Категорія
Компанії
Дата

Китайський бренд Miniso відкрив 5500 магазинів по всьому світу, але майже програв ринок України. Як ритейлера витіснив спритніший український конкурент O!Some (а ще є Usupso)

Бренди азійських магазинів емоційних товарів MINISO vs USUPSO /Колаж Анна Наконечна

Бренди азійських магазинів емоційних товарів MINISO vs USUPSO Фото Колаж Анна Наконечна

У 2019 році китайський бренд емоційних товарів Miniso зайшов в Україну і протягом наступних трьох років планував відкрити 80-90 магазинів. В 2023-му йдеться скоріше про виживання, ніж про розвиток. Не обійшлося без скандалу: через схожий дизайн українських магазинів компанія подала до суду на іншого азійського ритейлера UsupSo. Перемогу в їхній суперечці може відсвяткувати несподіваний новачок – бренд O!Some. У чому секрет його стрімкого розвитку?

Другий рік поспіль в українських судах триває протистояння двох азійських ритейлерів – Miniso та Usupso. Компанії сперечаються за візуальний стиль вивісок і право представляти його українським споживачам.

Тривалі суди не пішли їм на користь. Щоб вийти з суперечки, співвласниця компанії «Атамі» – франчайзі Usupso в Україні – Маріанна Самсонова створила новий бренд азійських товарів O!Some і почала ребрендинг українських магазинів Usupso. Станом на 10 жовтня вивіску змінили вже 12 з 30 точок мережі, вартість цієї процедури для кожного магазину – до 250 000 грн, каже Самсонова. 

Що призвело до протистояння між двома азійськими брендами і як вони прогледіли появу потужного місцевого гравця?

Пригоди азійських тигрів в Україні 

Дизайнерський бренд Miniso у 2013 році заснували японський дизайнер Міяке Джунья та китайський підприємець Є Гофу. За перші пʼять років роботи вони відкрили понад 2000 магазинів у 60 країнах, розповідав NV генеральний менеджер по Україні Miniso Джек Ши. Бренд зайшов в Україну у 2017-му, заснувавши власну дочірню компанію, і збирався за три роки відкрити 80-100 магазинів, казав генеральний директор Miniso Ukraine Джек Ши.

Як працює Miniso?

Miniso працює за правилами трьох Low – Low cost (роздрібна ціна нижча, ніж у конкурентів), Low profit (за рахунок маленької націнки франчайзі можуть прогнозувати регулярний приріст продажів) і Low price (низька собівартість товарів за рахунок великих обсягів виробництва). Miniso розвивається за рахунок власних магазинів і продажу франшиз партнерам-інвесторам у регіонах, її акцій котуються на Нью-Йоркській фондовій біржі. Ринкова капіталізація Miniso Group складає $8,2 млрд. Наразі під вивіскою Miniso працюють понад 5500 магазинів у більш ніж 100 країнах світу

Франшизу Usupso в Україні у 2018 році викупила компанія «Атамі», яка належить Аллі Гайдук, Марії Філімоновій та Маріанні Самсоновій. Магазини «Атамі» та партнерів субфранчайзі під вивіскою Usupso згодом відкрилися у Вінниці, Одесі, Львові, Києві, Дніпрі, Харкові, Чорноморську та Полтаві.

Про те, що Usupso заходить в Україну, Miniso знали з 2018-го, – розповідала Самсонова RAU. Саме тоді вона познайомилася з Джеком Ши і представниками компанії в Україні. Перший час азійські мережі не заважали одна одній. «Все змінилося після того, як ми викупили в Києві п’ять магазинів, що належали раніше Miniso», – говорить Самсонова. Miniso відповіла. 

Що відомо про Usupso

Usupso  – компанія, яка продає «товари першої необхідності», заснована Вей Леєм у 2013 році у Японії. У перекладі з японської мови Usupso означає «швидкість». Ритейлер має більш ніж 1000 магазинів в Азії, Саудівській Аравії та Україні. Концепція Usupso – націленість бренду на «шопінг з досвідом» у контакті з покупцем. Асортимент продукції ритейлера налічує понад 500 найменувань: косметика, посуд, аксесуари, товари для дому, гаджети, іграшки і одяг

На початку 2021-го Miniso подала два позови до Господарського суду Києва. Вони подібні, їхня суть – визнати торгову марку Usupso (ТОВ «Атамі») недійсною. Зокрема, Miniso намагалася заборонити використання частини SO у назві та дизайні магазинів Usupso, cмайл й ієрогліфи білого кольору.

В якості забезпечення позову Miniso попросила суд заборонити франчайзі Usupso відкривати нові магазини, а власнику бренду – передавати права на цю марку. Суд першої інстанції повністю задовольнив це клопотання, апеляція визнала таке рішення недійсним, а касаційний суд знову повернув справу до суду першої інстанції. 

Виходом став ребрендинг магазинів Usupso у мережу O!Some, зазначає адвокат і партнер MK Legal Service Сергій Гусєв, який консультує Usupso. «Таким чином друга справа може скоро завершитися за відсутності складу позовної заяви», – додає він. Однак перша справа про визнання недійсною торгової марки Usupso може продовжуватися роками, говорить Гусєв.

Вивіска магазинів Miniso /Shutterstock

Вивіска магазинів Miniso Фото Shutterstock

Вивіска магазинів Usupso /Фото з офіційної Facebook сторінки Usupso.ua

Вивіска магазинів Usupso Фото Фото з офіційної Facebook сторінки Usupso.ua

Куди приводить преміальний one dollar store

Появу O!Some Самсонова анонсувала у грудні 2021-го. У травні 2021 року була зареєстрована торговельна марка. Заявником і власником бренда став киянин Олександр Северінов.  

Цільова аудиторія O!Some – підлітки та їхні батьки. «Ми працюємо на ринку емоційних покупок. Нашим конкурентом може бути навіть кавʼярня», – розповідає Самсонова. 

З початку великої війни «Атамі» відкрила шість нових магазинів, три з них – знову на місці Miniso. «У 2020-му інвестиції у відкриття нового магазину складали $800 на 1 кв. м, зараз менше на 20%», – говорить Самсонова. 

Водночас у Miniso справи пішли вниз – виручка ритейлера за 2022 рік знизилася на 83%, до 19,6 млн грн. У той же час у «Атамі», за цифрами, наданими Самоновою, – хоча і зменшилася на 33,2%, але все одно суттєво вища, ніж у конкурента – 92,5 млн.

«Таким компаніям, як Miniso або Usupso, щоб торгувати та збільшуватися, потрібно жорстко масштабуватися, – розповідає керуючий партнер компанії з управління нерухомістю Retail.Pro Артем Ретін.

Китайський бренд Miniso відкрив 5500 магазинів по всьому світу, але майже програв ринок України. Як ритейлера витіснив спритніший український конкурент O!Some (а ще є Usupso) /Фото 1

Магазин O!Some. Фото надано Маріанною Самсоновою

Forbes намагався зв`язатися з Miniso, однак телефони та пошта компанії, вказані на сайті, були відключені. На сайті компанії фігурують 16 магазинів в Україні, але ця інформація виглядає застарілою. Зараз Miniso має «два чи три магазини» у Києві та по одному в Івано-Франківську і Луцьку, повідомили Forbes у чаті замовлень Miniso в Instagram. 

«Інтернет-магазин не працює у зв`язку з початком війни», – кажуть у магазині Miniso у Івано-Франківську. Однак користувачі можуть зробити доставку замовлення з магазинів у Луцьку й Івано-Франківську, щоправда виключно через повідомлення у директ в Instagram

Водночас глобальна франшиза Miniso у світі не відчуває проблем. За підсумками 2023 фінансового року, який закінчився 30 червня, виручка компанії склала 11,4 млрд юаней, або близько $1,5 млрд, що на 13,8% більше попереднього року, йдеться у фінансовому звіті компанії.

Тим часом, O!Some частково відійшла від концепції суто азійських товарів і вже рік надає українським виробникам місце на полицях своїх магазинів. «Ребрендинг поки набирає оберти, але ми вже бачимо приріст у 12% від показників Usupso», – говорить Самсонова. 

У її нової мережі вже 12 магазинів, у Usupso – 18, Miniso з чотирма точками замикає трійку. Хто ще?

Кілька років і «Аврора» в Україні витіснить усіх, хто працюватиме у ніші преміальних one dollar store, прогнозує Ретін. Він припускає: ця українська мережа може зробити те саме, що зробила АТБ свого часу: додати до свого асортименту трохи преміуму.

Мета співвласниці «Атамі» – до кінця 2023-го залучити до ребрендингу усі магазини Usupso в Україні. На думку Самсонової, це покладе край судовій історії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні