Наглядова рада «Нафтогазу України» ухвалила рішення про преміювання співробітників компанії, зокрема, екскерівника Андрія Коболєва, за перемогу у Стокгольмському арбітражі над «Газпромом» у відповідності до найкращих світових практик корпоративного управління, йдеться у заяві останнього складу незалежних членів НАК Клер Споттісвуд, Бруно Лескуа і Людо Ван дер Гейден.
Ключові факти
- «Рішення про премію було ухвалено у повній відповідності до передової світової практики корпоративного управління. Зокрема, фінансовий план «Нафтогазу» на 2018 рік було затверджено у межах компетенції, всі операції проведені відповідно до фінансового плану», – сказано у заяві.
- Члени НАК додали, що всі відповідні протоколи та інші документи «Нафтогазу» НАБУ зможе перевірити.
- Стосовно інформації про можливий тиск з боку Коболєва на наглядову раду щодо ухвалення рішення про преміювання члени зазначили, що «це спотворення фактів». «Ми вірили, що такий безпрецедентний успіх повинен мати безпрецедентний бонус в Україні», – сказано в заяві.
- Людо Ван дер Гейден додав, що жоден із трьох незалежних членів НАК не був опитаний судом і НАБУ.
Контекст
У 2018 році «Нафтогаз України» переміг російський «Газпром» у Стокгольмському арбітражі, як тоді писав Financial Times, у «чотирирічній епічній битві». «Газпром» вимагав від України компенсацію за розрив контракту на закупку газу у майже $80 млрд, або дві третини ВВП України на той час. Зустрічні вимоги України вдвічі скромніші – близько $40 млрд недоотриманого доходу за транзит російського газу.
Результат спору – $4,6 млрд на користь України. $2,9 млрд Росія виплатила наприкінці 2019-го, решта – зарахована як оплата за спожитий, але не оплачений Україною російський газ.
У квітні 2018-го Наглядова рада «Нафтогазу» проголосувала за преміювання цих співробітників у $46 млн, або 1% від суми виграшу, тобто від $4,6 млрд. Премія Коболєва – $22,4 млн, або 609,3 млн грн за середньорічним курсом 2018-го.
Екскерівник «Нафтогазу», Андрій Коболєв, 44, майже рік не зʼявлявся в Україні. Повернувшись, отримав від НАБУ і САП підозру у розкраданні понад 229 млн грн – частини премії за перемогу над «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі. Коболєву загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі.
Слідство вважає, що Коболєв незаконно себе преміював. Нормативно визначений розмір таких виплат для Коболєва не міг перевищувати 37,48 млн грн, йдеться у релізі НАБУ. При цьому Бюро не вказує, де саме прописаний цей норматив.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.