Категорія
Новини
Дата

Кожен другий малий бізнес в Україні відкривають жінки. Найпопулярніший вид діяльності – роздрібна торгівля

У 2023 році кожен другий новий ФОП відкривають жінки. Загалом від початку року вже зареєстровано 36 892 ФОПи, з них 51% – або 18 776 – створили жінки, свідчить аналіз сервісу Опендатабот.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Від 2017 року частка жінок, які відкривали ФОПи, росла. У 2020-2021 роках підприємиці відкривали 51% нових справ, проте велика війна дещо відкинула цей показник назад, зазначають аналітики.
  • Загалом протягом 2022 року жінки зареєстрували понад 93 000 ФОПів – це 48% від загальної кількості нових малих бізнесів.
  • Третина нових ФОПів, зареєстрованих жінками, займаються роздрібною торгівлею – їх майже вдвічі більше, аніж чоловіків у цій категорії. 
  • 10 658 підприємиць розпочали власну справу в сфері ІТ – друге місце за кількістю реєстрацій. Натомість це лише 34% від загальної кількості ФОПів за цією категорією.
  • У 2022 році жінки «перегнали» чоловіків у сфері надання інших індивідуальних послуг (85% нових справ – жінки), у виробництві одягу, освіті та hr (75%), соцдопомозі (74%) та охороні здоров’я (72%) тощо.
  • Натомість ситуація з жінками на чолі компаній не така позитивна. Рік у рік кількість жінок-директорів середнього та великого бізнесу зменшується, зазначають в Опендатабот. У 2021 році лише 35% бізнесів очолювали жінки. Рік повномасштабного вторгнення скоротив їхню кількість до 29%. Загалом торік відкрито 9405 компаній під керівництвом жінок.
  • У 2023-му намітилася тенденція на зростання. Від початку року відкрито 3849 бізнесів, а жінки очолюють 30% нових компаній.

Контекст

У лютому Visa опублікувала дослідження в рамках кампанії Sheʼs Next Empowered. За його даними, 9 з 10 бізнесів, що належать українським жінкам, пропонують товари та послуги лише у межах країни, але всі підприємиці зацікавлені навчитися вести бізнес за кордоном. 

Для 42% підприємиць основною мотивацію розпочати власну справу є прагнення збільшити дохід. Водночас 29% українських бізнесвумен стурбовані ризиком, що бізнес не лишить їм часу на відпочинок. 

Загалом дослідження показало, що жінки-лідерки виявляють великий інтерес до цифрового маркетингу та соціальних мереж і бажають розширити свій бізнес на міжнародному рівні.

Провідними секторами, в яких працюють жіночі бізнеси, є краса та здоровʼя (17%), роздрібна торгівля (12%), сільське господарство та продовольство (12%), освіта (8%) й піар та маркетинг (7%).

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні