Російські військові пошкодили 316 котелень з 19 000, за даними Мінрегіону на середину серпня /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

Буржуйки, мобільні котельні та пункти обігріву. Як Україна готується до найскладнішої зими 

3 хв читання

Російські військові пошкодили 316 котелень з 19 000, за даними Мінрегіону на середину серпня Фото Shutterstock

Опалювальний сезон 2022/2023 буде проходити в умовах найгострішої енергетичної кризи в Європі. Україну зачепить ще більше. Як уряд, мери та звичайні українці готуються до цього

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

«Наступна зима – найскладніша за всі роки незалежності України», – заявив у червні Володимир Зеленський, президент України. З 24 лютого Росія захопила території, де знаходиться 35% української генерації електроенергії. 

Російські військові пошкодили 316 котелень з 19 000, за даними Мінрегіону на середину серпня. Відновити вдалося близько 156 котелень, які знаходяться подалі від фронту. Також пошкоджено 10 ТЕЦ і одна ТЕС. В непрацюючому стані залишаються, наприклад, Кременчуцька, Чернігівська та Охтирська ТЕЦ.

Золотий газ 

Розбомблена генерація не єдина проблема, з якою стикається Україна напередодні зимового періоду. В Європі, звідки Україна імпортує енергоресурси, найжорсткіша енергетична криза в історії, а ціни – на історично високих рівнях.

Поки Україна імпортує невеликі обʼєми: декілька мільйонів кубометрів на добу, каже старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. Щоб пройти зиму, Україна, за його розрахунками, має імпортувати 1,5–3 млрд кубометрів до кінця року. Вартість цього газу за поточними цінами – $3,8–$7,5 млрд. 

На кінець серпня в українських сховищах є 13 млрд кубометрів газу. До початку опалювального сезону в сховищах буде 14,4 млрд кубометрів, каже керівник «Оператора ГТС України» Сергій Макогон в інтервʼю «Інтерфакс Україна». «З такими запасами реально пройти помірну зиму, оскільки споживання значно скоротилося», – каже він. Споживання газу в осінньо-зимовому періоді в Україні складе 11,7 млрд кубометрів, що на 40% менше, ніж торік, за прогнозом Міненерго.

За сприятливого сценарію Україні вистачить накопиченого газу, погоджується директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Але уряд будує прогноз на основі найгіршого сценарію. Яким він може бути? За словами Омельченка, це:

  • Зупинка транзиту російського газу. В такому випадку газотранспортна система працюватиме в реверсному режимі – газ із українських підземних газових сховищ, що знаходяться на заході країни, прямуватиме на схід. Якщо в сховищах буде недостатньо газу, то схід і південь країни можуть зіткнутися з дефіцитом, каже Омельченко. 
  • Зупинка окупованих Запорізької АЕС і Каховської ГЕС та втрата генерації біля фронту. Тоді доведеться використовувати більше газу та вугілля. За такого сценарію наприкінці опалювального періоду, за розрахунками «Укренерго», запаси вугілля будуть вичерпані, а споживання газу на ТЕС зросте у 2–2,5 раза. 
  • Подальше знищення Росією енергетичної інфраструктури

Через ці ризики уряд поставив «Нафтогазу» завдання імпортувати понад 5 млрд кубометрів газу для опалювального періоду. Вартість цього обʼєму – $12,5 млрд. 

За словами керівника «Нафтогазу» Юрія Вітренка, без додаткового імпорту взимку не обійтись. Майже 5 млрд кубометрів газу у сховищах – це буферний газ – недоторканний запас. Також сховища газу мають технічні обмеження добового відбору. «Якщо зима буде холодною, нам потрібні будуть додаткові обсяги імпортованого газу – від 4 до 6 млрд кубометрів газу», – каже він в інтервʼю НВ.  

У кінці липня Верховна Рада прийняла закон, який дозволить «Нафтогазу» отримати більше $3 млрд з держбюджету на закупівлю газу. Ще $300 млн держкомпанія залучить від ЄБРР. Канада та Норвегія нададуть Україні ще $550 млн на імпорт газу. Цих коштів достатньо, щоб імпортувати до 1,5 млрд кубометрів газу, каже Саква. 

УНІАН

Україна технічно не може підняти весь газ зі сховищ, каже Юрій Вітренко, керівник «Нафтогазу» Фото УНІАН

Як готується Україна

Наприкінці серпня Кабмін виділив 1,4 млрд грн на закупівлю газових і твердопаливних мобільних котельних, дизель-генераторів. Вони будуть підключатись у разі руйнації великої генерації на час її відновлення. Також уряд зобов’язав виробників тепла знизити на 10% споживання газу порівняно з минулим опалювальним сезоном.

До кризового сценарію готуються і у регіонах. Наприклад, Львів купує буржуйки, дрова, вугілля та облаштовує пункти обігріву у будинках, пише у Facebook мер міста Андрій Садовий. У громадах Донецької області будуть облаштовані теплові пункти та котельні на альтернативному паливі, повідомив керівник області Павло Кириленко. 

Київ вже закупив аварійно-ремонтні авто, машини для посипання доріг, трактори, генератори, а ТЕЦ міста забезпечені резервним пальним, каже заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. «Також плануємо закуповувати мобільні котельні, що, насамперед, забезпечуватимуть теплом лікарні, дитсадки, пункти обігріву тощо», – каже він. При цьому Пантелеєв не сказав, скільки місто закупить котелень ы за яку ціну. 

Українці готуються до зими власними силами. Запит на обігрівачі у найбільшому українському онлайн-ритейлері Rozetka зріс у 20 разів, повідомила компанія агентству «Інтерфакс-Україна». У 13 разів збільшився попит на інші товари обігріву, такі як електропростирадла та електроковдри. 55% покупок припадає на інфрачервоні обігрівачі вартістю 200–300 грн, 45% – масляні обігрівачі за 3000–4000 грн. 

З метою економії наступний опалювальний сезон буде коротшим: розпочнеться пізніше та закінчиться раніше, розповів Вітренко в інтервʼю The Guardian. Також він очікує, що температура в будинках українців цієї зими буде 17–18 градусів, що на чотири градуси нижче, ніж зазвичай. Один градус зниження температури дає 5% економії споживання газу, каже Саква. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд