Категорія
Новини
Дата

У Росії досі працює 52 банки з іноземним капіталом. З початку великої війни ринок залишили лише 13

2 хв читання

На березень 2022 року в Росії працювали 52 банки з іноземним капіталом. За півтора року повномасштабної війни проти України повністю вийшли з російського ринку лише 13 фінустанов, йдеться у спеціальному випуску моніторингу KSE Institute у рамках проєкту «Самосанкції / LeaveRussia».

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • Із великих гравців пішли Societe Generale, Home Credit і PPF. Згортають або призупинили бізнес Deutsche Bank, BNP Paribas, Commerzbank, Citigroup, Pekao SA, Morgan Stanley, Crédit Agricolе та інші.
  • Залишаються в РФ Raiffeisen Bank International, UniCredit Group, OTP Bank, Credit Europe Bank. Також зостаються на російському ринку китайські, японські та південно-корейські установи: Bank of China, China Construction Bank, ICBC Bank, Agricultural Bank of China, Mizuho Bank й KEB HNB Bank.
  • У 2023 році повноцінно або частково в Росії продовжує працювати 61 іноземний банк (зокрема, банки з іноземним капіталом та їхні представництва) та фінансові компанії платіжних систем, за даним аналітиків Київської школи економіки. 
  • Загальний прибуток банків, що знаходяться під іноземним контролем, у 2022 році перевищив 211 млрд руб. (майже $2,3 млрд). 
  • На тлі скорочення кредитного портфеля іноземні банки збільшили обсяг залучених коштів здебільшого від корпоративних клієнтів. Причому найбільшим іноземним гравцям вдалося добре заробити як на відсотках, так і на комісіях, йдеться в коментарі KSE Institute. 
  • Серед тих, хто розкрив річну звітність за російськими стандартами звітності, найбільший прибуток показали банки, що входять до системно значущих: Raiffeisen Bank International (RBI) за 2022 рік заробив понад 141 млрд руб. (понад $1,5 млрд), Unicredit Group майже 57 млрд руб. (понад $0,6 млрд).

Контекст

У липні 2023 року KSE Institute ідентифікував ще вісім іноземних компаній, які полишили російський ринок, а їхня загальна кількість від початку повномасштабного вторгнення вже сягнула 262.  

На 30 липня ці компанії мали щонайменше 420 500 осіб персоналу, $62,9 млрд річного доходу, $32,9 млрд капіталу та $59,4 млрд активів. Компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 296 300 осіб персоналу, $57,5 млрд річного доходу, $23,9 млрд капіталу та $28,5 млрд активів. Компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 92 200 осіб персоналу, річний дохід у розмірі $28,6 млрд, $37,4 млрд капіталу та $97,4 млрд активів.

«Райффайзен» – один із небагатьох міжнародних банків, який продовжує працювати в Росії більш ніж через рік після початку повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну. Проте наразі австрійська група RBI шукає спосіб позбутися російського активу без великих втрат.

З 20 червня «Райффайзен» ввів у Росії комісію в 50% для фізичних осіб за вхідні перекази в доларах з інших банків. Таке рішення пояснили «зміною ринкових умов», у звʼязку з чим установа була змушена «обмежити кількість вхідних переказів у доларах».

Із 3 липня банк у РФ припинив проводити перекази в євро з рахунків своїх клієнтів у 12 країн, таких як Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Йорданія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Обʼєднані Арабські Емірати, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан. «Райффайзен» припиняє перекази в євро до тих країн, в які після початку війни найактивніше виїжджали жителі Росії. Також не можна здійснити переказ євро в інші банки на території РФ.

З 1 серпня «Райффайзен Банк» тимчасово припиняє прийом і купівлю готівкової валюти у фізосіб у РФ. Рішення пояснили «необхідністю ефективно керувати валютною позицією банку».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні