З початку вторгнення психологи та коучі Wellbeing Company провели консультації із десятками тисяч професіоналів. Результат? Погляд у майбутнє українських команд та бізнесів. Що відбувається із ментальним та фізичним здоровʼям робітників та на що необхідно звертати увагу їхнім керівникам – у колонці директорки Wellbeing Company Олени Бондар.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
У мирний час найчастіші запити співробітників до психологів стосувалися кар’єрного розвитку, виховання дітей, відносин у парі, самопізнання тощо. Сесії допомагали розвиватися, напрацьовувати стійкість і усвідомленість, жити повнішим і щасливішим життям. Після початку війни доступ до психологічної допомоги потрібен, щоб вижити.
За останні дев’ять місяців сервіс психологічної підтримки Wellbeing Company провів понад 15 000 консультацій для співробітників українських і міжнародних компаній. Сервіс не припиняв роботу ні на день – навіть у першу, найстрашнішу добу, і перші тижні війни.
Як психологи допомагають співробітникам пережити війну?
Перше завдання психолога – допомогти людині знайти або повернути опори, які війна вибила з під ніг. Українців об’єднує спільне нещастя, однак кожен переживає його по-своєму. На психоемоційну реакцію впливають багато факторів – чи є у людини сім’я, перебуває вона в Україні чи за кордоном, який її попередній життєвий досвід, інтелектуальний і емоційний рівень.
Алгоритм звернення до психолога такий. Співробітник звертається до сервісу для запису на консультацію через онлайн платформу, яка дає можливість подзвонити або написати запит про організацію консультації. Після ідентифікації людина спілкується з wellbeing officer. Вони допомагають сформулювати запит, підібрати найрелевантнішого психолога чи коуча. Часто wellbeing officer виступають у ролі empathy body – просто вислуховують.
Експерти сервісу – психологи і коучі, дипломовані спеціалісти з психологічною та/або медичною освітою, великою кількістю годин практики, рекомендаціями професійної спільноти. Обмежень щодо тематики запитів не існує. Консультація триває годину, хоча не завжди. Наприклад, парні консультації можуть тривати довше.
Робота психологів протягом дев’яти місяців війни допомагає не тільки збільшити відсоток психологічно стійких і здорових українців, а й прослідкувати, які зміни відбуваються у психіці та поведінці людей, та оцінити, до яких наслідків для бізнесу, економіки і держави вони призведуть.
Нові-старі співробітники. Чого чекати і до чого готуватися?
Працюючи з понад 140 000 співробітників компаній та їхніми близькими – переважно це IT-сектор, виробнича сфера, ритейл, фінансові інституції та консалтинг, – ми бачимо збільшення потреби у психологічній підтримці у категорії працівників, які до війни ігнорували свій психоемоційний стан. Йдеться про сині комірці, на яких найбільше впливають старі соціальні стигми. Війна мотивувала їх звернути увагу на свої переживання. Зараз ми проводимо понад 100 консультацій на місяць з представниками синіх комірців. Це значно більше, ніж до війни.
70% людей звертаються у cервіс психологічної підтримки до психолога вперше. Це дуже важливий показник. Такі звернення свідчать, що люди усвідомлюють зміни, які з ними відбуваються, відчувають вплив травми і шукають інструментів, щоб допомогти собі.
Інші зміни в ментальному та фізичному стані здоровʼя понад 140 000 українців упродовж дев’яти місяців війни можна об’єднати у п’ять трендів, які значною мірою впливатимуть на роботодавців.
Хронічна розгубленість
Це не просто тимчасовий змінений стан, нездатність фокусуватися чи зосереджуватися на важливих робочих завданнях. Це складність у прийнятті простих життєвих рішень: що приготувати на сніданок, як організувати день, які продукти купити у магазині. Усе те, що є основою життєвої рутини. Це перші симптоми того, що людині бракує ресурсу і необхідна підтримка ззовні.
Чого можна очікувати. Зниження робочого темпу, помилки з неуважності, пропуск дедлайнів, забудькуватість. Співробітникові складно сконцентруватися і тримати фокус. Найбільше до переживання такого стану схильні люди креативних спеціальностей – дизайнери, піарники, розробники нових рішень у технологічних бізнесах тощо.
Таким співробітникам будуть потрібні додатковий час, координація і контроль з боку керівника. Але при правильній підтримці й достатній турботі про професіонала з боку компанії та колег розгубленість знижуватиметься і незабаром її замінить приплив енергії та повʼязана з цим активність.
Перевинахід сенсів
Перед загрозою для життя ми переоцінюємо цінності, принципи і норми. Це доволі стресовий процес як для компаній, так і для людини. Люди переглядають стосунки і шукають відповідь на питання «Навіщо?». Від «Навіщо я прокидаюся вранці?» до «Навіщо я ходжу на роботу?». Відповіді на кшталт «Заробляю гроші» в більшості випадків уже недостатньо.
Лінійні керівники, від яких залежать комплексні завдання, колективи та сімʼя, шукають свідомої внутрішньої відповіді на запитання, що і навіщо вони роблять. Можливо, після переосмислення відповіді на питання «Навіщо?» людина прийде до того ж результату, але для більшості людей стало важливим пройти цей тренажер. Вірю в те, що це можливість для кожного і кожної з нас внести у своє життя більше усвідомленості.
Що можна очікувати. Компанії очікує хвиля несподіваних звільнень. Хороша новина – хвиля буде короткою. Бізнесам варто чекати на негативне та навіть вороже ставлення до будь-яких спроб дисциплінарного впливу. Наприклад, до обов’язкового повернення працівників до офісу або імперативної понаднормової роботи. Гнучкість роботодавця щодо організації та графіку роботи вже не перевага, а норма в очах співробітників.
Перегляд суспільних і особистих стосунків
Війна протестувала міжлюдські звʼязки і сприяла великій кількості розлучень. Запити до спеціалістів повʼязані з відносинами на відстані, стосунками з дітьми і з собою. Багато жінок скаржаться на зниження лібідо у чоловіків внаслідок перманентного стресу.Співробітники приймають рішення про розрив стосунків, які будувалися і тривали десятиліттями. Йдеться не лише про стосунки з партнерами, але й з друзями, родичами тощо. Розрив важливих для людини відносин є другим найсильнішим стрес-фактором після війни, за спостереженнями наших психологів.
Що можна очікувати. Мені подобається дивитися на весільні фото новостворених союзів, де щасливі закохані у по-військовому стриманих локаціях. Однак наші експерти прогнозують недовговічність таких союзів. Після війни нас очікує чергова хвиля розлучень, розвал старих стосунків та побудова нових, сильніших.
Для роботодавця це означає, що категорія співробітників, яка вирішила використати війну для перегляду соціальних зв’язків, буде сфокусована на особистих драмах. Це призводитиме до втрати ефективності, ресурсності та відсутності бажання працювати. Бізнес побачить стрімке підвищення презентеїзму: співробітники приходитимуть на роботу або заходитимуть на віддалені робочі платформи, однак будуть присвячувати думки і час власним переживанням.
Зміни в емоційному стані призведуть до загострення чи появи психосоматичних хвороб
Думки та відчуття людей впливають не тільки на ментальне здоровʼя, а й на сексуальне життя, когнітивні навички та фізичне самопочуття. Довгострокові кортизолові ванни, в яких перебуває більшість із нас, мають катастрофічні наслідки для нашого тіла. Більшість запитів у цьому напрямі повʼязана з фантомними або променевими болями: головні болі, болі шлунково-кишкового тракту, біль у спині.
Що можна очікувати. В майбутньому ми побачимо підвищення захворюваності навіть у здорових груп населення. Для бізнесу це означає зростання кількості лікарняних днів. У разі наявності програми корпоративного приватного медичного страхування ймовірне перевищення співробітниками беззбиткової суми страхових відшкодувань і, відповідно, збільшення вартості такої програми для роботодавця.
Більше жінок претендуватимуть на лідерські посади
Взявши на себе тягар забезпечення логістики, а часто й фінансів, і безпеки родини, жінки усвідомили свої можливості, організаційні та лідерські таланти. Багато хто шукає вихід емоціям через карʼєрну сублімацію, активну життєву позицію та інші соціально значущі активності. Істотна кількість запитів до психологів припадає на карʼєрне зростання і соціальну активність з боку жінок.
Що можна очікувати. Це переважно питання до соціологів, але я висловлю свою субʼєктивну точку зору. Для роботодавця більше жінок-лідерів означає якісні поліпшення операційної діяльності та процесів. Жінки – професійні покращувачі. Також можна очікувати зниження народжуваності.
Після закінчення війни, коли почне відновлюватися економіка і можна буде спостерігати більшу стабільність, можна очікувати, що рівень народжуваності відновиться.
Описані у цій колонці майбутні тренди і припущення базуються на поточній вибірці корпоративних запитів, досвіді професійних експертів у психології, психотерапії та коучингу, а також на базі попередніх воєн. Однак війна, яку ми переживаємо, безпрецедентна. З точки зору інформаційних, психологічних і військових технологій, порівнювати її просто немає з чим.
Україна тримається і перемагає рівно настільки, наскільки тримається і стабілізує свій стан кожен українець. Сьогодні підтримка себе – це підтримка нації.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.