Категорія
Новини
Дата

Україна та МВФ продовжать роботу над моніторинговою програмою найближчими тижнями – глава місії Фонду

Місія Міжнародного валютного фонду за підсумками роботи з представниками України повідомила про продовження найближчими тижнями роботи над моніторинговою програмою за участю Ради директорів, ідеться в заяві глави місії МВФ в Україні Гевіна Грея.

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про "Нову пошту".

Ключові факти

  • «У моніторинговій програмі буде викладено політичні наміри влади щодо підтримки макроекономічної та фінансової стабільності та представлено оцінку потреб у зовнішньому фінансуванні на 2023 рік», – ідеться в документі.
  • Зазначається, що моніторингова програма також стане «міцним якорем для макроекономічної політики, стане додатковим каталізатором донорської підтримки й допоможе підготувати шлях до повноцінної програми Фонду».
  • Глава місії зазначив, що російське вторгнення в Україну, яке розпочалося понад сім місяців тому, завдало величезних людських страждань і мало серйозні економічні наслідки: реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) значно скоротився, інфляція різко зросла, торгівля була суттєво порушена, а бюджетний дефіцит зріс до безпрецедентного рівня.
  • «На цьому складному тлі дискусії були зосереджені на останніх макрофінансових подіях та перспективах, бюджеті на 2023 рік та повʼязаних із ним потребах у зовнішньому фінансуванні, питаннях фінансового сектору та поєднанні політик для підтримки макроекономічної стабільності», – уточнив Грей.
  • У МВФ рекомендували офіційним органам утримуватися від заходів, що скорочують податкові надходження, оскільки вони прагнуть увідповіднити витрати до наявного фінансування.

Контекст

Від початку воєнного вторгнення РФ програму stand-by було зупинено. У березні МВФ затвердив екстрене фінансування України в обсязі $1,4 млрд у межах інструменту RFI, щоб допомогти задовольнити невідкладні потреби у витратах та помʼякшити наслідки війни. 

10 вересня премʼєр-міністр Шмигаль назвав абсолютно пасивним ставлення МВФ до України в умовах війни. 

12 вересня стало відомо, що МВФ шукає способи надання екстреного фінансування країнам, що стикнулися зі стрибками цін на продовольство, викликаними вторгненням Росії в Україну. 13 вересня президент Зеленський повідомив, що МВФ надасть Україні додаткове екстрене фінансування.

8 жовтня виконавча рада МВФ виділила Україні близько $1,3 млрд додаткового екстреного фінансування в межах Rapid Financing Instrument.

Раніше, коментуючи жовтневий транш, директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва анонсувала початок перемовин щодо окремої Моніторингової програми або PMB.

Сам факт наявності програми МВФ є принципово важливим питанням для України, сказав у серпневому інтервʼю Forbes ексголова НБУ Кирило Шевченко.

Уряд України й Міжнародний валютний фонд ведуть перемовини щодо окремої Моніторингової програми, або PMB (Program Monitoring with Board involvement). Цей інструмент не охоплює виділення коштів. За словами співрозмовника Forbes, дотичного до зустрічей у Відні, наразі дискусія точиться саме навколо цього формату.

Матеріали по темі
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні