Андрій Пишний став новим головою Національного банку. /Western NIS Enterprise Fund
Категорія
Гроші
Дата

Примітна карʼєра Пишного. Новий голова НБУ близький до Єрмака, змінював «Ощад» та нервував кредиторів. Чого від нього чекати

4 хв читання

Андрій Пишний став новим головою Національного банку. Фото Western NIS Enterprise Fund

Верховна Рада призначила головою Національного банку Андрія Пишного. Як і його попередник Кирило Шевченко, Пишний – колишній очільник державного банку. Відмінна риса – міцні політичні зв’язки, які можуть стати у пригоді на новій посаді. Що відомо про Пишного?

⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.

Верховна Рада призначила новим очільником НБУ Андрія Пишного. Його називали кандидатом на цю посаду ще навесні, коли Пишний повернувся до Ощадбанку як радник голови.

Після швидкої відставки Кирила Шевченка «за станом здоровʼя» (або через конфлікт із Офісом президента, як говорять джерела Forbes), президент невдовзі вніс кандидатуру Пишного. Він став третім головою Нацбанку за три роки президентства Зеленського.

Пишний приходить до НБУ на тлі протиріч свого попередника з ОП і тривалого конфлікту між Нацбанком та Мінфіном через масштабну емісію грошей для покриття воєнних видатків. Він має власний досвід кризового менеджменту, набутий в одному з найбільших держбанків. 

Що відомо про Пишного та яким очільником НБУ він буде?

Трек Пишного: спочатку Яценюк, потім Єрмак

Андрій Пишний, 47, має багатий політичний бекграунд: дворічний досвід на посаді заступника секретаря РНБО, політичний проєкт експремʼєра Арсенія Яценюка «Фронт змін», керівництво «групою Яценюка» в парламентській фракції «Батьківщина».

Пишний знайомий із Яценюком ще з часів навчання на юридичному факультеті Чернівецького університету. Також вони разом працювали в компанії «Юрек-Аудит». 

Політика звела банкіра і з нинішнім керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком. Їх об’єднує спільна робота у передвиборному штабі Яценюка на президентських виборах 2010 року та заснована в 2011-му громадська організація «Відчуй», яка допомагає людям із вадами слуху. Сам Пишний втратив слух ще у 34 роки. Втім, це не завадило йому адаптуватись у бізнесі та суспільстві. Зокрема, він навчився читати по губах.

В Ощадбанку, який дотепер був піком карʼєри Пишного, банкір працював двічі. У 2000-му він очолив юридичне управління, а за три роки доріс до посади першого заступника голови правління. Яценюк тоді працював першим заступником голови НБУ Сергія Тігіпка. Під час Помаранчевої революції, восени 2004-го, Пишний ненадовго очолив «Ощад», але зрештою долучився до Яценюка як нардеп.

Після Революції гідності, у 2014-му, він знову повернувся в «Ощад» – уже на посаду голови правління. У серпні 2019-го наглядова рада банку продовжила його повноваження без відкритого конкурсу, що стало причиною для конфлікту з НБУ (зокрема із Катериною Рожковою, яка і зараз є першою заступницею голови центробанку). Восени 2020-го Ощадбанк очолив Сергій Наумов. Пишний також подавався на цей конкурс, але його несподівано скасували. Вдруге від участі у відборі він утримався.

Список усіх голів Національного банку України /forbes.ua

Хто очолював Національний банк України Фото forbes.ua

У 2021-му Пишний випав з публічного простору. Судячи з соцмереж, сумував за «Ощадом», але концентрувався на своїх громадських проєктах. Окрім «Відчуй», він є співавтором благодійного проєкту «Мистецтво, що рятує» для допомоги пораненим бійцям та жителям прифронтової зони.

Із початком повномасштабного вторгнення Пишний приєднався до експертної групи Єрмака – Макфола, що працює над антиросійськими санкціями. «Пишний – один з ключових радників Єрмака у цій групі», – розповідає один з її членів, що просив не згадувати його імʼя у статті. З травня Пишний знову працював в Ощадбанку як радник голови правління. За словами Наумова, це його ідея.

Чим запамʼятався Ощадбанк Пишного

Під час другої каденції Пишного в «Ощаді», що співпала із кризою після анексії Криму і вторгнення Росії на Донбас, банк під його керівництвом пережив відчутні зміни. Дві третини відділень було закрито, а частину з них замінили на точки нового формату, які фінустанова позиціонувала як сучасні та інклюзивні. Раніше майже не відомий банкінг «Ощад 24/7» отримав понад 4 млн нових користувачів. «Ощад» нарешті став більше схожим на банк, а не на радянську «зберкасу», як було протягом десятиріч до цього.

В ці роки банк також скоротив частку старих проблемних боргів. Складність цього завдання полягала у тому, що держбанки роками використовувалися політиками для фінансування повʼязаного бізнесу. Саме цим Пишний пояснював те, що «живими» грошима вдалось повернути лише близько десятої частини раніше виданих проблемних кредитів. Але навіть такий результат Пишний називав найкращим результатом серед усіх держбанків. 

Були й дивні кейси. Наприклад, реструктуризація кредитів компаній ексвласника збанкрутілого банку «Михайлівський» Віктора Поліщука – вони отримали відстрочку та зниження ставки. Деякі борги довелося списати, як-от кредит за «сонячними» проєктами братів Клюєвих у Криму.

Головною перемогою «Ощаду» за Пишного стало рішення першої інстанції у Міжнародному арбітражі в Парижі за майновими претензіями до РФ після анексії Криму на $1,3 млрд. Головна невдача – «Ощаду» так і не вдалося закрити угоду із ЄБРР про входження його в капітал банку, яку було анонсовано ще у 2016 році. 

Чи буде НБУ Пишного друкувати більше грошей

«Пишний – вольова людина, – говорить член ради НБУ Василь Горбаль. – Попри недуг, він максимально адаптувався і в бізнесі, і в суспільстві». Вади слуху не заважають Пишному спілкуватися з людьми. Він пропагує інклюзивне життя. Наприклад, під його керівництвом «Ощад» відкрив відділення, в яких персонал говорить жестовою мовою, а банкомати можуть обслуговувати незрячих людей.

Втім, є й істотні недоліки. «Міжнародні партнери його не дуже люблять», – розповів про Пишного на правах анонімності колишній топменеджер НБУ, пригадуючи неодноразові скарги ЄБРР та Світового банку на складний характер банкіра.

За словами співрозмовника, з МВФ Пишний не перетинався. Така можливість зʼявиться вже найближчим часом – на перемовинах із представниками Фонду у Відні і потім на щорічних зборах МВФ та Світового банку. Співрозмовник у керівництві однієї з цих інституцій, який просив не згадувати його імені у цій статті, зазначив, що фігура Пишного «не є проблемою», однак ротація у НБУ сталася у не надто вдалий час.

Важливе завдання для нового очільника НБУ – домогтися нової програми з МВФ і зберегти незалежність НБУ, який з початку повномасштабного вторгнення перебуває під постійним тиском.

Із цього приводу Пишний уже висловився. «Це парне катання НБУ і Мінфіну, – розповів він на співбесіді в парламентському комітеті з питань фінансів. – Емісія має бути контрольованою і не має бути єдиним джерелом фінансування. Тільки в рамках макроекономічних показників, які визначає Нацбанк».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд