Спікер Палати представників США Майк Джонсон закликав Володимира Зеленського звільнити посла України у США Оксану Маркарову. Все через візит президента України на артилерійський завод у штаті Пенсильванія. Які наслідки дипломатичний скандал може мати для продовження допомоги Україні від США?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
23 вересня президент України Володимир Зеленський у рамках візиту до США відвідав збройову фабрику Scranton Army Ammunition Plant у Скрентоні (штат Пенсильванія). Саме там виробляють артилерійські боєприпаси 155-го калібру для української армії, які наразі є дефіцитом. Усе пройшло чинно: Зеленський поспілкувався з робітниками заводу та подякував за те, що їхня робота рятує тисячі життів в Україні. Здавалося б, звичайна дипломатична подія.
Але з візитом на Scranton Army Ammunition Plant було щонайменше три проблеми:
- Скрентон розташований у Пенсильванії. Це один із ключових штатів, що вагається між демократами та республіканцями на виборах президента США і може дати одразу 19 голосів виборників одному з кандидатів з 270 необхідних для перемоги.
- Разом із Зеленським завод відвідував губернатор штату Пенсильванія Джош Шапіро. Він є популярним демократом і вважається близьким до кандидатки у президенти – демократки Камали Гарріс. Шапіро був одним із фаворитів у кандидати Гарріс у віцепрезиденти, але в останній момент поступився губернатору Міннесоти Тіму Волзу.
- Під час візиту на завод були присутні демократи Боб Кейсі та Метт Картрайт, які представляють виборчий округ Скрентона в Сенаті та Палаті представників. Республіканців на зустрічі не було.
Таке партійне представництво на заході у важливому для виборів штаті викликало роздратування у Республіканській партії.
25 вересня голова комітету Палати представників із нагляду Джеймс Комер анонсував розслідування візиту Зеленського на завод, щоб перевірити, чи не мав візит на меті «втручання у вибори США».
Пізніше у той самий день спікер Палати представників Майк Джонсон публічно закликав Зеленського звільнити посла України в США Оксану Маркарову. Він стверджує, що вона нібито організовувала візит та спеціально не запросила республіканців. «Візит очевидно був частиною політичної кампанії з метою допомогти демократам і є явним втручанням у вибори», – заявив Джонсон.
Паралельно з цим Зеленського критикує на мітингах республіканський кандидат у президенти Дональд Трамп. «Зеленський робить маленькі брудні випади в бік вашого улюбленого президента, мене», – заявив Трамп та вкотре пообіцяв вивести США з війни.
Скандал із республіканцями вибухнув під час важливого для України візиту до США. Під час нього Зеленський хотів презентувати Байдену, Гарріс і Трампу План перемоги, мета якого, як з’ясував Forbes, – посилити тиск на Росію, щоб змусити її до переговорів протягом трьох-чотирьох місяців.
Трамп, найімовірніше, не зустрінеться із Зеленським для обговорення плану. «Впевнений, що в Києві зараз божевілля. Тут, у Вашингтоні, теж божевілля», – ділиться враженням Даг Клейн, політичний аналітик у Razom for Ukraine та позаштатний аналітик Atlantic Council.
Forbes Ukraine запитав Клейна про скандал та його наслідки для України.
Чому, на перший погляд, звичайна поїздка Володимира Зеленського на завод у Скрентоні перетворилася на потужний дипломатичний скандал?
Scranton Army Ammunition Plant – відомий артилерійський завод. Візит Зеленського туди був дуже важливим. Головна ідея – продемонструвати звʼязок між допомогою США Україні та інвестиціями в американські громади. Адже зброя, яку США передають Україні, виробляється в Америці американськими робітниками. Цей візит підтримували прихильники України в США.
Але спікер Палати представників та республіканець Майк Джонсон поставився до цього візиту як до заангажованого політичного та партійного кроку [з боку України] у контексті передвиборчої президентської кампанії в США. Його основна претензія – на заході не було жодного республіканця.
Поясніть логіку. Чи був цей візит дипломатичною помилкою України?
У США двопартійність – основа всіх процесів. Це стосується й заходів, які повʼязані із зовнішньою політикою та міжнародними відносинами. Організатори намагаються зробити все можливе, щоб на них були представлені як демократи, так і республіканці.
Ми не знаємо, хто організовував поїздку Зеленського у Скрентон. Не виключено, що це могла бути армія США, оскільки цей завод у її підпорядкуванні.
Напевно ж, вони дотримувалися всіх протоколів, запросили відповідних виборних посадовців штату Пенсильванія. Але всі вони – представники Демократичної партії. Республіканці не мають значного представництва в районі Скрентона.
Можливо, організатори в цьому разі не акцентувалися на політичному контексті. Інакше запросили б когось із членів Конгресу – республіканців, навіть якби той не представляв цей регіон. Когось на кшталт конгресмена Браяна Фіцпатріка, котрий є співголовою українського кокусу в Конгресі і є прихильником України. Це було б доречним, і захід не виглядав би заангажованим.
Якими можуть бути наслідки для України? Чи втратила Україна всі шанси налагодити хороший контакт із командою Дональда Трампа?
Не думаю. Адже було проведено роз’яснювальну роботу з республіканцями, командою Трампа та спільнотою MAGA.
Зараз підтримка України у США залишається двопартійною та потужною. «Я хочу допомогти Україні» – це не партійна і не суперечлива позиція. Навпаки. Протидія підтримці Україні є непопулярною позицією у США. Тож подивимося на події найближчих днів.
Що наразі є найкращим вибором для Зеленського – звільнити чи залишити пані посла України у США Оксану Маркарову?
Потрібно більше деталей. Але ця ситуація справді чинить значний тиск на Зеленського, на Україну та українських прихильників у США. Потрібно намагатися зробити все, щоб Україна була потужно представлена у Вашингтоні. Щоб був хтось, хто може говорити і з демократами, і з республіканцями.
Будь-який посол у США повинен мати довіру з усіх боків. Як і будь-який іноземний уряд повинен докласти чимало зусиль, аби цей посол був ефективним для своєї країни.
Найважливіше – це забезпечити Україні сильного адвоката у США, здатного підтримувати відносини та сприяти тому, щоб Україна отримувала допомогу, яка їй потрібна для перемоги. Все, що допоможе вижити Україні, українській демократії та перемогти Росію у цій війні, є пріоритетом для будь-якого рішення в США.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.