Ілюстрація: логотипи банків / Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Українські банки – знову бізнес? Скільки потрібно заплатити, щоб стати банкіром в Україні

2 хв читання

Ілюстрація: логотипи банків / Анна Наконечна

Відразу кілька українських банків найближчим часом змінять власників. Ринок переживає незвичну для останніх років активність, але часи шалених угод середини нульових вже не повернуться.

Восени на українському банківському ринку відбулося відразу декілька M&A. Казахстанська Kaspi придбала БТА Банк, СКМ Ріната Ахметова домовилася про купівлю Ідея Банку, банк «Кредит Дніпро» Олександра Ярославського поглинає PIN Bank російської VS Energy. На додачу «Укрпошта» готується придбати банк «Альпарі», а грузинський TBC Bank обирає варіанти заходу до України.

Кількома місяцями раніше Dragon Capital Томаша Фіали разом із колишнім керівником українського Альфа-Банку Іваном Світеком закрила операцію з купівлі Юнекс Банку у Вадима Новинського. Бум?

«На жаль для нас, зараз не 2005 і не 2006 рік, – каже керівний партнер інвесткомпанії FinPoint Сергій Будкін. – Оцінки дуже впали». У листопаді Будкін та його партнери Олег Ковтун і Леонід Кірʼян брали участь у придбанні холдингом Ахметова Ідея Банк у польського Gettin Holding. СКМ заплатив близько $48 млн – еквівалент 1,1 капіталу.

У нульових та 2010-х FinPoint проводила угоди зовсім інших масштабів. 2005-го Будкін та партнери організували продаж банку «Аваль» австрійській групі Raiffeisen за $1 млрд з мультиплікатором 3,7. У березні 2006 року з легкої руки FinPoint французька Credit Agricole купила Індексбанк у Віктора Тополова та партнерів за $260 млн (сім капіталів). Це найдорожча угода в історії українського банкінгу.

Сьогодні про вартість у мільярд доларів можна почути лише щодо monobank, за який міжнародний консорціум пропонував понад $1 млрд. Продаж найбільшого гравця, ПриватБанку, ускладнюється «скелетами у шафі» – судами за банк між державою та її колишніми власниками Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків.

Попередні операції цього року, які відкривають шлях до часткової приватизації інших держбанків – «Ощада» та «Укргазу» за допомогою ЄБРР та IFC, – показують, що їхня вартість ледве перевищує еквівалент у пів капіталу, зазначає Демків. Відповідно до угод з ЄБРР та IFC, орієнтовна вартість Ощадбанку становить €400–500 млн, Укргазбанку – €150 млн.

На ринку не так багато привабливих активів за співвідношенням ціна/якість, вважає експерт «CASE-Україна» Євген Дубогриз.

«Критерії якісного банку? Не більше 15% ОВДП у портфелі, збалансований приблизно порівну портфель кредитів фіз- та юросіб, рівень дефолтів за якими не перевищує 5%, а «погані» кредити зарезервовані щонайменше на 90%», – описує Дубогриз.

Прикладом такого активу є Ідея Банк. «Відмінна бізнес-модель, низький cost-to-income ratio, – зазначає Дубогриз. – Вкладення в нього можна відбити за три-чотири роки. Але навіть такий банк продається в Україні за 1,07 капіталу».

Завищені цінники виставляють власники невеликих фінустанов. Такі банки приваблюють покупців не активами, а ліцензією. Це дозволяє будувати банківський бізнес з нуля та не витрачати час і гроші на отримання дозволів у НБУ, пояснює Дубогриз.

Цим шляхом пішли казахстанська фінтех-компанія «Каспі» (заплатила за БТА Банк $9 млн) та «Укрпошта». «Банки-ліцензії – найдорожчі: покупцеві доведеться заплатити більше капіталу», – зазначає Демків.

Щоб купівля була виправданою, банк вартістю в капітал має давати не менше 20% ROE на рік, каже голова правління Юнекс Банку Іван Світек.

З урахуванням інфляції, девальваційних ризиків та вартості ресурсів дохідність капіталу на рівні 10% і нижче робить купівлю банку безглуздою, вважає він. «За такого показника краще купувати українські облігації: прибутковість та сама, а ризики набагато нижчі», – каже фінансист.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд