Росія та США обговорюють проведення перемовин щодо стратегічних ядерних озброєнь уперше після того, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, пише російська газета «Коммерсантъ» із посиланням на чотири джерела, знайомі з переговорами.
Ключові факти
- Як стало відомо виданню, Росія та США обговорюють можливість проведення засідання двосторонньої консультативної комісії з Договору про стратегічні наступальні озброєння найближчими тижнями.
- Переговори між двома сторонами щодо стратегічної стабільності були заморожені з того часу, як 24 лютого Росія напала на Україну, хоча новий договір СНО про скорочення ядерних озброєнь залишається чинним.
- Переговори можуть відбутися на Близькому Сході, повідомляє газета, додаючи, що Москва більше не вважає Швейцарію, традиційне місце зустрічі, досить нейтральною після того, як вона ввела санкції проти Росії через Україну.
Контекст
Росія протягом кількох місяців отримувала приватні повідомлення від США з попередженням керівництва РФ про серйозні наслідки, які матиме застосування ядерної зброї, пише The Washington Post. Адміністрація Байдена вирішила навмисно розпливчасто попереджати про наслідки ядерного удару, тому Кремль переймається тим, як може відреагувати Вашингтон, йдеться в матеріалі. Джерела не розкривають вміст листів, але назвали їх елементом ядерного стримування шляхом «стратегічної двозначності».
Міністр оборони України Олексій Резніков розповів про сумнівний стан російської ядерної зброї, тож оцінює ймовірність її застосування як низьку. «Ризик залишається, не можна сказати, що його не існує, але, якщо оцінювати у відсотках вірогідність застосування її, він значно менший, ніж будь-що. І це підтверджують у тому числі наші партнери – і США, і Велика Британія», – сказав він. Із посиланням на дані другого президента України Леоніда Кучми, Резніков стверджує, що термін дії всього ядерного потенціалу, зокрема й російського, завершився 1997 році.
23 жовтня міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що Україна нібито готується підірвати «брудну бомбу». Проте він не уточнював, де розробляють такий вибуховий пристрій. Шойгу не навів жодних доказів своїх припущень. У МАГАТЕ вже заявили, що жодних ознак підготовки «брудної бомби» в Україні немає.
Наприкінці жовтня російські військові під керівництвом диктатора Володимира Путіна провели тренування із завдання масованого ядерного удару у відповідь на ядерний удар противника. Напередодні в Міноборони США заявили, що влада Росії повідомила про проведення навчань стратегічних ядерних сил «Гром». Ці навчання проводяться щороку, додали в Пентагоні. Попередні навчання «Гром» відбулися 19 лютого 2022 року, за пʼять днів до початку російського вторгнення в Україну.
Нещодавно високопоставлені російські військові вели переговори, щодо того, коли і як Москва може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні, що, посилило занепокоєння Вашингтона та союзників, пише The New York Times.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.