на 26% попри війну. Найбільші покупці України в дослідженні KPMG

2 хв читання

Ринок M&A в Україні зріс на чверть: МХП та Київстар змінюють тенденції /Getty Images

Ринок M&A в Україні зріс на чверть: МХП та Київстар змінюють тенденції Фото Getty Images

Український ринок злиттів і поглинань (M&A) у першому півріччі 2025 року показав впевнене зростання, попри воєнні ризики та скромні економічні прогнози. Пожвавлення внутрішніх угод та придбання як всередині країни, так і за її межами сприяли зростанню кількості та вартості угод на 26% та 21% відповідно, йдеться у дослідженні M&A Radar: Україна від KPMG.

Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн.

Ключові факти

  • Кількість M&A-угод в Україні зросла на 26%, до 34 транзакцій, а загальна розкрита вартість – на 21%, до $716 млн. Основний імпульс дало зростання внутрішньої активності: локальні інвестори забезпечили понад половину обсягу ринку. 
  • Ключовими угодами стали придбання Uvesa компанією МХП за $290 млн та купівля сервісу Uklon компанією «Київстар» за $155 млн.
  • У першій половині року українські інвестори забезпечили понад половину обсягу M&A-угод – $367 млн за 25 транзакціями. Рік тому їхня частка становила лише 20%. Найбільша угода – інвестиція «Київстар» в Uklon – склала 42% цього обсягу. Активність охопила низку секторів – від агро до технологій, попри воєнні ризики.
  • «Київстар» також продовжує трансформацію на цифрову екосистему: після купівлі Helsi за $10,5 млн компанія розглядає інвестицію $30–80 млн у Tabletki.ua.
  • Водночас українські компанії інвестували $329 млн у закордонні активи – майже весь обсяг забезпечила угода МХП з іспанською Uvesa. Хоча кількість угод зменшилася (5 проти 8 торік), експансія тривала: $319 млн – у Європі, ще $10 млн – у Північній Америці. 
  • У першій половині 2025 року іноземні інвестори уклали лише чотири M&A-угоди в Україні (проти шести торік), загальна вартість впала до $20 млн. Половину обсягу забезпечила Європа, ще по одній угоді – з MEA та Північної Америки.
  • Падіння пов’язане з відсутністю великих угод, таких як раунд Creatio чи інвестиція NJJ Capital торік. Утім, активність може зрости в другому півріччі – з огляду на інтерес до транспорту, інфраструктури та банківських послуг, зазначили аналітики.
  • У першій половині 2025 року технологічний сектор забезпечив 27% M&A-угод, хоча їхня загальна вартість знизилась до $221 млн (проти $325 млн торік). Ключову роль відіграли три великі інвестиції «Київстару», що свідчить про фокус на цифрову інтеграцію та розбудову екосистеми.
  • Сільське господарство залишилось головною опорою ринку – майже 50% загальної вартості угод і 21% їх кількості. Крім придбання Uvesa, МХП купив хорватську Toni d.o.o за $14,3 млн, посиливши зернову логістику в регіоні.
  • Активізувався й ринок нерухомості: сім угод на $95 млн (проти п’яти на 40 млн торік). Серед них – придбання City Capital Group у центрі Києва та купівля KSE «Гольф Клубу» за $18 млн.
  • Капітальні інвестиції стають важливим чинником економічного відновлення, особливо в енергетиці, комунальному секторі та будівництві – сферах, де ключовим пріоритетом є посилення інфраструктурної стійкості до воєнних ризиків.
  • Південнокорейська Posco вклала $106 млн у сміттєспалювальну ТЕС в Одесі. Компанія NovaSklo зводить найбільший в Україні завод із виробництва листового скла – проєкт реалізують за підтримки UkraineInvest і за участі інвесторів із загальним фінансуванням €240 млн.
Час купувати. Ринок M&A зріс на 26% попри війну. Найбільші покупці України в дослідженні KPMG /Фото 1
Час купувати. Ринок M&A зріс на 26% попри війну. Найбільші покупці України в дослідженні KPMG /Фото 2
Час купувати. Ринок M&A зріс на 26% попри війну. Найбільші покупці України в дослідженні KPMG /Фото 3
Попередній слайд
Наступний слайд

Контекст

Макроекономічна ситуація в Україні поступово стабілізується. Національний банк очікує зниження інфляції до близько 9% до кінця 2025 року та до 5% у 2026-му – завдяки жорсткішій монетарній політиці (ключова ставка зросла до 15,5%) і поступовому пом’якшенню валютних обмежень. 

МВФ прогнозує зростання ВВП на 2–3%. Індекс очікувань ділової активності (50,8) свідчить про помірне відновлення бізнес-настроїв.

Ключову роль відіграє міжнародна фінансова допомога. ЄС уже виділив понад €20 млрд через Ukraine Facility. Велика Британія та США підтримують економіку України через програми Extraordinary Revenue Acceleration і Спільний фонд реконструкції (так звану «мінеральну угоду»). 

Водночас тривають локальні ініціативи: запуск системи страхування воєнних ризиків, створення European Flagship Fund та розширення Ukraine European Investment Framework.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Третій випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні