У штаті Делавер нове керівництво провальної криптобіржі FTX подало до суду документи для початку процедури банкрутства. Про що розповідають надані суду документи та чим займеться нова управлінська команда криптобіржі? Wall Street Journal розвідав ситуацію – Forbes вибрав головне з матеріалу.
⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося.
Судове засідання з приводу банкрутства FTX стало початком полювання на активи компанії, які ще можна врятувати. Крім того, розслідування спробує визначити відповідальних за втрату грошей клієнтів.
«FTX була під контролем недосвідчених і наївних осіб, а дехто з них або й усі вони були ще й нечесними людьми», – сказав Джеймс Бромлі, радник нової менеджерської команди FTX, у суді з питань банкрутства в Делавері.
Бенкман-Фрід не відповів на прохання прокоментувати ситуацію.
Нова управлінська команда лише починає проводити ревізію того, скільки FTX втратила через ризиковані трейдерські операції під керівництвом Бенкмана-Фріда. Нові керівники зібрали команду розслідувачів, аби розпочати міжнародне полювання на гроші, що залишилися після провалу FTX.
Прокурори Нью-Йорка і Комісія з цінних паперів і бірж США розглядають обставини колапсу компанії, що спричинило нову хвилю фінансового стресу в індустрії крипто.
Гроші клієнтів біржі заморожені, і люди дедалі менше вірять у те, що їм вдасться колись повернути те, що вони вклали. Масштаб різниці між боргами перед клієнтами і доступними активами FTX, які допоможуть розплатитися із боргами, поки що невідомий.
За словами Бромлі, у компанії мільйони індивідуальних та інституційних клієнтів. Судові документи свідчать, що лише 50 найбільшим кредиторам компанія заборгувала понад $3 млрд.
Бромлі також повідомив, що компанія вжила нових заходів внутрішнього контролю, щоб захиститися від хакерських атак, які посипалися на компанію після оголошення банкрутства.
Виклики нового керівництва
Тепер перед новим гендиректором FTX і його командою стоїть непросте завдання – використати закони про банкрутство так, щоб повернути клієнтам біржі якомога більше їхніх грошей та відшукати активи компанії. Деякі активи FTX перебувають за межами США, наприклад на Багамах, де внутрішнє коло FTX здійснювало свої операції.
Нове керівництво найняло детективів із великим досвідом, аби ті знайшли активи FTX, які могли використати не за призначенням.
У вівторок адвокати FTX представили найсерйозніші звинувачення на сьогодні проти попередніх лідерів платформи, особливо Бенкмана-Фріда. Вони наголосили на браку професіоналізму в управлінні криптоактивами клієнтів на мільярди доларів.
«Перед нами розгалужена міжнародна організація, котрою керували як особистим феодальним володінням Сема Бенкмана-Фріда», – сказав Бромлі. Він назвав крах FTX «одним з найбільш несподіваних і складних провалів в історії корпоративної Америки й усього корпоративного світу».
Новий гендиректор FTX Джон Рей ІІІ минулого тижня повідомив суду, що корпоративні фонди компаній використовувалися для купівлі будинків співробітникам на Багамах, але ці придбання не супроводжувалися хоча б якоюсь внутрішньою документацією.
Також він сказав, що Бенкман-Фрід часто повідомляв співробітникам про свої рішення через застосунки-месенджери, в яких згодом такі повідомлення автоматично видалялися.
У Рея, який допоміг розібратися з провалом Enron та інших великих корпорацій, буде спектр юридичних інструментів, передбачених законодавством про банкрутство, які допоможуть розслідувати, а може, й повернути перекази грошей чи активів, які робилися на користь інсайдерів чи інших кредиторів перед крахом фірми.
Це може стосуватися клієнтів, які нещодавно забрали свої гроші з біржі, і Бенкмана-Фріда, який переказав на свій рахунок $300 млн, коли минулого року FTX залучила додаткові інвестиції.
Керівники FTX сказали, що їм знадобляться місяці, аби розібратися з усіма претензіями клієнтів і невдалими ставками на афілійовану фірму Alameda Research, які підштовхнули FTX до банкрутства. Крім того, вони повідомили, що повна ревізія та звіт щодо активів і боргів компанії не будуть готові як мінімум до січня, але вже зараз видно, що деякі частини компанії платоспроможні.
Фірма знайшла близько $1,4 млрд готівки, яка належить компанії, і це більш ніж удвічі перевищує цифру, про яку повідомили суду минулого тижня.
Багамські документи
Деякі активи FTX застрягли на Багамах, куди фірма переїхала минулого року. Влада Багам заарештувала цього місяця місцеві активи компанії, а нове керівництво FTX стверджує, що влада Багам не мала на це права.
Перед нами розгалужена міжнародна організація, котрою керували як особистим феодальним володінням Сема Бенкмана-Фріда.
Джеймс Бромлі, радник нового керівництва FTX
Комісія з цінних паперів Багам, яка розслідує крах FTX у країні, підтвердила блокування і переказ активів на підконтрольний уряду гаманець для «безпеки», а також заперечила порушення законів. Адвокати уряду Багам, які виступили на суді у США у вівторок, сказали, що не згодні із тим, що саме американська частина компанії контролює фонди FTX, які перебувають на Багамах.
Сімон Морган-Гомез, партнерка в багамській юридичній фірмі Callenders & Co., що не задіяна у справі FTX, сказала, що багамським ліквідаторам треба буде визначити, які кредитори мають право на гроші на будь-яких повʼязаних із компанією рахунках.
Документи, що подали до суду в Делавері, вказують на те, що у FTX панувала культура мінімального документального супроводу будь-яких рішень. Американським керівникам і багамським ліквідаторам буде важко домовитися про те, хто має контролювати активи компанії і повернення грошей кредиторам.
«Ліквідація таких масштабів, імовірно, займе кілька років», – вважає Морган-Гомез.
Ланцюгова реакція
Крах FTX змушує всіх звернути увагу на індустрію, яка вже втратила довіру інвесторів після черги банкрутств цього року, адже вони продемонстрували, що деякі фірми не надто обачні із грішми своїх клієнтів.
У клієнтів криптобірж немає такої подушки безпеки, як у власників депозитів, котрі захищені гарантуванням вкладів на випадок банкрутства банків чи бірж. Розгрібати безлад після FTX та інших криптоневдах переважно випадає на долю судів із банкрутств, а вони лише недавно почали відповідати на питання про те, що робити криптоклієнтам у разі неплатоспроможності криптобірж.
Крах FTX відчула вся криптоіндустрія. За повідомленням WSJ, криптокредитор BlockFi, який має фінансові звʼязки із FTX, розглядає можливість власного подання документів на банкрутство.
Наближені до іншого криптокредитора, Genesis Global Trading, повідомили, що компанія гарячково шукає порятунку після хвилі виведення коштів із платформи.
Інші ж фірми вихваляються своїми резервами на чорний день і применшують ризики.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.