НБУ прогнозує щорічне зростання цін на пальне на 20% /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

НБУ прогнозує щорічне зростання цін на пальне на 20%

Getty Images

У Національному банку прогнозують, що пальне в Україні дорожчатиме щороку на 20%, про це йдеться в інфляційному звіті регулятора. За даними НБУ, інфляція сповільнюватиметься: в наступному році – до близько 21%, а у 2024 році – нижче 10%. 

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про ХЕРСОН після окупації

Ключові факти

  • Згідно із документом, збільшення витрат, спричинене війною, та дорогі енергоносії залишатимуться вагомими чинниками прискорення інфляції, зокрема продовольчої.
  • Зростання цін на пальне суттєво сповільнювалося (до 66,2% у вересні), хоча їх рівень стабілізувався на високому рівні. У НБУ повідомляють, що це пояснюється зменшенням цін на нафту у світі та насиченням ринку завдяки налагодженню логістики й відновленню конкуренції між АЗС. 
  • Надалі пальне дорожчатиме повільніше – до 20% на рік. Зазначається, що ціни стримуватиме поступове зниження світових цін на нафту. З іншого боку – очікуване повернення системи оподаткування пального на довоєнний рівень зберігатиме ціни високими. 
  • «Проте ефекти перенесення високих цін на пальне триватимуть і надалі, зумовлюючи, зокрема, подорожчання транспортних послуг. Це підживлюватиме загальну інфляцію», – вважають у НБУ. 

Контекст

8 вересня Національний банк вдруге поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25% річних, вважаючи такий рівень достатнім для утримання курсу гривні та інфляції.

У вересні інфляція в Україні відносно серпня зросла на 1,9%, а у річному вираженні – до 24,6%. Базова інфляція у вересні порівняно із серпнем становила 2,4%, з початку року – 17,8%, повідомляє Держстат.

Інфляційний тиск залишається значним через руйнування виробництв і логістики, погіршення інфляційних очікувань. Це відображається у високому попиті на товари довгострокового використання та на іноземну валюту. Додатковий чинник – липнева корекція офіційного курсу гривні на 25%. Це, а також додаткові обмеження НБУ на валютному ринку сприяли зменшенню дисбалансів на валютному ринку. Завдяки зниженню обсягів продажу валюти НБУ та значній міжнародній допомозі золотовалютні резерви у серпні зросли до $25,4 млрд.

У Мінекономіки ж повідомили у вересні, що темпи інфляції в Україні зменшуються другий місяць поспіль і тенденція триватиме до кінця 2022 року. 

Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук повідомив, що прогноз щодо інфляції за результатами 2022 року може бути переглянутий у бік зменшення. Головні підстави для цього: краща ситуація з логістикою, менші курсові коливання, відкриття портів та зниження цін на пальне.

Матеріали по темі
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні