Категорія
Новини
Дата

НБУ, ймовірно, погіршить прогноз росту ВВП на 2023-й через обстріли інфраструктури – Пишний

Національний банк у січні оновить прогноз економічної активності у 2023 році. Наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури Росією можуть бути більш суттєвими, ніж Нацбанк очікував, складаючи попередній прогноз зростання ВВП наступного року у 4%, сказав у інтерв'ю Forbes голова НБУ Андрій Пишний.

⚡️В останні дні весни даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом F700 до кінця місяця Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти:

  • За словами Пишного у базовому сценарії макропрогнозу НБУ враховував ризик, що внаслідок обстрілів можуть бути недоступні до 40% генеруючих потужностей, але при цьому доступ до енергопостачання вдасться доволі швидко відновлювати. «Порушення енергетичної інфраструктури вже перевищують наші жовтневі оцінки, тому ми з високою ймовірністю будемо погіршувати прогнози економічної активності», — сказав голова Нацбанку.
  • Він додав, що через ризики подальших ударів, вплив може виявитися значно потужнішим, ніж закладалося у попередньому прогнозі. «Зміна ситуації після обстрілів 23 листопада була досить драматичною, — зазначив Пишний. В січні НБУ опублікує оновлені цифри макропрогнозу з урахуванням цих чинників, уточнив він.
  • Очільник Нацбанку також уточнив, що регулятор не має на меті зближувати свої прогнози з нещодавньою оцінкою МВФ, який закладає економічне зростання наступного року у межах 1%. «Завдання прогнозу МВФ – розробити на його основі параметри нової програми з Україною. Від неї залежатимуть і наші заходи для збереження стійкості фінансової системи, і обсяги фінансування від міжнародних партнерів. Тому в цьому випадку консервативніший прогноз є цілком доцільним», — пояснив Пишний.
  • Він також зазначив, що НБУ поки не бачить потреби коригування прогнозу інфляції. «Обстріли мають різноспрямовані ефекти на ціни. З одного боку зростають витрати бізнесу, пов’язані із необхідністю безперебійного енергозабезпечення. І це тисне на ціни. З іншого боку, попит на товари не першої необхідності знижується, а отже зростання цін на них уповільнюється. Ймовірно, перший чинник домінуватиме. Водночас, у листопаді дещо повільніше зростали ціни на продовольчі товари порівняно з нашими жовтневими оцінками», — сказав голова Нацбанку.

Контекст

Згідно з прогнозами Dragon Capital, які компанія оновила 22 листопада, наступного року ВВП України знизиться ще на 5% після обвалу на 32% у 2022-му. 

«Погіршення пояснюється проблемами з електропостачанням, – зазначив гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала. – Якщо у серпні більшість наших бізнесів показували приблизно довоєнні результати, то в жовтні ми побачили скорочення на 10% місяць до місяця через перебої з електрикою. Ми готуємося до того, що у таких умовах доведеться працювати протягом усієї зими».

Наступного року ВВП скоротиться ще на 5%, додав він. «Цей прогноз базується на тому, що гаряча фаза війни триватиме до третього кварталу», – уточнив інвестбанкір.

Водночас інвесткомпанія ICU зберегла прогноз зростання ВВП наступного року на рівні 4%. «Наш прогноз базується на припущеннях поступового зниження інтенсивності бойових дій, покращення безпекової ситуації та часткового повернення біженців. Водночас ми не припускаємо отримання Україною репарацій та відновлення прямих іноземних інвестицій», — йдеться у звіті ICU від 25 листопада.

Жовтнева оцінка падіння ВВП у 2022 році від НБУ – близько 32%. Зростання в найближчі роки буде помірним – 4–5%. «Значні втрати робочої сили та виробничих потужностей, високі світові ціни на енергоносії та значні потреби в імпорті на етапі повоєнного відновлення гальмуватимуть пожвавлення економіки», – зазначається у прогнозі НБУ. Прогнози Нацбанку базуються на припущенні, що безпекові ризики в Україні істотно послабляться із середини 2023 року. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні