Категорія
Новини
Дата

Парламент Естонії дозволив передавати Україні заморожені російські активи. Що для цього потрібно

Естонський парламент дозволив передати Україні заморожені активи підсанкційних російських осіб як відшкодування збитків за агресію РФ. Відповідний закон ухвалений 15 травня, пише Delfi.

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • Під конфіскацію і передачу може потрапити майно фізосіб і підприємств, які «сприяли протиправній діяльності Росії». 
  • Для ухвалення рішення про конфіскацію необхідна наявність доведеної шкоди, яка вимагає компенсації відповідно до міжнародного права. Звʼязок між власником майна і протиправним діянням теж має бути доведено.
  • Також постраждала держава має висунути агресору формальну вимогу, а той – не задовольнити її у розумні строки. Лише після цього під час звернення постраждалої держави до Естонії може бути запущено механізм конфіскації.
  • Рішення про передачу майна ухвалюватиметься міністерством закордонних справ, без рішення суду. 
  • Власник майна матиме право оскаржити конфіскацію в суді.
  • Голова МЗС Естонії Маргус Тсахкна висловив сподівання, що президент якнайшвидше проголосить ухвалений закон, після чого він набуде чинності. «Ми ще на крок наблизилися до того, щоб створити прецедент у Європі завдяки нашій ініціативі», – написав Тсахкна у X.

Контекст

Більшість заморожених російських грошей перебуває в ЄС, зокрема близько €190 млрд в активах російського центрального банку, що зберігаються в Euroclear, центральному депозитарії цінних паперів, що базується у Брюсселі. З початку війни вони принесли прибуток у розмірі €3,85 млрд, і країни ЄС обговорювали використання цього прибутку для допомоги Україні.

Водночас США та Велика Британія підштовхували ЄС до конфіскації всіх заморожених активів, а Бельгія пропонувала використовувати ці активи як заставу для випуску облігацій. У Вашингтоні також пропонували залучити позикові кошти під майбутні доходи.

Голова ЄЦБ Крістін Лагард вважає, що пропозиції США щодо використання заморожених російських активів для фінансування військової допомоги Україні можуть порушувати міжнародне право. Коментар Лагард свідчить про розкол між союзниками України у цьому питанні.

8 травня посли ЄС вирішили, що прибутки від заморожених активів РФ спрямують на відновлення України та військову допомогу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні