Серед європейських покупців російського газу девʼять відмовилися платити в рублях. Проте найбільші покупці – Італія та Німеччина – все ж почали платити за новою схемою. Поки що неясно, чи відкривають компанії рахунки в рублях, порушуючи санкції, чи ні. Про це йдеться в аналітичному матеріалі, підготовленому командою KSE Institute та членами ради директорів KSE.
Ключові факти
Загалом дев'ять компаній відмовилися платити в рублях, у тому числі з Нідерландів, Польщі, Болгарії, Данії, Фінляндії, країн Балтії.
Компанії, які відмовилися платити за новою схемою:
- PGNiG (Польща): поставки припинилися 27 квітня;
- «Булгаргаз» (Болгарія): поставки припинилися 27 квітня;
- Gasum (Фінляндія): поставки припинилися 21 травня;
- GasTerra (Нідерланди): поставки припинилися 31 травня;
- Shell Energy (Німеччина): поставки припинилися 31 травня;
- Литва (Amber Grid), Естонія (Eesti gas), Латвія (JSC Conexus Baltic Grid) припинили закупівлю газу в Росії і підготували два місяці зберігання.
Багато компаній продовжували платити «Газпрому», відкриваючи рахунки в євро або доларах у Газпромбанку. Платіжні механізми не повністю відомі громадськості, і незрозуміло, чи відкривають компанії рахунки в рублях, що, за словами комісії ЄС, означало б порушення санкцій.
Компанії, які платять за новою схемою:
- MVM (Угорщина);
- VNG, RWE, Uniper (Німеччина);
- Engie (Франція);
- Eni (Італія);
- OMV (Австрія);
- CEZ (Чехія);
- SPP (Словаччина);
- Geoplin (Словаччина);
- DEPA Commerce, Mytilineos і Prometheus Gas (Греція);
- Велика Британія дозволила укладати угоди з Газпромбанком до 31 травня.
Контекст
31 березня президент країни-агресора Путін підписав указ, який зобовʼязує так звані недружні країни розраховуватися за російський газ у рублях. Також він доручив уряду, «Газпрому» і центробанку країни щомісяця звітувати про переведення газових контрактів з ЄС в рублі. У Кремлі заявили, що у разі відмови постачання газу припиняться.
Водночас ЄС та країни G7 відкинули вимоги РФ оплачувати постачання газу за новою схемою.
Єврокомісія дійшла висновку, що оплата за постачання російського газу в рублях, як цього вимагає влада РФ, буде порушенням санкцій.
У балансі ЄС російський газ займає 40%, а економіка Німеччини – одна з найбільш залежних від російських енергоносіїв.
На саміті 31 травня, на якому лідери ЄС погодили нафтове ембарго з винятками постачання через трубопроводи, чиновники та дипломати заявили, що припинити закупівлю ЄС російського природного газу буде ще складніше. Газового ембарго не буде в рамках наступного пакета санкцій ЄС проти Росії, сказав канцлер Австрії Карл Негаммер.
![Світ платить за війну Путіна в Україні. Чому у Росії стає все більше грошей, незважаючи на санкції. Пояснення від Bloomberg /Фото Ілюстрація Getty Images / Анна Наконечна](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/4/c5/0e10702e-1a3653e0cc141fe53316745acc0f1c54.jpg?v=7156_2)
![Газова бомба Кремля. «Газпром» тиснув на Європу, готуючи ґрунт для вторгнення в Україну. Чи вдалося йому](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/f/58/cdf0a7ff-0a9f769dc221859bcce657dbcebd158f.jpg?v=4408_1)
![Війна в Україні змусила Європу повернутися до вугілля – найбруднішого палива. Чи зможе воно замінити російський газ. Розбір The Economist](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/c/df/cbdb8e08-50182523773f94031a759d37cbecfdfc.jpg?v=6065_1)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.