Війна в Україні стала однією з найбільш вивчених в історії людства. Щодня з’являються десятки відео та фото з бойовими діями та ураженням військової техніки. Мобільні телефони та розвідувальні дрони дозволяють транслювати події з лінії фронту ледь не в режимі онлайн. Дані Osint-аналітиків показують, що близько 35% цілей ЗСУ знищують за допомогою FPV-дронів
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Згідно з щоденними звітами керівника Osint-проєкту Ukrdailyupdate Ендрю Перпетуа, в близько 35% зафіксованих випадків знищення російської техніки за останній місяць ЗСУ використовували FPV-дрони.
Знищеної техніки на $140 млн
Загалом із 17 вересня по 17 жовтня 2023 року проєкт виявив та проаналізував 388 зафільмованих випадків знищення ЗСУ техніки армії РФ. Із них 146 одиниць – за допомогою FPV-дронів.
Здебільшого FPV-дрони знищують автомобільну техніку, спецтехніку та легку броньовану техніку росіян. Але достатньо часто зафіксовані випадки, коли легким і дешевим дроном-камікадзе знищують дорогі танки або комплекси ППО: «Стріла-10», РСЗВ ТОС-1 «Солнцепек», танки Т-90, Т-80 та ін.
Загальна вартість задокументованих втрат російської техніки, знищеної FPV-дронами за минулий місяць, склала понад $140 млн. А найдорожча зафіксована втрата росіян за минулий місяць – комплекс ППО «Тор» вартістю $60 млн.
Далеко не всі фіксації випадків знищення техніки росіян потрапляють до мережі, тому ці дані варто розглядати як мінімальну оцінку.
Найдешевший спосіб ураження
FPV-дрони досить прості у виробництві. Вони будуються навколо універсальної рами, а при їх складанні можуть використовуватись дешевші компоненти (двигуни, система управління, камера та ін.), ніж для розвідувальних дронів або серійних «мавіків». Вартість одного FPV-дрона складає близько $400.
Тому FPV-дрони – наразі найдешевший засіб на озброєнні ЗСУ для знищення бронетехніки та живої сили ворога. Наприклад, вартість FPV-дрона може бути в 12 разів меншою за вартість протипіхотного американського БпЛА-камікадзе Switchblade 300 та у 200 разів – за вартість американського баражуючого боєприпасу Switchblade 600.
Навіть за умови, що потрібно буде три–п’ять FPV-дронів аби знищити одну російську БМП, цей спосіб все ще буде в 50 разів дешевшим за Switchblade 600 і в 100 разів дешевшим за протитанкові системи Javelin.
Недоліки FPV-дронів
FPV – технологія керування від першої особи (First Person View), коли оператор управляє безпілотником у реальному часі не за допомогою планшета, а через відеоокуляри за допомогою пульта. Тому пілотів потрібно додатково навчати управляти такими дронами.
Основними недоліками FPV-дронів лишаються їх відносно мала дальність дії (5–10 км) та менша вага бойового заряду, ніж у традиційних армійських засобів. Вони зазвичай «гинуть» під час завдання, адже їхня мета – залетіти в люк ворожого танка чи окоп й спричинити максимальну шкоду.
Зроблені ентузіастами FPV-дрони можуть не долітати до цілей, губитися дорогою через втрату зв’язку, мати бракований детонатор.
Попри це, чисельні відео демонструють, що ці системи є дуже ефективними. Наприклад, під час відбиття останнього наступу на Авдіївку саме FPV-дрони разом із ПТРК відіграли важливу роль в знищенні штурмових груп армії РФ.
Технологія FPV набула широкого поширення в лавах ЗСУ рік тому. Проте ближче до літа ворог почав активно наздоганяти в цьому компоненті та теж активно використовувати FPV-дрони.
Більшість комерційних FPV-дронів на фронт постачають волонтерські організації та в рамках урядової ініціативи United 24.
За інформацією Міністерства оборони України, воно також працює в цій сфері. Зокрема, ексміністр Олексій Резніков повідомляв про 10 моделей FPV-дронів, які пройшли процедуру постановки на озброєння та можуть закуповуватись Міноборони.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.