Категорія
Новини
Дата

Інфляція в Україні в річному вимірі сповільнилася до 5,3%, у жовтні споживчі ціни зросли на 0,8%

Інфляція на споживчому ринку в жовтні порівняно з вереснем становила 0,8%, з початку року – 3,8%, повідомила Державна служба статистики. У річному вимірі за підсумками жовтня інфляція знизилася до 5,3% (7,1% у вересні).

Ключові факти

  • Базова інфляція в жовтні порівняно з вереснем становила 0,4%, а з початку року – 4,6%.
  • На споживчому ринку в жовтні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,0%. Найбільше (на 14,0% та 10,1%) подорожчали овочі та яйця. 
  • За даними Держстату, на 5,3–0,1% знизилися ціни на продукти переробки зернових, соняшникову олію, фрукти, цукор, рис, свинину, мʼясо птиці, макаронні вироби.
  • Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,4%, що пов’язано з подорожчанням тютюнових виробів на 0,9%.
  • Зростання цін у сфері охорони здоров’я на 0,4% відбулося в першу чергу за рахунок подорожчання амбулаторних послуг на 0,9% та послуг лікарень – на 0,6%.
  • Ціни на транспорт збільшилися на 1,5% в основному через подорожчання палива та мастил на 3,5%. Водночас на 5,7% подешевшав проїзд у залізничному пасажирському транспорті.

Контекст

У серпні в Україні була зафіксована дефляція на рівні 1,4% після 0,6% у липні. У річному вимірі за підсумками серпня інфляція сповільнилася до 8,6% з 11,3% у липні.

НБУ переглядатиме прогноз щодо інфляції на цей рік у бік зниження, а прогноз щодо ВВП – у бік підвищення, повідомив заступник голови Національного банку Сергій Ніколайчук під час Business Breakfast з редакцією Forbes. 

Попри продовження війни, у 2023 році ціни в Україні зростають значно повільніше, ніж у всіх прогнозах. У липні інфляція уповільнилася до 11,3%, тоді як Нацбанк у січні прогнозував на кінець другого кварталу 18,7%, стільки ж – і на кінець року. 

Значно нижча, ніж за прогнозами, інфляція несе новий ризик: це може призвести до відчутних втрат державного бюджету через менші обсяги податків, йдеться в бюджетному барометрі Київської школи економіки (KSE). 

9 листопада Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2024 рік. До другого читання у ньому змінився макропрогноз, який закладається в основу бюджетних розрахунків. Реальне зростання ВВП прогнозується на рівні 4,6%, інфляція – 9,7%. Очікується, що середньорічний курс долара складе 40,7 грн.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні