Білл Ґейтс /Getty Images
Категорія
Найбагатші
Дата

За лаштунками $104 млрд Білла Ґейтса. Чим володіє найбільший у світі філантроп та учасник списку мільярдерів Forbes

Білл Ґейтс Фото Getty Images

Засновник корпорації компʼютерних технологій Microsoft Білл Ґейтс, 67 – на шостому місці списку найбагатших людей світу Forbes. Зі статками у розмірі $104 млрд, він не спочиває на лаврах свого успіху, втішаючись багатством, а активно віддає свої статки на благодійність.

Forbes розібрався, чим володіє один із найбільших філантропів світу

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Пристрасть до компʼютерів Білл Ґейтс перетворив на роботу ще коли був у старшій школі та працював кодером для електростанції. У 1975 році, не довчившись у Гарвардському університеті, разом зі шкільним другом Полом Алленом заснував компанію Microsoft, у 1986-му вона стала публічною.

Microsoft відіграла ключову роль у зміні світу персональних компʼютерів, тоді мало у кого він був.

Вперше до списку мільярдерів Forbes Ґейтс потрапив у 1987-му. З 1995-го до 2017 року Forbes визнавав його найбагатшою людиною світу (винятки – 2008-й та 2010–2013 роки).

30-річний Білл Ґейтс /Gettyimages

30-річний Білл Ґейтс Фото Gettyimages

Через щедру благодійну діяльність – Ґейтс пожертвував $55 млрд для Gates Foundation – у 2018-му засновник Amazon Джефф Безос посунув його з першого місця списку найбагатших.

На 10 березня 2023 року засновник Microsoft – на шостій сходинці у списку мільярдерів Forbes.

У 2000-му Ґейтс поступився кріслом гендиректора Microsoft на користь Стіва Балмера, з яким жив на одному поверсі під час навчання у Гарварді. До 2014-го він обіймав посаду голови компанії та був у раді Microsoft ще шість років.

Близько 10% свого часу засновник Microsoft присвячує роботі із командами в компанії, включно із тими, які працюють із OpenAI, розповів мільярдер Forbes.

Попри розлучення із Меліндою Френч Ґейтс, колишнє подружжя й надалі управляє спільним благодійним фондом Bill & Melinda Gates Foundation. Активи фонду становлять $53,3 млрд, це найбільша приватна благодійна організація світу.

адаптація з Forbes.com

адаптація з Forbes.com

Активи Ґейтса на 10 березня 2023 року

💵Готівка та інші інвестиції: $30,5 млрд

Суттєва частина статків Ґейтса інвестована в активи, про них немає публічної інформації. Cascade Asset Management управляє інвестиціями трасту Bill & Melinda Gates Trust (фінансує однойменний благодійний фонд) та родини Ґейтсів. Згідно із даними Cascade Asset Management, компанія інвестує у «різноманітні активи у різних країнах» із думкою про довгострокову перспективу.

💻 Microsoft: $25,6 млрд

Коли Ґейтс залишив раду Microsoft у 2020-му, у нього було 1,3% акцій компанії, згідно зі звітами 2019 року. Речник Ґейтса не прокоментував запитання про те, чи продавав він з того часу акції. В інтервʼю наприкінці 2022-го Ґейтс зазначав Forbes, що у нього все ще багато акцій Microsoft.

🚛 Republic Services: $14 млрд

З 2002 року Ґейтсу належать акції компанії з утилізації відходів Republic Services, яка працює у 14 штатах США та має 71 центр переробки. У мільярдера – 35% акцій компанії, за даними її звітності.

🚜 Deere & Co.: $7,8 млрд

У липні 2022-го Ґейтс пожертвував акції виробника фермерського обладнання Deere & Co. на майже $1,3 млрд фонду Bill & Melinda Gates Foundation. Мільярдер перевів близько 5 млн акцій компанії Мелінді Френч Ґейтс двома транзакціями в межах умов про розлучення.

Йому все ще належить 6,5% акцій цієї 180-річної компанії.

🛎️ Готелі мережі Four Seasons: $6,6 млрд

У вересні 2021-го Cascade Asset Management оголосила, що купує мажоритарну частку компанії, яка управляє готелями класу «люкс» Four Seasons. За угодою, принц Саудівської Аравії Аль-Валід бін Талал продав половину своїх акцій у Four Seasons. Це збільшило частку Ґейтса у Four Seasons до 71,25%, а вартість компанії зросла до $10 млрд.

🚰 Ecolab: $4,9 млрд

Ґейтсу належить майже 11% акцій всесвітньо відомого бренду санітарно-гігієнічних технологій – компанії Ecolab. Вперше Ґейтс став акціонером компанії із понад 5% акцій у 2011-му.

🧴Givaudan S.A.: $3,1 млрд

Принаймні із 2011-го Ґейтсу належать акції швейцарського виробника харчових ароматизаторів та парфумерних композицій Givaudan. Благодійному фонду колишнього подружжя теж належить частка у цій компанії.

🗑️ Waste Management: $2,5 млрд

Г’юстонську сміттєпереробну компанію у 1968-му заснував підприємець-мільярдер Вейн Гайценга, який помер у 2018 році. У Ґейтса – близько 4% акцій Waste Management, а у Bill & Melinda Gates Foundation – 4,5%. Активи благодійного фонду не додаються до статків самого Ґейтса. Вперше власником акцій компанії Ґейтс став у 2011-му.

Ґейтсу також належать акції в інших компаніях Вейна Гайценги: Republic Services та AutoNation.

Waste Management

Г’юстонська сміттєва компанія Waste Management, акціями якої володіє Білл Ґейтс

📈 Berkshire Hathaway: $2 млрд

Ґейтс з 1991-го дружить із головою та гендиректором американської холдингової компанії Berkshire Hathaway Ворреном Баффетом. Вони грають у бридж, дискутують про бізнес і книги.

У 2010 році вони разом із Меліндою створили «Присягу дарування», яка заохочує мільярдерів віддати на благодійність принаймні половину своїх статків. Ґейтс увійшов до ради Berkshire Hathaway у 2004-му, а вийшов із неї у березні 2020 року. Йому більше не потрібно розкривати свою частку у Berkshire. За оцінкою Forbes, йому належать 4050 акцій класу «А», про які повідомлялося у 2020-му.

🚗 AutoNation: $1,4 млрд

Ґейтс зменшив свою частку у флоридському автодилері AutoNation на близько 50% між початком 2021-го та 2022 року. Третину частки, вартістю приблизно $700 млн, він віддав колишній дружині у травні та серпні 2021 року, ймовірно, в межах умов розлучення.

У вересні та жовтні Cascade Investment продала ще частину акцій Ґейтса в AutoNation. У нього ще залишається 15% акцій цієї компанії.

🌾 Латифундист: $1,2 млрд

У 2021-му Ґейтса визнали найбільшим латифундистом у США. У підприємця 242 000 акрів (97 933 га) землі у 18 штатах. Найбільше угідь у нього в штатах Луїзіана, Арканзас та Небраска. У Луїзіані на його землях вирощують кукурудзу, сою та рис.

🛤️ Canadian National Railway (канадська залізниця): $1,1 млрд

Ґейтс володіє акціями канадської залізниці принаймні з 2013-го. У 2021 році, ймовірно за умовами розлучення, він передав акції на $1,5 млрд (близько 18% його частки) колишній дружині, а у липні 2022-го пожертвував у свій благодійний фонд акції на близько $5,2 млрд.

Між березнем та травнем 2022 року він продав акції Canadian National Railway на майже $1,7 млрд. Це зменшило його частку в компанії до 1,4%.

🧪 Sika AG: $1,1 млрд

Швейцарська хімічна компанія Sika спеціалізується на продуктах для будівельної та автомобільної індустрії. Ґейтс та Gates Foundation – акціонери компанії принаймні із 2015-го. У листопаді Sika оголосила, що купує провідного світового постачальника будівельної хімії MBCC Group за понад $5,5 млрд.

🥤 Fomento Economico Mexicano: $960 млн

Мексиканська компанія, яка більше відома як Femsa, володіє 47% Coca-Cola Femsa, найбільшої за обсягами виробництва франшизи Coca-Cola. Вона ж управляє мережею невеликих магазинів Oxxo та тримає 14% пивоварного бренду Heineken, що робить її другим найбільшим акціонером компанії.

🍺 Heineken Holding NV: $580 млн

Ґейтс купив трохи менше 4% голландського бренду у лютому 2023-го.

🏘️ Нерухомість: $300 млн

Ґейтсу належать кілька будинків у США. Найбільший із них, Xanadu 2.0 (6131 кв. м), розташований у Медині неподалік Сіетлу, на його будівництво пішло шість років. Його оцінюють у $130 млн.

Серед іншої нерухомості можна виділити пляжний будинок у Каліфорнії вартістю $44 млн, кінну ферму у Флориді ($25 млн) та шестикімнатний будинок у Каліфорнії.

🧬 Ginkgo Bioworks: $240 млн

За посередництва Cascade Investment Ґейтс почав підтримувати біологічний стартап у 2016-му. Заснована чотирма студентами МІТ та їхнім викладачем у 2008-му, компанія каже, що використовує клітини для біологічного виробництва нових ліків, харчових інгредієнтів та хімічних речовин. Ginkgo Bioworks стала публічною після злиття зі SPAC-компанією у вересні 2021 року.

У Ґейтса трохи більше 10% акцій компанії.

⚡ OtterTail: $170 млн

Ґейтс – другий найбільший акціонер міннесотського постачальника електроенергії OtterTail з портфелем у 8,3% акцій. До складу OtterTail входять компанії, що виробляють пластикові труби.

Ґейтс – філантроп

У 2000-му підприємець разом із колишньою дружиною Меліндою Френч Ґейтс заснували благодійну організацію Bill & Melinda Gates Foundation. З того часу його пожертви фонду сягли $59 млрд, значна частина – у формі акцій Microsoft. Цей фонд, ендавмент якого становить $53,3 млрд – найбільша приватна благодійна організація світу.

адаптація з Forbes.com

адаптація з Forbes.com

З 2006 року Воррен Баффет щорічно передає фонду акції Berkshire Hathaway на мільярди доларів.

Bill & Melinda Gates Foundation фінансує програми у країнах, що розвиваються. Ціль – покращити здоровʼя та умови роботи людей для подолання бідності. У США фонд спонсорує переважно освітні програми.

До 2026 року вони планують збільшити щорічні пожертви на 50% – до $9 млрд, зазначив Ґейтс Forbes у липні 2022-го. Він розповів, що фонд працюватиме ще 25 років.

За оцінкою Forbes, частка Ґейтса, яку фонд роздав у вигляді грантів у 2022-му, становить $38,4 млрд.

Історія

Білл Ґейтс

Фото Білла Ґейтса після затримання поліцією за водіння без прав у 1977-му

1968 рік

Ґейтс розробив свої перші комп’ютерні програми у 13 років, коли вчився у приватній школі Lakeside. У нього був доступ до ПК, що на той час було рідкісною можливістю. У старшій школі разом із другом Полом Алленом вкрав документ із паролями до шкільного компʼютера, після чого їм на рік заборонили ним користуватися.

1975 рік

Ґейтс покинув Гарвард після другого курсу, щоб разом із Полом Алленом поїхати в Альбукерке працювати над програмним забезпеченням для Altair 8800, нового ПК. Хлопці заснували Micro-soft (у першій назві компанії був дефіс) у листопаді. Ґейтс та Аллен (який не був студентом Гарварду) виконували перші розробки свого ПЗ у компʼютерній лабораторії Гарварду. Адміністрація університету сварила Ґейтса за те, що він дозволяв не студенту (Аллену) користуватися університетським компʼютером.

1977 рік

Ґейтса заарештовують в Альбукерке за проїзд на знак «Стоп» та водіння без прав. У 2007-му в інтервʼю Time Ґейтс розповів, що тоді він взяв авто Аллена і провів ніч у вʼязниці.

1985 рік

Microsoft випускає Excel і Windows 1, першу версію всесвітньо відомої операційної системи.

1986 рік

Компанія Microsoft вийшла на біржу 13 березня 1986 року, продавши акцій на $61 млн. Ґейтсу тоді було лише 30 років.

1994 рік

Білл та Мелінда, яка працювала в Microsoft, познайомилися у 1987-му. Їх одружили на гавайському острові Ланаї.

1998 рік

Microsoft програла антимонопольну справу, яку порушили проти компанії Міністерство юстиції США та генеральні прокурори 20 штатів. Під час свідчень по справі Ґейтс відповідав у достатньо агресивній формі та навіть попросив розтлумачити значення слова «занепокоєні».

2000 рік

Подружжя Ґейтс засновує Bill & Melinda Gates Foundation. Ґейтс передає посаду гендиректора Microsoft Стіву Балмеру, сам стає головним програмним архітектором і залишається головою ради компанії.

2002 рік

У подружжя народилася третя дитина, донька Фібі, а до того пара вітала появу доньки Дженніфер у 1996-му та сина Рорі у 1999-му. Всі троє дітей ходили у ту саму школу Lakeside, в якій вчився їхній батько.

2008 рік

У липні Ґейтс припиняє працювати в Microsoft, але залишається в раді. У 2006-му він вирішив піти з посади головного програмного архітектора. Ґейтс розповів, що тоді він переглянув свої пріоритети та зосередився на Gates Foundation.

2014 рік

У лютому Ґейтс йде з посади голови ради компанії, але залишається технічним радником і простим членом ради. Сатья Наделла стає гендиректором Microsoft.

2020 рік

Ґейтс йде з рад Microsoft та Berkshire Hathaway у березні.

2021 рік

У травні Білл та Мелінда у Twitter та Instagram оголошують про своє розлучення. У жовтні їхня старша донька Джен вийшла заміж за учасника Олімпійських ігор з кінного спорту Наеля Нассера під час розкішної церемонії у Нью-Йорку.

2022 рік

Ґейтс передав Gates Foundation $20 млрд. На конференції Forbes у вересні він оголосив, що фонд припинить роботу за 25 років.

2023 рік

У лютому в інтервʼю Forbes Ґейтс сказав, що 10% свого часу він почав приділяти консультуванню команд у Microsoft, серед яких і та, що працює з OpenAI. «Це так само важливо, як ПК та інтернет», – сказав Ґейтс, маючи на увазі інструменти на основі генеративного штучного інтелекту типу чат-бота ChatGPT від OpenAI.

 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні