Категорія
Новини
Дата

Європейські IPO впали до найнижчого рівня з 2009 року. Компанії залучили лише €2,4 млрд за рахунок лістингу у першому півріччі

Кількість компаній, зареєстрованих у Європі, впала до найнижчого рівня з часів світової фінансової кризи – до 34 фірм, пише Financial Times. Це підкреслює плачевний стан ринку первинних публічних розміщень у регіоні на тлі економічного спаду та привабливості виходу на біржу в США.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Лише 34 компанії були публічно зареєстровані в Європі у першій половині цього року, що є найнижчим показником з 2009 року.
  • Падіння числа IPO відбувається на тлі періоду сильного занепокоєння на європейських фондових ринках, які щосили намагаються утримати компанії. Натомість багато підприємств вважають за краще розміщуватися в США, спокушені великим обсягом капіталу та інвесторами, які більш схильні ризикувати та фінансувати нові підприємства.
  • Привабливість Нью-Йорка цього року стала ще помітнішою: компанії, у тому числі британський виробник чипів Arm, вважають за краще розміщувати свої акції там, а не на внутрішньому ринку.
  • Підприємства, що вже торгують на європейських фондових біржах, також розглядають можливість виходу до США. Золотодобувна компанія AngloGold Ashanti та компанія з виробництва будівельних матеріалів CRH планують змінити місце проведення лістингу, тоді як енергетичні групи Shell і Total висловили стурбованість із приводу своїх лістингів у Європі на початку цього року.
  • За даними Асоціації фінансових ринків Європи (AFME), у першій половині 2023 року компанії залучили в Європі всього €2,4 млрд за допомогою IPO, що також є найнижчим показником за 14 років. Залучений капітал свідчить про 42%-ве падіння порівняно з тим же періодом минулого року.
  • Європейські фондові ринки щосили намагаються залучити компанії до лістингу цього року, оскільки зростання відсоткових ставок і рекордно висока інфляція змушують багато підприємств відкладати плани виходу на біржу.
  • За даними Dealogic, цього року ринок лістингів США зіткнувся зі значно помірнішим уповільненням: у першому півріччі 75 компаній розмістили акції та залучили $11,5 млрд, що є найнижчим обсягом і вартістю з 2015 року.

Контекст

Загальна кількість IPO у 2021 році досягла 1000, а обсяг залучених коштів становив $315 млрд, хоча раніше ніколи не перевищував $200 млрд. У січні 2022-го загальний обсяг глобального IPO становив $26,7 млрд. Це на 60% менше, ніж за аналогічний період 2021 року. Відкладені IPO почали накопичуватися через нестабільність на ринках.

У вересні минулого року у США зафіксовано найдовший за 20 років період без великих IPO технокомпаній.

Занепад європейського ринку лістингів викликав реакцію з боку політиків. Велика Британія планує низку реформ, які включають спонукання пенсійної галузі до направлення коштів у компанії, що швидко ростуть, щоб зупинити скорочення числа компаній, які котируються на Лондонській фондовій біржі. 

Чиновники ЄС намагаються спростити процес лістингу в блоці, а також покращити інвестиційні дослідження, щоб малі та середні фірми були помітнішими для потенційних інвесторів.

Румунський виробник електроенергії Hidroelectrica залучив €1,6 млрд на Бухарестській фондовій біржі в липні, що зробило його лістинг найбільшим у Європі цього року. 

Найбільшим IPO у Лондоні цього року стала фінтех-компанія CAB Payments, яка минулого місяця залучила £300 млн.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні