Категорія
Новини
Дата

НБУ, ймовірно, погіршить прогноз росту ВВП на 2023-й через обстріли інфраструктури – Пишний

Національний банк у січні оновить прогноз економічної активності у 2023 році. Наслідки обстрілів енергетичної інфраструктури Росією можуть бути більш суттєвими, ніж Нацбанк очікував, складаючи попередній прогноз зростання ВВП наступного року у 4%, сказав у інтерв'ю Forbes голова НБУ Андрій Пишний.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти:

  • За словами Пишного у базовому сценарії макропрогнозу НБУ враховував ризик, що внаслідок обстрілів можуть бути недоступні до 40% генеруючих потужностей, але при цьому доступ до енергопостачання вдасться доволі швидко відновлювати. «Порушення енергетичної інфраструктури вже перевищують наші жовтневі оцінки, тому ми з високою ймовірністю будемо погіршувати прогнози економічної активності», — сказав голова Нацбанку.
  • Він додав, що через ризики подальших ударів, вплив може виявитися значно потужнішим, ніж закладалося у попередньому прогнозі. «Зміна ситуації після обстрілів 23 листопада була досить драматичною, — зазначив Пишний. В січні НБУ опублікує оновлені цифри макропрогнозу з урахуванням цих чинників, уточнив він.
  • Очільник Нацбанку також уточнив, що регулятор не має на меті зближувати свої прогнози з нещодавньою оцінкою МВФ, який закладає економічне зростання наступного року у межах 1%. «Завдання прогнозу МВФ – розробити на його основі параметри нової програми з Україною. Від неї залежатимуть і наші заходи для збереження стійкості фінансової системи, і обсяги фінансування від міжнародних партнерів. Тому в цьому випадку консервативніший прогноз є цілком доцільним», — пояснив Пишний.
  • Він також зазначив, що НБУ поки не бачить потреби коригування прогнозу інфляції. «Обстріли мають різноспрямовані ефекти на ціни. З одного боку зростають витрати бізнесу, пов’язані із необхідністю безперебійного енергозабезпечення. І це тисне на ціни. З іншого боку, попит на товари не першої необхідності знижується, а отже зростання цін на них уповільнюється. Ймовірно, перший чинник домінуватиме. Водночас, у листопаді дещо повільніше зростали ціни на продовольчі товари порівняно з нашими жовтневими оцінками», — сказав голова Нацбанку.

Контекст

Згідно з прогнозами Dragon Capital, які компанія оновила 22 листопада, наступного року ВВП України знизиться ще на 5% після обвалу на 32% у 2022-му. 

«Погіршення пояснюється проблемами з електропостачанням, – зазначив гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала. – Якщо у серпні більшість наших бізнесів показували приблизно довоєнні результати, то в жовтні ми побачили скорочення на 10% місяць до місяця через перебої з електрикою. Ми готуємося до того, що у таких умовах доведеться працювати протягом усієї зими».

Наступного року ВВП скоротиться ще на 5%, додав він. «Цей прогноз базується на тому, що гаряча фаза війни триватиме до третього кварталу», – уточнив інвестбанкір.

Водночас інвесткомпанія ICU зберегла прогноз зростання ВВП наступного року на рівні 4%. «Наш прогноз базується на припущеннях поступового зниження інтенсивності бойових дій, покращення безпекової ситуації та часткового повернення біженців. Водночас ми не припускаємо отримання Україною репарацій та відновлення прямих іноземних інвестицій», — йдеться у звіті ICU від 25 листопада.

Жовтнева оцінка падіння ВВП у 2022 році від НБУ – близько 32%. Зростання в найближчі роки буде помірним – 4–5%. «Значні втрати робочої сили та виробничих потужностей, високі світові ціни на енергоносії та значні потреби в імпорті на етапі повоєнного відновлення гальмуватимуть пожвавлення економіки», – зазначається у прогнозі НБУ. Прогнози Нацбанку базуються на припущенні, що безпекові ризики в Україні істотно послабляться із середини 2023 року. 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні