«Народна мережа» не така вже й народна. Хто насправді заробляє на блокчейні Helium – розслідування Forbes /helium.com
Категорія
Інновації
Дата

«Народна мережа» не така вже й народна. Хто насправді заробляє на блокчейні Helium – розслідування Forbes

7 хв читання

helium.com

Компанію Helium розхвалювали за те, що саме вона найкраще втілила технологію Web3 у реальному світі. Проте розслідування Forbes виявило досі невідомі особливості роботи мережі, яка аж ніяк не приносить вигоду більшості її учасників.

Компанія Helium, яку оцінюють у $1,2 млрд і в яку вклали гроші Andreessen Horowitz і Tiger Global, пообіцяла, що створить «Народну мережу». Ця мережа повинна була давати інтернет-звʼязок таким обʼєктам, як паркомати і собачі нашийники.

Тим, хто хотів стати частиною мережі, треба було лише витратити $500 на девайс, схожий на вайфай-роутер, підключити його й отримувати натомість криптовалюту Helium. За словами одного з інсайдерів (тут – працівники компанії), власники таких девайсів можуть «відбити» свої внески за кілька тижнів.

Компанія обіцяла навіть ще кращий сценарій: якщо HNT, криптовалюта компанії, подорожчає завдяки зростанню попиту на систему Helium, то всі учасники мережі отримають від цього фінансову вигоду. Головний операційний директор Helium Френк Монг, нахвалюючи справедливість мережі, написав у пості: «Всі в мережі мають ті ж можливості, що і я».

Та поки звичайні покупці девайсів не побачили обіцяних прибутків. Одна жінка, яка встановила вдома такий девайс за $500, за три місяці намайнила аж один токен – це близько $5.

Але є і ті, кого Helium зробив багатими, – директорів компанії та їхніх друзів.

Сотні внутрішніх документів, даних про транзакції та інтервʼю із пʼятьма колишніми співробітниками Helium показують, що, попри заяви інсайдерів компанії про демократичний дух «Народної мережі», саме інсайдери тихцем назбирали найбільше токенів на зорі проєкту, а отже, і заробили найбільше.

Forbes визначив 30 цифрових гаманців, які, схоже, повʼязані зі співробітниками Helium, їхніми друзями, родинами і першими інвесторами. Ця група гаманців «заробила» 3,5 млн HNT – це майже половина усіх токенів, які намайнили в перші три місці після запуску «Народної мережі» у серпні 2019-го.

Все було влаштовано так, щоб збагатити засновників і ранніх інвесторів за рахунок простих людей.

Лі Райнерс, директор з питань політики у Duke Financial Economics Center

Такі результати показав аналіз Forbes, і їх підтвердила Certik, компанія криміналістичних розслідувань у сфері блокчейн. Протягом шести місяців більше чверті всіх HNT отримали інсайдери; саме на той період припав пік цін на токен, тому цей «улов» оцінювався у $250 млн. Навіть після падіння цін на крипто ці токени сьогодні коштують $21 млн.

Засновники Helium публічно заявляли про заохочувальний план, за яким третина всіх HNT відійде інсайдерам. Проте компанія не попереджала, що також забере левову частку «народних» токенів, вартих мільйони доларів.

Це означає, що в період, коли власники девайсів від Helium заробляли найбільше токенів, інсайдери забирали більшість із них, і лише трохи більше 30% йшло учасникам «народної» мережі.

«Ми вже не раз бачили таке в криптоекономіці, – каже Лі Райнерс, директор з питань політики у Duke Financial Economics Center. – Все було влаштовано так, щоб збагатити засновників і ранніх інвесторів за рахунок простих людей».

Амір Халім, співзасновник і гендиректор Helium, сказав у інтервʼю, що приблизно половина перших девайсів пішла співробітникам компанії, їхнім родинам і друзям. «Я не вважаю, що це несправедливі цифри», – сказав він Forbes.

Getty Images

Амір Халім, співзасновник і гендиректор Helium Фото Getty Images

Helium це не перший криптопроєкт, який надавав великих обіцянок, але не зміг їх виконати. А ще ж криптозима і посилення контролю за криптокомпаніями не покращили ситуацію: ті нещасні кілька токенів, які власникам девайсів вдалося намайнити, наразі коштують менше $5 кожен.

Великі прибутки директорів і наближених до компанії викликають обурення серед власників девайсів, які аж ніяк не отримують обіцяних прибутків. «Я б якось обійшовся без 0,02 цента, які я заробляв двічі на тиждень», – написав один власник девайсу в Reddit, який вже відмовився від Helium. Інший написав: «У когось ще складається таке враження, ніби HNT – це добре скоординована шахрайська схема?».

Халім вважає, що його компанія «тільки набирає обертів».

Заснування Helium

Helium Systems почала свою історію у 2013-му як Skynet Phase 1 і заявила, що створює бездротову мережу для «Інтернету речей», який став дуже популярним серед венчурних інвесторів. Її заснували співзасновник Napster Шон Феннінг і дизайнер відеоігор Амір Халім. За словами трьох джерел, Феннінг пішов з компанії до запуску блокчейну; сам Феннінг відмовився від коментарів.

Helium вдалося залучити іменитих інвесторів: у 2014-му Khosla Ventures і засновник Salesforce Марк Беніофф дали компанії $15 млн. Та після пʼяти років провальних запусків продуктів за $50 млн інвесторських грошей компанія вирішила податися на гарячий крипторинок – так зʼявилася «Народна мережа» у серпні 2019-го.

Спочатку все йшло непогано. Користувачі заробляли токени, коли їхні девайси обробляли дані чи проводили валідацію інших девайсів; дехто з перших користувачів повідомляв про десятки тисяч доларів заробітків на рік.

А 11-річний син інвестора Арула Муругана заявив, що його мережа девайсів за один рік принесла $100 000. Цього було достатньо, щоб Helium запустила стартап Emrit, який нібито розпродав десятки тисяч девайсів по всьому світу.

Де гроші, там і шахраї

Але в той же час Helium дізналася, що в її системі чимало шахраїв. Ці люди купували кілька девайсів і налаштовували їхню геолокацію так, щоб здавалося, ніби вони розкидані по всьому місту, а не знаходяться в одному будинку. Так власники проводили валідацію самих себе, а отже, отримували більше токенів.

Компанія занесла у чорний список понад 70 000 таких ймовірних шахраїв, але, за словами трьох колишніх співробітників, працівники Helium влаштовували такі ж схеми. Халім заявив, що в компанії «не слідкують прискіпливо за тим, що роблять співробітники».

За 12 місяців після запуску компанія повідомила, що її девайси знаходяться у понад 1000 містах Північної Америки. Невдовзі після цього Binance та FTX додали HNT на свої платформи. У липні 2021-го працювало вже понад 100 000 девайсів, але прибутки від HNT почали стабільно падати.

У серпні 2021-го Andreessen Horowitz очолила розпродаж токенів на $110 млн і ціна на токени Helium виросла до свого піку в $55 у листопаді.

У лютому цього року Helium, яка стала дочірньою компанією Nova Labs, повідомила, що її оцінили у $1,2 млрд після чергового раунду інвестицій, який приніс $200 млн.

Як друзі і рідні заробляють на токенах Helium

HST – це особливий токен, який гарантує третину звичайних токенів Helium інвесторам і директорам компанії як компенсацію за підтримку мережі. Користувачі про такий розклад знали. Про що вони не знали, так це про те, що компанія також забере левову частку «народних» токенів і передасть тим же інвесторам і директорам.

Згідно із документами, пʼять девайсів, які повʼязані з гаманцем дружини Халіма, намайнили 250 000 HNT за перші три місяці роботи мережі. Як дивіденди на цей же гаманець загалом зарахували 455 000 HNT, які на піку вартості токена коштували $25 млн, а сьогодні – лише $2 млн.

Крім того, інсайдери компанії відправили великі суми HNT на гаманець Helium у Binance. (Ані Binance, ані Халім не захотіли говорити про цей гаманець.) Головний операційний директор Helium Френк Монг за один день у серпні 2021-го отримав з десяток платежів із двох інших гаманців, які він потім перевів на Binance. Теоретично це могло стати початком операції з переведення токенів у готівку. Монг не відповів на прохання прокоментувати ситуацію.

Getty Images

Співзасновник Helium Шон Феннінг Фото Getty Images

Халім заявив, що деякі криптопроєкти відкладають 90% перших токенів саме для інвесторів і членів команди. Коли Forbes не зміг знайти інші приклади таких проєктів, Халім наполіг, що «їх багато», і дав посилання на таблицю, в якій ідеться про 10–58%, але аж ніяк не 90%.

Сумнівні успіхи Helium і Nova Labs

Forbes також виявив, що між червнем 2021-го і серпнем 2022-го мережа Helium через обробку даних згенерувала лише $92 000 доходів. Це аж ніяк не дотягує до $250 млн, які Nova Labs, материнська компанія Helium, залучила на свою «доньку». Більшість доходів – $53,3 млн за цей же період – компанія отримала від продажу та реєстрації в мережі нових девайсів.

Халім наполягає, що доходи від обробки даних «не приходять за один день». Він розраховує, що на відчутні доходи від обробки даних кожному девайсу доведеться чекати не один рік.

Крипторинок «усипаний уламками невдалих проєктів, які на початку обіцяли золоті гори», каже Монсур Хуссейн, голова фінансових досліджень у Fitch Ratings. Щоб мережа Helium стала прибутковою, «всю планету треба покрити метровим шаром цих девайсів».

У серпні місто Сан-Хосе відмовилося продовжувати співпрацю із Helium, коли компанія не виконала обіцянку зменшити витрати на інтернет для малозабезпеченого населення за рахунок майнінгу. Місто помітило зменшення кількості HNT, які «добувають» майнери в мережі.

Представник міста сказав Forbes, що це зменшення повʼязане зі зменшенням кількості даних, які проходять через мережу, а місто не може собі дозволити працювати з тими, хто не розвивається достатніми темпами. Халім відмовився це коментувати.

Щоб мережа Helium стала прибутковою, всю планету треба покрити метровим шаром цих девайсів.

Монсур Хуссейн, голова фінансових досліджень у Fitch Ratings.

Крім того, компанія приписує собі партнерів, яких у неї немає. Salesforce і Lime підтвердили Forbes, що не використовують Helium, хоч їхні компанії зазначаються на сайті Helium як клієнти. (Логотипи Salesforce і Lime вже прибрали із сайту Helium.)

Брехня про партнерів і доходи, які більшою мірою залежать від продажу девайсів і підписок, а не від використання мережі, можуть привернути до компанії увагу Комісії із цінних паперів і бірж. Комісія не відповіла на запит про коментар.

Спроба №2

Незадоволення користувачів, невеликий рівень використання мережі та зменшення цін на крипто змушують Helium вдатися до створення нової мережі.

Тепер компанія розробляє Helium 5G, мережу, яка надає децентралізований звʼязок для телефонів останніх поколінь. Для цього компанія збирається співпрацювати з найбільшими у країні операторами DISH і T-Mobile; Helium платитиме останньому за доступ до його мережі. (DISH не відповів на прохання про коментар, а T-Mobile відмовився коментувати ситуацію.)

І ось минулого місяця Helium повідомила про запуск нового токена MOBILE, яким будуть нагороджувати власників девайсів у екосистемі 5G.

Що треба, щоб приєднатися до цієї екосистеми? Купити новий девайс, який коштує від $1000 до $2600.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні