Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни? 
Категорія
Партнерський матеріал
Дата

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни? 

Через війну ринок праці в Україні зазнав істотних змін. Ситуація, що склалася, впливає як на звичайних громадян, так і на великі підприємства та бізнеси. Тільки суспільство встигло пристосуватися до COVID-реальності, як почалася нова – воєнна. 

Про те, що відбувається зараз з роботою в Україні, детально розповів Іван Ромашов, аналітик компанії robota.ua. 

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Демографія

По суті, ринок праці – це сукупність людей, зайнятих у виробництві товарів і послуг, які надалі відображаються у вигляді знайомих багатьом макроекономічних показників: ВВП, рівень безробіття, індекс ділової активності, кількість робочих місць тощо.

Факти й статистика:

  • 41% населення України сконцентровано переважно у шести центрах економічної активності: Дніпропетровській, Харківській, Львівській, Одеській, Київській, Запорізькій областях та в місті Києві;
  • Зарплата в центрах економічної активності в середньому на 15–30% вища, ніж в інших областях та містах країни;
  • В Україні економічне зростання стимулює покращення демографічної ситуації й навпаки. Як наслідок, центри економічної активності в цілому показують позитивну динаміку приросту населення в порівнянні з іншими регіонами.
Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 1

Аналітика: robota.ua

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 2

Аналітика: robota.ua

Позитивна новина:

  • За кількістю населення Україна посіла сьоме місце в Європі й 36-те місце у світі – з 244 країн.

Те, над чим треба працювати:

  • Населення України скорочується в середньому на 1,5 млн кожні пʼять років. Якщо не будуть вжиті заходи та реформи, то до 2050-го населення України складатиме 35 млн. Останній раз така низька цифра була ще в 1946 році, після закінчення Другої світової війни; 
  • Вторгнення Росії зробило демографічну ситуацію ще більш критичною. З початку війни сусідні країни прийняли понад 5,23 млн українських біженців, серед яких близько 2,75 млн – працездатного віку. 

Конʼюнктура ринку

Попит та пропозиція

Ринок праці підпорядковується тим же законам попиту та пропозиції, що і будь-який інший ринок. Є попит та пропозиція як на вакансії, так і на робочу силу. 

Середня кількість вакансій для пошуку на robota.ua до 24 лютого становила близько 100 000 на день. Кількість резюме – близько 200 000–300 000. Конкуренція на вакансію становила в середньому 1–3 особи на місце. З точки зору економіки цього ринку це здорова ситуація. Є вакансії та є кандидати в достатній кількості.

24 лютого можна сміливо називати «чорним лебедем» на ринку праці. Кількість вакансій скоротилася на 45%, кількість нових резюме – на 51%.

Починаючи з 5 квітня ринок перейшов до фази адаптації й до сьогодні в ній перебуває. Пошукачі такі ж активні, вакансій так само мало.

Зараз на ринку є близько 30% вакансій від довоєнного рівня.

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 3

Аналітика: robota.ua

Щотижневий темп зростання ринку становить 3–6%. Чи довго так буде, сказати складно. Настала епоха «ринку роботодавця».

Пошукачів на ринку зараз у 4–6 разів більше, ніж вакансій. Хоча ситуація різна від галузі до галузі, тенденцію можна назвати універсальною.

До прикладу, у січні 2022-го максимальна кількість відгуків, яку отримала одна з вакансій протягом дня, склала 168. У травні 2022-го максимальна кількість відгуків, яку отримала 1 вакансія за 1 день, склала 843 відгуки. Різниця у 5 разів. Це дуже контрастний приклад, але саме він відображає всю суть ситуації, що склалася.

Активність роботодавців

Лідери за кількістю вакансій – Київ, Львів, Дніпро, Одеса, Вінниця. Тут зосереджено близько 67% усіх вакансій. Найбільш динамічно кількість вакансій зростає в Києві. До столиці активно повертаються люди, оживає бізнес. Три найпопулярніші рубрики вакансій у Києві – ІТ, виробництво та продажі. 

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 4

Аналітика: robota.ua

Поступово відновлюється ситуація і з віддаленою роботою. Загалом в Україні кількість дистанційних вакансій скоротилася вдвічі. До війни було близько 6000 таких пропозицій, зараз – близько 3000.

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 5

Аналітика: robota.ua

На зображенні – спеціальності, що мають найбільший попит для віддаленої роботи. Лідери серед професій під час війни ті ж самі, що й до її початку.

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 6

Аналітика: robota.ua

Зарплати

Загалом в Україні з боку роботодавців середня зарплата зросла на 9%, а запит з боку пошукачів – на 13%. 

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 7

Аналітика: robota.ua

Всередині компаній ситуація трохи інша. Роботодавці з різних секторів економіки скоротили зарплати на різний відсоток від довоєнного періоду. Основна причина – скорочення попиту. Лише деякі галузі, такі як агросектор та ІТ, продовжують виплачувати зарплату повністю. 

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 8

Аналітика: robota.ua

Згідно з опитуванням, яке robota.ua проводила в травні, головна проблема, з якою стикається бізнес, – це скорочення продажів.

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 9

Аналітика: robota.ua

60% компаній також заявили, що в них скоротилася кількість штату. Передусім – це працівники відділів підтримки та лінійний персонал. У розрізі бізнес-напрямків ситуація різна від галузі до галузі.

Серед опитаних компаній повідомили про зменшення кількості персоналу:

• логістика та транспорт – 80%; 

• медицина та фармацевтика – 71%; 

• туризм, готельно-ресторанний бізнес – 66%; 

• маркетинг, реклама та PR – 60%; 

• роздрібна й гуртова торгівля – 58%. 

Активність пошукачів

Станом на сьогодні активність кандидатів становить близько 100% від довоєнного рівня. Але за деякими бізнес-напрямками активність перевищила довоєнний рівень у 2–4 рази. 

Найбільша кількість резюме – у сфері роздрібної торгівлі. Другий напрямок, де пошукачі активні, це ІТ. Не кожен IT-бізнес може пройти випробування війною. Як наслідок, кандидатів на ринку праці побільшало. Важче стало знайти роботу і спеціалістам без досвіду, та junior-фахівцям. 

Огляд ринку праці. Що відбувається з роботою в Україні під час війни?  /Фото 10

Аналітика: robota.ua

Перспективи 

У найближчому майбутньому криза торкнеться всіх. Бізнес буде змушений розпочати внутрішні трансформаційні процеси, щоб вижити та адаптуватися під сьогоднішні реалії. Це зміни у штаті, зарплатах, бізнес-процесах тощо.

Вже зараз є тенденції на ринку, не властиві йому 3–4 місяці тому:

  • роботу «білим комірцям» стає знайти складніше;
  • Junior-фахівці стають менш затребуваними;
  • люди починають працювати на кількох роботах.

У найближчі пів року скорочення продовжаться. Зарплати залишаться, найімовірніше, без змін або незначно зростуть – у зв’язку з інфляцією.

Коли відбудуться всі процеси трансформації та сформується оновлений ринок праці, стане помітніше, хто з роботодавців має найбільший запас міцності й хто буде в перспективі найпривабливішим для пошукачів.

Зараз життєво важливо, щоб активна фаза війни закінчилася. Тоді є шанс на швидке відновлення попиту, економіки та ринку праці. Якщо ж війна буде затяжною, з високою ймовірністю запустяться негативні сценарії розвитку економіки. 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні